SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wirtualna Polska będzie mieć radio na multipleksie DAB+

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji rozstrzygnęła jedno z postępowań na koncesje w Tarnowie. Konkurs dotyczył częstotliwości na multipleksie DAB+. Nadawać na nim będzie m.in. radio Open FM stworzone przez Wirtualną Polskę.

fot. Shutterstock.comArticle

W maju br. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji ogłosiła start konkursu na cyfrowe multipleksy lokalne w 34 miastach dla nadawców lokalnych i regionalnych.

Podczas ostatniego posiedzenia urząd rozstrzygnął konkurs na koncesje w DAB+ (Digital Audio Broadcasting+) w Tarnowie.

Podczas ostatniego posiedzenia urząd rozstrzygnął konkurs na koncesje w DAB+ (Digital Audio Broadcasting+) w Tarnowie. Otrzymali ją: Fundacja Emanio Arcus na nadawanie programu uniwersalnego, głównie do osób niepełnosprawnych, wykluczonych społecznie, emerytów oraz uczestników ruchu drogowego o nazwie „Bezpieczna Podróż”; spółka Trendy Media Mikoś i Jedziniak na nadawanie programu uniwersalnego lokalnego „Trendy Radio”; Open Fm (należące do Wirtualna Polska Media). Rozszerzono także koncesje dla Fundacji Profeto.pl - Sercański Sekretariat na rzecz Nowej Ewangelizacji na nadawanie Radio Profeto o charakterze społeczno-religijnym.

Na kolejnych posiedzeniach KRRiT ma rozstrzygnąć pozostałe postępowania koncesyjne na rozpowszechnianie programów radiowych w multipleksach w standardzie DAB+.

W I turze konkursu, zaplanowanej w maju br. dostępne są jeszcze multipleksy w Częstochowie, Katowicach, Poznaniu, Rzeszowie, Toruniu i Warszawie.

Na wszystkie lokalizacje wnioski złożyła Wirtualna Polska Media - dotyczy to jej platformy Open.FM oraz Cyfrowy Polsat - na Muzo.FM. Pozostałe wnioski były składane przez małych nadawców radiowych lub podmioty, które dopiero chcą stworzyć rozgłośnię.

Będą kolejne konkursy

W II turze konkursu, która wystartuje w IV kwartale br. będą dostępne lokalizacje w Bydgoszczy, Kielcach, Krakowie, Łowiczu, Łodzi, Opolu, Radomiu i Warszawie.

III turę konkursową zaplanowano na 2020 roku i obejmie ona lokalizacje: Gdańsk/Gdynia, Gorzów, Koszalin, Olsztyn, Słupsk, Szczecin, Wałbrzych, Zielona Góra.

Natomiast IV wystartuje również w 2020 roku i będzie obejmować: Białystok, Ciechanów, Giżycko, Kalisz, Krosno, Leszno, Lublin, Łomżę, Siedlce i Zamość. Pozostałe bloki częstotliwości znajdą się we Wrocławiu i Warszawie.

W swojej „Strategii Regulacyjnej na lata 2017-2022” KRRiT oceniła, że „dodatkowa oferta programowa w miastach dużej i średniej wielkości wpłynie na poprawę atrakcyjności DAB+, a także zwiększy pluralizm na tych rynkach”.

Liczba radioodbiorników cyfrowych w polskich gospodarstwach domowych systematycznie rośnie. Od 2013 roku ich łączna sprzedaż przekroczyła ponad 100 tys. sztuk.

Związek Cyfrowa Polska, który zrzesza największe w Polsce firmy z branży nowoczesnych technologii rekomendował powołanie międzyresortowego zespołu ds. wdrożenia w Polsce cyfrowego radia, przyjęcie rozporządzenia, które określi minimalne wymagania techniczne dla cyfrowych odbiorników radiowych, a także opracowanie wspólnej, ogólnopolskiej koncepcji marketingowej promocji radia cyfrowego w Polsce.

Dołącz do dyskusji: Wirtualna Polska będzie mieć radio na multipleksie DAB+

13 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
emilek
Tylko po co? W internecie na open jest dużo większy wybór i uwaga dostępne też poza granicami. Całe to DAB+ moim zdaniem nie ma przyszłości. Lepiej inwestować w zasięg sieci komórkowych, a tam każdy wybierze co chce.
odpowiedź
User
Piotr
Open FM, które nie nadaje w FM...
odpowiedź
User
voip
Popieram rozwój DAB+. Jadąc przez Niemcy mam czysty odbiór na całej trasie. W Polsce też tak będzie.
odpowiedź