SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Na wPolityce komentarze tylko od zarejestrowanych użytkowników. Karnowski: zmienia się świadomość i kontekst prawny

W serwisach internetowych Fratrii, m.in. portalu wPolityce.pl, od poniedziałku komentarze mogą zamieszczać tylko zarejestrowani użytkownicy. W osobnym regulaminie szczegółowo wyliczono, jakich treści nie mogą zawierać wpisy. - Skarg na nieodpowiednie treści na naszych forach - na bieżąco usuwane przez naszych moderatorów - nie było ani mniej, ani więcej niż w latach wcześniejszych - zapewnia w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Michał Karnowski, członek zarządu Fratrii.

Michał KarnowskiMichał Karnowski

Dotychczas w serwisach internetowych Fratrii komentarze mogli zamieszczać wszyscy użytkownicy. Nowe zasady obowiązują na wPolityce.pl, wGospodarce.pl; wPolsce.pl i ABCtygodnik.pl.

Skąd ta zmiana? - Zdecydowana większość naszej czytelniczej wspólnoty komentuje teksty, problemy w sposób kulturalny, na naszym forum często zawiązują się ciekawe intelektualnie, inspirujące wątki. To, co się zmienia w ostatnich latach, to świadomość użytkowników, wydawców oraz kontekst prawny. Pojawiły się też lepsze możliwości techniczne weryfikacji użytkowników. Z tych refleksji wynikają nowe zasady działania forum w naszych mediach - przekazał portalowi Wirtualnemedia.pl Michał Karnowski, członek zarządu Fratrii odpowiadający za kwestie redakcyjne.

Jakie wpisy nie mogą pojawiać się na wPolityce.pl

W regulaminie komentarzy wskazano, że wpisy „nie powinny mieć wydźwięku emocjonalnego, w szczególności nie powinny stanowić ataku na innych użytkowników, nie mogą prowokować, nawoływać do agresji, nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej lub propagować przemoc oraz totalitarny ustrój państwa”.

Wyliczono też, że nie powinny zawierać wulgaryzmów; treści niesprawdzonych, nieprawdziwych lub bezpodstawnych zarzutów; treści naruszających lub mogących powodować naruszenie praw autorskich; treści naruszających lub mogących powodować naruszenie dóbr osobistych; treści niestosownych dotyczących śmierci, chorób lub nieszczęśliwych wypadków danej osoby ani treści reklamowych lub promocyjnych dotyczących użytkownika, a także towarów lub usług.

Ponadto komentarze nie powinny naruszać przepisów powszechnie obowiązujących w Polsce, stanowić ciągu składającego się ze zbitek liter lub/i znaków interpunkcyjnych niezrozumiałej treści, nie być powtórzeniem innego wpisu ani zawierać treści będących spamem lub pozornie naśladujących opinię innego użytkownika.

Podkreślono, że „użytkownik zamieszcza komentarze w serwisie w imieniu własnym, na swoją rzecz i na swoją odpowiedzialność”, a wydawca serwisów z jednej strony nie ponosi odpowiedzialności za naruszanie tego regulaminu przez odwiedzających, a z drugiej strony ma prawo „udostępnienia danych osobowych użytkownika oraz treści komentarza jego autorstwa osobom lub organom, jeżeli obowiązek ujawnienia wynika z przepisów prawa”.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Michał Karnowski zapewnia, że szczegółowe określenie zasad komentarzy nie wynika z tego, że w ostatnim okresie coraz więcej było wpisów nieodpowiednich: obraźliwych, wulgarnych czy nienawistnych. - Skarg na nieodpowiednie treści na naszych forach - na bieżąco usuwane przez naszych moderatorów - nie było ani mniej, ani więcej niż w latach wcześniejszych. To problem z którym zmagają się wszyscy wydawcy i wszystkie platformy mediów społecznościowych, bez względu na orientację, kraj, formułę działania - stwierdził.

- Wypowiedzi wulgarne, łamiące prawo, to forma agresji także wobec nas i czytelników, często jest to działanie opłaconych trolli, moskiewskich i krajowych. Zawsze możliwie szybko i zdecydowanie reagujemy na zgłoszenia - podkreślił.

Interia i Onet wyłączyły komentarze

Pod koniec ub.r. możliwość zamieszczania wpisów pod tekstami wycofała Interia. Użytkownicy mogą jedynie klikać w emotikony symbolizujące emocje: „lubię to”, „istotne!”, „hahaha”, „szok”, „smutny” i „zły”.

Cztery lata temu sekcję komentarzy pod tekstami zamknął Onet - najpierw w sekcjach Wiadomości i Kultura, a potem także w pozostałych działach. Natomiast na portalu „Gazety Wyborczej” wpisy mogą publikować wyłącznie subskrybenci jej oferty cyfrowej.

W sierpniu ub.r. wPolityce.pl odwiedziło 1,46 mln internautów, każdy spędził w serwisie średnio 30 minut i 9 sekund (według badania Mediapanel).

Fratria, do której należą też tygodnik „Sieci”, miesięcznik „Gazeta Bankowa” i Telewizja wPolsce.pl, w 2021 roku zanotowała spadek przychodów o 6 proc. do 34,39 mln zł, a przy wzroście kosztów operacyjnych o 2,7 proc. jej zysk netto zmalał z 7,14 do 4,59 mln zł.

Dołącz do dyskusji: Na wPolityce komentarze tylko od zarejestrowanych użytkowników. Karnowski: zmienia się świadomość i kontekst prawny

25 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Sheik Yerboutti
Na stronach związanych z GazWyb też trzeba mieć konto i to już od bardzo dawna. Więc poklasku nikt nie zakłóca.
odpowiedź
User
Buty zimowe
Kolejny krok ukraiński pirtal w odstawkę, po niezależna.pl. Propagandy czytać nie zamierzam. Wolność zdania i wymiany poglądów a nie odgórny przekaz jaki nam serwują.
odpowiedź
User
Javelin
Doskonały bat na ruskich trolli!
odpowiedź