SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Sąd o działaniach KRRiT ws. koncesji dla TVN7: rażące naruszenie prawa. „Wyrok przyjmujemy z satysfakcją”

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zwlekając z wydaniem koncesji naziemnej dla TVN7 wykazała się bezczynnością mającą charakter „rażącego naruszenia prawa” - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. O zbadanie tej sprawy zwrócił się do nadawca. - Przyjmujemy informację o wyroku z satysfakcją - komentuje dla Wirtualnemedia.pl Grupa TVN.

Koncesja dla TVN7 wygasała 25 lutego br., KRRiT przedłużył ją dopiero 19 lutego – na sześć dni przed upłynięciem terminu. Przedłużanie na kolejnych 10 lat praw do nadawania trwało ponad rok, w tym czasie regulator kilkukrotnie głosował tę sprawę – zawsze bezskutecznie. 19 lutego na posiedzeniu Krajowej Rady za przedłużeniem koncesji naziemnej TVN7 zagłosowali ostatecznie Witold Kołodziejski, Teresa Bochwic i Elżbieta Więcławska-Sauk i Andrzej Sabatowski, a przeciw - prof. Janusz Kawecki.

Tuz po głosowaniu mecenas Mikołaj Sowiński, pełnomocnik prawny TVN Grupy Discovery, skomentował na antenie TVN24, że przedłużenie koncesji naziemnej TVN7 to „po prosta konsekwencja obowiązującego w Polsce prawa”. - Rada wykonała po prostu swój ustawowy i konstytucyjny obowiązek, głosowała tak jak powinna głosować - podkreślił. Wyraził jednak zdziwienie, że decyzję o przedłużeniu koncesji podjęto tak późno.

Sąd: rażące naruszenie prawa

Grupa TVN złożyła w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym skargę na bezczynność regulatora w sprawie koncesji dla TVN7. We wtorek na niejawnym posiedzeniu sąd uznał, że KRRiT wykazała się bezczynnością w tej sprawie, mającą „charakter rażącego naruszenia prawa”. Krajowa Rada musi też - według wyroku - zwrócić TVN-owi koszty postępowania, w wysokości 597 zł. Wyrok jest nieprawomocny, KRRiT może się od niego odwołać.

W Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji dowiedzieliśmy się, że nie ma jeszcze stanowiska w tej sprawie, ale „można spodziewać się, że przewodniczący odwoła się” od wyroku. W tej chwili jednak Rada czeka na pisemne uzasadnienie sądowego orzeczenia. Ma on być jednym z tematów któregoś z najbliższych posiedzeń Rady.

TVN: nie było uzasadnienia dla zwłoki

Zwróciliśmy się z prośbą o komentarz do TVN Grupy Discovery. - Przyjmujemy informację o wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z satysfakcją. W sprawie TVN Siedem otrzymaliśmy takie samo rozstrzygnięcie, jak w sprawie TVN24. WSA uznał skargę TVN i orzekł, że doszło do bezczynności przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w sprawie przedłużenia koncesji dla TVN Siedem, a ponadto stwierdził, że bezczynność miała miejsce z rażącym naruszeniem prawa – przekazała nam Katarzyna Issat, dyrektor ds. komunikacji korporacyjnej w spółce.

To już kolejna decyzja WSA w sprawie koncesji dla TVN. W kwietniu bardzo podobne orzeczenie sądu zapadło w sprawie przedłużającego się wydania koncesji dla TVN24. Sąd w tym przypadku także uznał, że doszło do bezczynności organu, która miała charakter rażącego naruszenia prawa oraz zasądził od Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji na rzecz strony skarżącej 597 zł tytułem zwrotu kosztów postępowania.  - Decyzje Sądu ws. TVN24 i TVN Siedem nie pozostawiają wątpliwości, że nie było żadnego uzasadnienia dla zwłoki w prowadzeniu obu procesów rekoncesyjnych przez przewodniczącego KRRiT – przekazuje nam Katarzyna Issat.

W lipcu br. Witold Kołodziejski, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, wniósł skargę kasacyjną od wyroku WSA stwierdzającego bezczynność regulatora przy przedłużaniu koncesji dla TVN24.

Dołącz do dyskusji: Sąd o działaniach KRRiT ws. koncesji dla TVN7: rażące naruszenie prawa. „Wyrok przyjmujemy z satysfakcją”

16 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Usta34
Pisowcy są ponad prawem. Zaraz Ziobro uzna że sędzie trzeba wysłać na urlop i tyle.
odpowiedź
User
Melissa
Sędziego w Kanadzie!! Już!!! Wyrok nie pomyśli władzy!!!
odpowiedź
User
WściekłyChopin
TVN7, to nie TVN i TVN24. Tutaj nie powinno być żadnego ale.
Natomiast KRRIT powinno być ukarane, za przyznanie koncesji dla niebezpiecznej dla Polski i Polaków stacji TVN24 i TVN. To proruska, proniemiecka zakłamana gadzinówka, uniejętnie i niebezpiecznie manipulująca ludźmi. Agentura obcych mocarstw Polce. Takie rzeczy powinny być karane maksymalnymi karami.
odpowiedź