SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Administracja Donalda Trumpa wycofa z urzędów oprogramowanie od Kaspersky Lab

Administracja prezydenta USA Donalda Trumpa nakazała usunięcie z komputerów w agencjach i urzędach państwowych oprogramowania antywirusowego produkowanego przez firmę Kaspersky Lab. Jako powód podano zagrożenie jakie aplikacje mogą stanowić dla amerykańskiego bezpieczeństwa narodowego.

Donald Trump, fot. donaldtrump.comArticle

Agencja Reuters poinformowała, że obecna administracja Donalda Trumpa nakazała rządowym agencjom i instytucjom usunięcie z komputerów oprogramowania antywirusowego rosyjskiej firmy Kaspersky Lab.

Biały Dom tłumacząc swoją decyzję powołuje się na ocenę organów wywiadowczych USA według których rosyjski producent antywirusów jest narażony na wpływy Kremla, zatem korzystanie z jego aplikacji może stanowić potencjalne zagrożenie dla narodowego bezpieczeństwa USA.

W związku z tym amerykański Departament Bezpieczeństwa Krajowego (DHS) wydał zarządzenie, na podstawie którego wszystkie federalne urzędy i agencje w kraju mają 30 dni na sprawdzenie czy w ich systemach informatycznych są obecne produkty Kaspersky Lab. Jeśli tak, to w ciągu kolejnych 90 dni oprogramowanie należy usunąć i zastąpić je aplikacjami innych producentów.

W oświadczeniu DHS przyznał, ze jest zaniepokojony bliskimi związkami pomiędzy Kaspersky Lab a rosyjskimi organami wywiadowczymi oraz tamtejszym prawem, które może zmusić rosyjskie firmy do współpracy z Kremlem i udzielania władzom wymaganych przez nich informacji.

Z kolei Kaspersky Lab w komunikacie odrzucił wszystkie zarzuty i podejrzenia podkreślając, że wspomniane przepisy dotyczą jedynie danych gromadzonych przez firmy telekomunikacyjne, a nie te działające na rynku oprogramowania antywirusowego.

 

Dołącz do dyskusji: Administracja Donalda Trumpa wycofa z urzędów oprogramowanie od Kaspersky Lab

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
phi
w polskich spółkach skarbu państwa już dawno kasperski wyleciał
odpowiedź