SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Od października znikają weekendowe "Sygnały Dnia" w Jedynce. Celem "odmłodzenie" stacji

Od 31 sierpnia ruszyła jesienna ramówka Jedynki. Od października mają z niej zniknąć weekendowe wydania "Sygnałów Dnia", a pojawi się pasmo "lżejsze w formie i treści”. Nie będzie też cyklu Jolanty Fajkowskiej "Już taki/taka jestem", ani "Pereł reportażu", przygotowywanych przez Studio Reportażu Polskiego Radia.

fot. Polskie RadioArticle

Słuchacze Jedynki Polskiego Radia wraz z nadejściem jesieni będą mogli zauważyć spore zmiany na antenie Programu Pierwszego. Od października br. w sobotnie poranki od 6.00 do 9.00 nie będą już emitowane „Sygnały Dnia”. Ma je zastąpić pasmo „lżejsze w formie i treści ”, w którym - jak wynika z naszych informacji - mają pojawić się „nowe, młodsze, ale już doświadczone głosy”. Według planów poruszane będą w nim tematy kulturalne, sportowe, lifestylowe, promowane mają być koncerty i imprezy patronackie; w nowej audycji ma być też „nawiązywany silny kontakt ze słuchaczem”.

W niedzielne popołudnia od 17.00 do 18.00 ma być emitowana nowa audycja muzyczna w której znany twórca zaproponuje własne utwory. W „Ekspresie Jedynki” mają być nadawane skróty serwisów także o godzinach 15.30; 16.30 i 17.30.

Kierownictwo Jedynki w dokumencie do którego treści dotarliśmy podało, że Program Pierwszy „jako uniwersalny ma zachować różnorodność tematów, aby każdy słuchacz mógł znaleźć interesujące go audycje”. Celem jest też zdynamizowanie audycji poprzez wprowadzenie większej ilości muzyki, telefonów od słuchaczy w „Sygnałach Dnia” oraz w „Ekspresie Jedynki”. Stacja ma być też obecna w mediach społecznościowych, ma zrezygnować z kilku cykli słownych i wprowadzić nowe autorskie pasma muzyczne i słowno-muzyczne.

Znika "Komentarz dnia" i "Już taki/taka jestem" Fajkowskiej

Z ramówki zniknie „Komentarz dnia” (od poniedziałku do piątku o 15.30); „Aktualności ekonomiczne” - od poniedziałku do piątku o 17.05. Nie będzie też cyklu Jolanty Fajkowskiej „Już taki/taka jestem” w czwartki o 21.30. Kierownictwo stacji jako powód rezygnacji z formatu podało uzasadnienie, że „formuła cyklu się wyczerpała”. Zabraknie „Pereł reportażu”, przygotowywanych przez Studio Reportażu Polskiego Radia (o 17.10 w niedziele).

Natomiast niedzielna audycja „Tydzień kontra tydzień” będzie skrócona do 12.35, „Radiogra” zostanie przesunięta z wtorku z godziny 23.10 na 21.10, a w „Eurece” pojawią się elementy słowno-muzyczne.

Wraz z zakończeniem wakacyjnej ramówki znika też pasmo „Lata z Radiem”, które w dni powszednie od 31 sierpnia przekształca się w „Cztery Pory Roku”, a w soboty „W Jedyne takie miejsce”. Zgodnie z planem mają odbywać się także transmisje live z sobotnich wyjazdowych audycji, a dziennikarze mają podejmować tematy z komentarzy w mediach społecznościowych. - Ważną cechą Jedynki ma być stałe doskonalenie i uatrakcyjnianie programu, przy jednoczesnym poszanowaniu najlepszych tradycji polskiej radiofonii. Należy do niej przede wszystkim rzetelne, profesjonalne przygotowanie audycji, szacunek i życzliwość oraz traktowanie słuchacza jako najważniejszego uczestnika relacji nadawca-odbiorca i – zawsze bardzo ważne zadanie Radiowej Jedynki - dbałość o kulturę języka polskiego - uzasadnia kierownictwo stacji w dokumencie do którego treści dotarł portal Wirtualnemedia.pl.

Proponowane zmiany „mają służyć utrzymaniu dotychczasowego audytorium oraz pozyskiwaniu nowych słuchaczy młodszych, czynnych zawodowo i społecznie, mieszkańców miast” – napisano. Dodatkowo „ważnym elementem działalności stacji będzie budowanie społecznego zaufania oraz utrwalenie wizerunku anteny odpowiedzialnej, poważnej oraz ciekawej, dostoswanej do różnorodnych zainteresowań i potrzeb odbiorców”.

Przez cały rok ma ona również świętować 50-lecia pierwszej audycji „Lata z Radiem” (1 lipca 2021 roku); cykl koncertów i wydarzeń plenerowych. Jesienna ramówka stacji obowiązuje od 31 sierpnia do 20 czerwca 2021 roku.

Według badania Radio Track od maja do lipca br. Jedynka miała 5,2 proc. udziału w rynku słuchalności, wobec 5,7 proc. rok wcześniej.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Od października znikają weekendowe "Sygnały Dnia" w Jedynce. Celem "odmłodzenie" stacji

31 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
patriota
Zamiast wyrzucać "Perły reportażu" i skracać publicystykę mogli wyrzucić "gwiazdora" Kusego.
odpowiedź
User
K2101
Po co zarząd PR podejmuje tak szkodliwe decyzje, żeby PR1 konkurowało z PR24? Po co było PR24? Jedynce niewiele brakuje do radia "słownego".
Jak chcą odmłodzić ofertę, to po co było zepchnięcie Czwórki do podziemia?
Przecież słuchalność PR1 spada, bo PR24 odbiera jej słuchaczy. Trójka powinna mieć charakter uniwersalny. Niestety tę stację też rozwalają.
odpowiedź
User
Gość X
Kusy jest nie do ruszenia.
"Sygnały dnia" nie powinny zniknąć, to flagowa audycja.
odpowiedź