SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Za kulisami News24: wspólnicy kłócą się o długi Astro, stacja odświeża programy

Jeszcze w sierpniu odświeżona zostanie formułą programu „Się Dzieje” Damiana Biedrzyckiego, zaś we wrześniu – według nieoficjalnych informacji - powoli mają wracać na antenę zawieszone formaty. Tymczasem do skrzynek mailowych obecnych i byłych już pracowników trafiła korespondencja, w której zarząd Astro sprzecza się z Kamilem Bileckim - prezesem udziałowca, Tier Investment, kto powinien uregulować kumulujące się długi stacji. Bilecki pisze też, że chciałby przejąć prezesurę w Astro, a Ryszard Krajewski grozi mu sądem.

Ryszard Krajewski już nie prezes Astro, lecz szefe jej rady nadzorczej (fot. Jacek Kowalski)Article

ASI Tier Investment to mniejszościowy udziałowiec Astro - ma około 10 proc. akcji nadawcy kanału News24. Jednak główny udziałowiec spółki, a jednocześnie przewodniczący jej rady nadzorczej Ryszard Krajewski uważa, że to Tier powinien zapłacić przynajmniej część długów spółki, gdyż odpowiada za nie, nie inwestując - jak obiecał - w rozwój. Wyraz swojemu przekonaniu Krajewski dał w trakcie mailowej dyskusji z Kamilem Bileckim, prezesem Tier Investment. Korespondencja na ten temat kilka dni temu wpadła do skrzynek nie tylko obecnych, lecz także byłych pracowników Astro (w tym z zespołu News24).

W jednym z tych maili Krajewski wypomina Bileckiemu: „Załoga w dalszym ciągu czeka na wypełnienie przez Pana zobowiązania z dnia 22 marca, kiedy to obiecał Pan spłacić swoje długi” i skarży się, że teraz wszyscy wierzyciele trafiają wyłącznie do niego z roszczeniami finansowymi. W tym samym mailu Ryszard Krajewski domaga się od prezesa Tier zapłacenia co najmniej trzymiesięcznych zaległości w Nielsenie. To sprawa kluczowa dla funkcjonowania Astro, a zwłaszcza News 24: nieuregulowane długi powodują, że Nielsen od czerwca br. nie monitoruje tego kanału, co z kolei skutkuje tym, że biuro reklamy TVN Media nie zleca już reklam w stacji News24.

"Zaangażowanie kapitału Tiera - tak, ale..."

W odpowiedzi Kamil Bilecki napisał, że podtrzymuje deklarację rozwoju spółki m.in. „poprzez zaangażowanie kapitałowe, zwiększenie akcjonariatu, ale pod warunkiem spójnej, skoordynowanej i sprawnej współpracy z zarządem”.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Zwrócił przy tym uwagę, że jego zdaniem Astro obecnie „jest zarządzana z drugiego fotela”. Chodzi o czerwcowe zmiany w spółce: walne zgromadzenie odwołało wówczas przewodniczącego rady nadzorczej Jana Dworaka, a na jego miejsce powołało Ryszarda Krajewskiego. Krajewski opuścił jednocześnie stanowisko prezesa Astro, które zajęła Karolina Szymańska. „Bez zmian strukturalnych każda przeznaczona obecnie na spółkę złotówka, będzie złotówką straconą" - pisze Kamil Bilecki w mailu, który trafił do skrzynek byłych i obecnych pracowników Astro.

Bilecki precyzuje też, iż wszelkie jego pomysły były blokowane przez zarząd Astro, który oczekiwał od Tiera „wyłącznie pieniędzy”, co stało się powodem podjęcia decyzji o „zaprzestaniu dalszego inwestowania w spółkę”. - Taka postawa zarządu nie dawała prognoz na poprawienie przychodowości spółki, czyli jej rentowności – można przeczytać w mailu. Rozwiązaniem miałoby być powierzenie Kamilowi Bileckiemu fotelu prezesa Astro, czytamy w mailach, do których dotarliśmy. W odpowiedzi Krajewski grozi sądem w przypadku niespełnienia obietnic, zaś pomysł przekazania sterów w spółce kwituje: „Niebywałe, że posiadacz 10 proc. akcji chce przejąć spółkę”.

Biedrzycki odświeża swój program

Kłopoty finansowe stacji skutkują skróceniem czasu nadawania na żywo, odchodzeniem dziennikarzy i zawieszaniem niektórych programów. W lipcu jednak pojawiły się trzy nowości na antenie, a jedna z nich – „Się Dzieje” autorstwa Damiana Biedrzyckiego – pod koniec sierpnia br. przejdzie gruntowy lifling. - Wciąż będzie to przegląd mediów społecznościowych, ale chciałbym, żeby był to format jeszcze bardziej "socialmediowy". W programie będzie zatem więcej relacji z wydarzeń muzycznych i sportowych. W nadchodzących odcinkach programu „Się Dzieje” nowością będzie przegląd New Music Week - mówi Biedrzycki portalowi Wirtualnemedia.pl.

W programie mają też pojawić się tzw. „szybkie wywiady”. - Szybkie dlatego bo dziś coraz większą popularnością cieszą się tzw. reelsy na Facebooku i Instagramie, czyli krótkie dynamiczne filmiki. Taki teraz trend rządzi w mediach społecznościowych. Program musi zachować dynamikę i świeżość - nie tylko w zakresie newsów, ale też pod względem konstrukcji samego programu i formy materiałów – podsumowuje Biedrzycki. Z naszych informacji wynika, że lifting i częściową zmianę formuły mają też przechodzić inne programy News24, zaś od września stacja ma stopniowo odwieszać zawieszone na czas wakacji programy.

Kilka dni temu informowaliśmy, że inwestowaniem (lub współpracą) w News24 zainteresowana jest telewizja narodowców, jednak Ryszard Krajewski informował, że Astro nie zgodzi się na taką współpracę. Na początku sierpnia z kolei spółka Astro informowała, że zamierza przeprowadzić kolejną emisję akcji, na które zostanie przekonwertowana część jej zadłużenia.

News24 to kanał informacyjny, nadający od lutego 2022 r. Twórcą i nadawcą stacji jest firma Astro, od lat produkująca dla TVP2 teleturniej "Familiada" i nadająca kanał E-Sport TV. W maju br. kanał w badaniu Nielsen Audience Measurement miał zerowy udział udział w rynku. News24 od lipca emituje trzy nowe audycje: „Ecce Homo”, którą prowadzi transpłciowa aktywistka Angela Getler, „Się dzieje” Damiana Biedrzyckiego i „Rozmowy Anny Lerczak”. Stacja przedłużyła też umowę z Reutersem na emitowanie wiadomości tej agencji.

Astro z mniejszą stratą

W drugim kwartale br. spółka Astro, króra oprócz News24 nadaje kanał E-Sport TV oraz produkuje „Familiadę”, zwiększyła przychody o 23,5 proc. do 906,1 tys. zł, a jej strata netto zmalała z 1,91 mln do 725,8 tys. zł. Kwartalne koszty sprzedanych przez Astro produktów, towarów i materiałów zmalały rok do roku z 1,94 do 1,03 mln zł, a wydatki w obszarze ogólnego zarządu - z 587,1 do 439,6 tys. zł. Spółka w sprawozdaniu stwierdziła, że wynika to „przede wszystkim z istotnego zmniejszenia kosztów dotyczących rozwoju oraz działalności kanału News24”.

Spółka osiągnęła dodatnie przepływy pieniężne z działalności operacyjnej w wysokości 13,2 tys. zł, podczas gdy rok temu było to -1,06 mln zł.

Firma nadal generuje straty, ale są one niższe niż przed rokiem. Kwartalna strata operacyjna zmalała z 1,8 mln do 591,2 tys. zł, a strata netto - z 1,91 mln do 725,8 tys. zł.

Astro notuje ujemną rentowność od półtora roku. Najbardziej na minusie było w pierwszych trzech kwartałach ub.r., strata netto spóło wynosiła kolejno 1,43, 1,91 i 1,45 mln zł. Natomiast w całym minionym półroczy jej przychody wzrosły z 1,44 do 1,87 mln zł, a strata netto zmniejszyła się z 3,33 do 1,96 mln zł.

Firma zapowiedziała niedawno, że zamierza przeprowadzić kolejną emisję akcji, na które zostanie przekonwertowana część jej zadłużenia. Akcjonariusze będą decydować w tej sprawie pod koniec sierpnia. Na koniec czerwca zobowiązania krótkoterminowe spółki wynosiły 6,25 mln zł, a długoterminowe 2,04 mln zł, wobec odpowiednio 8,14 i 2,1 mln zł rok wcześniej.

Większościowym inwestorem w Astro jest Ryszard Krajewski, przez wiele lat prezes firmy. Na koniec jego spółka RK Productions miała 18,23 mln akcji (45,45 proc.), Krajewski bezpośrednio - 6,7 mln (16,7 proc.), a ASI Tech Tier Investment - 6,42 mln (16 proc.). Pod koniec lipca ASI Tech Tier Investment w ciągu kilku dni sprzedał 416,2 tys. walorów.

Przez ostatnie 12 miesięcy akcje Astro staniały o 52,2 proc., a od początku stycznia - o 35,2 proc. W piątek na koniec sesji przy kursie w wysokości 0,188 zł kapitalizacja spółki wynosiła 7,5 mln zł.

Dołącz do dyskusji: Za kulisami News24: wspólnicy kłócą się o długi Astro, stacja odświeża programy

11 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Daf
60 widzów drży w posadach, co dalej z ich ulubioną stacją.
odpowiedź
User
Adrian
Wystarczyło zrobić badanie zapotrzebowania rynku na tę stację, a wtedy pozostałych wydatków można było uniknąć.
odpowiedź
User
Anna
Programy beda wracac tylko kto bedzie prowadzic ? Wszyscy odeszli lub wlasnie szukaja pracy. No co najwyzej jak wroca mlodzi ambitni hahahaha
odpowiedź