SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Koniec kadencji władz mediów publicznych. Propozycja wyboru w trybie konkursów

Rada Mediów Narodowych obradowała na temat upływu kadencji i wygaśnięcia mandatów członków zarządów i rad nadzorczych spółek publicznej radiofonii i telewizji. Członek RMN Juliusz Braun zaproponował podczas posiedzenia, aby wrócić do formuły konkursów na najważniejsze stanowiska we władzach mediów publicznych.

fot. PAP/Marcin Obara Article

Po rezygnacji Grzegorza Podżornego z funkcji członka Rady Rada Mediów Narodowych obradowała we wtorek w składzie czteroosobowym w związku z wakatem, jaki powstał. Krzysztof Czabański, przewodniczący Rady tłumaczył nam, że członkowie nie będą podejmować żadnych uchwał, tylko omówią terminy wygaśnięcia kadencji i ważności mandatów członków zarządów i rad nadzorczych spółek mediów publicznych.

Według opinii prawnej, jaka miała zostać przedstawiona podczas RMN rezygnacja Grzegorza Podżornego miała wejść w życie z chwilą jej złożenia i fakt, że prezydent RP nie stwierdził dotąd wygaśnięcia członkostwa Podżornego ma „nie mieć znaczenia”.

Obecnie trwają prace nad nowelizacją ustawy o RMN, gdyż w obecnym kształcie nie przewiduje ona procedur powoływania przez prezydenta nowego członka, w przypadku, gdy jego nominat zrezygnuje przed upływem kadencji.

Propozycja przeprowadzania konkursów

Podczas wtorkowego posiedzenia  Rada zapoznała się z informacją o terminie upływu kadencji i wygasania mandatów członków zarządów i rad nadzorczych spółek mediów publicznych oraz Polskiej Agencji Prasowej.

- W przyszłym roku wygasają mandaty kilku osób pełniących funkcje w zarządach i radach nadzorczych, więc zaproponowałem, by Rada Mediów Narodowych ustaliła z odpowiednim wyprzedzeniem, iż stanowiska te będą obsadzane w trybie konkursów i opracowała zasady konkursów na zwalniane stanowiska. Zgodnie z deklaracją przewodniczącego, temat ten zostanie podjęty po uzupełnieniu składu Rady – tłumaczy portalowi Wirtualnemedia.pl Juliusz Braun.

Mniej więcej w połowie 2021 roku (wraz z zatwierdzeniem przez walne zgromadzenia spółek sprawozdań z działalności za poprzedni rok) muszą zostać wybrane organy do: zarządu TVP (kadencja Jacka Kurskiego i Mateusza Matyszkowicza obowiązuje do 12 października br.), szefa rady nadzorczej TVP Macieja Łopińskiego; rady nadzorczej PAP; Joanny Dadas z rady nadzorczej Radia Wrocław; Karola Zgódki z rady nadzorczej Radia Lublin; Artura Kubaja z zarządu Radia Szczecin; Moniki Wyszomirskiej-Łapczyńskiej oraz Macieja Koziołeckiego z rady nadzorczej Radia PiK.

Z kolei kadencja prezes Polskiego Radia Agnieszki Kamińskiej upływa 16 lutego 2021 roku. Jej mandat wygaśnie w połowie 2022 roku.

Z opinii prawnej przekazanej Radzie Mediów Narodowych z którą zapoznał się portal Wirtualnemedia.pl wynika, że osoby wchodzące w skład zarządów i rad nadzorczych mediów publicznych były powoływane w czasie obowiązywania różnych reżimów prawnych. Od czasu wejścia w życie tzw. małej ustawy medialnej członków organów spółek mediów publicznych powoływał Minister Skarbu Państwa, a zastosowanie powinny mieć przepisy Kodeksu spółek handlowych, które przewidują 5-letnie kadencje. Po wejściu w życie ustawy o RMN (13 grudnia 2016) członkowie zarządów powoływani są na 4-letnie kadencje, a rad nadzorczych na 3-letnie kadencje. W skład niektórych rad nadzorczych wchodzą zatem nadal osoby powołane zarówno przez RMN, jak i przez ministra Skarbu Państwa – wtedy według opinii prawnej – przyjmuje się rozwiązanie „kombinowane”: osoby powołane przez ministra SP mają indywidualne 5-letnie kadencje, a przez RMN – wspólne, 3-letnie.

Mandaty członków organów wygasają z dniem odbycia walnego zgromadzenia zatwierdzającego sprawozdania finansowe spółek za ostatni rok obrotowy pełnienia funkcji.

Podczas posiedzenia Juliusz Braun ponownie miał zgłosić wniosek o uzupełnienie porządku obrad posiedzenia o punkty dotyczące wniosków o odwołanie prezes Polskiego Radia i prezesa Polskiej Agencji Prasowej. Większością trzech głosów Rada nie zgodziła się na rozpatrywanie tych wniosków.

W ub.r. Telewizja Polska osiągnęła wzrost przychodów o 16,7 proc. do 2,56 mld zł oraz 89 mln zł zysku netto. Na koniec roku nadawca miał 2 790 etatowych pracowników zarabiających średnio 9 572 zł.

W 2019 roku Polskie Radio osiągnęło 316,11 mln zł przychodów, o 6,07 proc. mniej niż rok wcześniej, oraz 10,44 mln zł straty netto (wobec 15,3 mln zysku netto w 2018 roku).

W br. 1,95 mld zł rekompensaty dla TVP i Polskiego Radia

W 2017 roku Telewizja Polska i Polskie Radio otrzymały 1,677 mld zł środków publicznych, a w 2018 roku - 741,5 mln zł. Za podzielenie tych środków odpowiadała Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, większość przyznała Telewizji Polskiej.

I tak w 2018 roku TVP dostała 385,5 mln zł, Polskie Radio - 186,3 mln zł, a 17 rozgłośni regionalnych Polskiego Radia - 169,7 mln zł.

Według danych UOKiK-u w 2017 roku środki przyznane mediom publicznym stanowiły 5,5 proc. łącznej kwoty 30,57 mld zł pomocy publicznej, a w 2018 roku - 3,4 proc. z 21,75 mld zł.

Środki publiczne uzyskane przez TVP i Polskie Radio to przede wszystkim wpływy z abonamentu radiowo-telewizyjnego, które są klasyfikowane jako środki publiczne. W 2018 roku wyniosły 741,5 mln zł, a abonament opłacało jedynie 994,6 tys. osób i firm.

Do tego doszła pierwsza rekompensata z tytułu wpływów nieuzyskanych z abonamentu radiowo-telewizyjnego. Przyznano ją, w wysokości 960 mln zł, na przełomie 2017 i 2018 roku w ramach nowelizacji ustawy budżetowej, z tej kwoty TVP przydzielono 860 mln zł, Polskiemu Radiu - 62,2 mln zł, a działającym jako osobne spółki 17 rozgłośniom regionalnym Polskiego Radia - 57,8 mln zł.

W drugiej połowie kwietnia br. zgodnie z nowelizacją ustawy abonamentowej, która weszła w życie w marcu, minister finansów przekazał Telewizji Polskiej i Polskiemu Radiu obligacje skarbowe o wartości 1,95 mld zł. 5 maja zostały one zasymilowane z inną serią obligacji, tak żeby minister finansów mógł je wykupić.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zdecydowała, że w ramach tegorocznej rekompensaty TVP dostała 1,71 mld zł, Polskie Radio - 119,2 mln zł, a regionalne ośrodki radiowe - 119,3 mln zł.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Koniec kadencji władz mediów publicznych. Propozycja wyboru w trybie konkursów

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Słuchaczka
nigdy nie wybacze tego co zrobili z Trójką!
65 3
odpowiedź
User
Antena
Jesli RMN nie zostanie pilnie zlikwidowana po Jedynce i Trojce za rok o tej porze pozostana zgliszcza. Teraz jeszcze to jest do uratowania. Ale szkodnik Czaban i jego bezmyslny żołnierz Kaminska maja jeden cel - zaorac Polskie Radio.
64 2
odpowiedź
User
Prawak
Kaminska szkodzi PiS i Polsce i powinna wyleciec.
67 2
odpowiedź