SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Koniec dwutygodnika „Forum”

Wydawnictwo Polityka zamyka dwutygodnik „Forum”, ukazujący się od prawie 60 lat. Tłumaczy to trudną sytuacją na rynku prasy drukowanej.

Article

W komunikacie o zakończeniu wydawania dwutygodnika „Forum” zarząd spółki Polityka podkreślił, że „w ciągu ostatnich kilku lat, które dla rynku prasowego były wyjątkowo trudne (m.in. drastyczne podwyżki cen papieru, rosnące koszty usługi druku i dystrybucji, inflacja) ‘Forum’ traciło sprzedaż egzemplarzową, a także - jak cała prasa - przychody reklamowe.

- Podejmowane regularnie działania oszczędnościowe jak również podwyżki ceny egzemplarzowej nie były w stanie zrównoważyć kosztów wydawania „Forum”. Od kilku już lat stawaliśmy przed pytaniem o możliwość utrzymania na rynku tego wyjątkowego i wciąż świetnie redagowanego periodyku. Niestety, realia ekonomiczne i powiększający się w tym roku deficyt pisma zmusiły nas do podjęcia decyzji o zakończeniu publikacji „Forum” - dodano.

Ostatni numer „Forum” pojawi się w sprzedaży 8 września. W przedostatnim wydaniu przekazano czytelnikom decyzję o zamknięciu pisma.

„Forum” od 10 lat dwutygodnikiem

Polityka była wydawcą „Forum” przez ponad 20 lat, w 2013 roku pismo przekształcono z tygodnika w dwutygodnik. Przez ostatnie 8 lat funkcję redaktora naczelnego dwutygodnika pełnił Paweł Moskalewicz.

„Forum” pojawiło się na rynku prasowym w 1965 roku jako tygodnik zawierający przedruki z prasy zagranicznej. Taki profil redakcyjny pismo zachowało do dzisiaj.

W ub.r. spółka Polityka, wydająca też tygodnik „Polityka” oraz miesięczniki „Świat Nauki” i „Wiedza i Życie”, w ub.r. osiągnęła wzrost przychodów o 6,5 proc. do 39,37 mln zł i 2,77 mln zł zysku netto, z którego wypłaci 1,17 mln zł dywidendy i 836,5 tys. zł nagród dla pracowników. Władze wydawcy podkreśliły w sprawozdaniu, że w br. skokowo wzrosły koszty wydawnicze, a na podwyżki wynagrodzeń przeznaczy 1 mln zł.