SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Koniec pirackich serwisów VoD Ekino.tv, Iitv.info i Scs.pl

W piątek około południa niespodziewanie zniknęły z sieci serwisy Ekino.tv, Iitv.info i Scs.pl nielegalnie udostępniające w systemie VoD filmy i seriale. Najprawdopodobniej ma to związek z zatrzymaniem przez policję ich właścicieli.

Article

Od piątku w południe na Ekino.tv, Iitv.info i Scs.pl znajduje się jedynie napis „The End” na czarnym tle. Wcześniej serwisy działały normalnie, prowadziły też zwyczajną komunikację na swoich profilach facebookowych.

Od południa zaskoczeni użytkownicy zaczęli tam pytać o przyczynę zamknięcia stron. Niektórzy narzekają, że mieli wykupione płatne pakiety, których nie zdążyli wykorzystać.

Ekino.tv, Iitv.info i Scs.pl udostępniały filmy i seriale nielegalnie, bez stosownych umów z producentami i dystrybutorami. Za dostęp do większości produkcji trzeba było płacić (były to głównie stawki po kilka zł płatne SMS-ami). Treści były udostępniane w modelu VoD, przy czym przechowywano je na osobnych serwisach hostingowych

W lutym br. Ekino.tv odwiedziło 811,6 tys. użytkowników, Iitv.info - 334,8 tys., a Scs.pl - 138,5 tys. (według Megapanelu PBI/Gemius - zobacz jego pełne wyniki).

Zniknięcie serwisów najprawdopodobniej wynika z zatrzymania przez policję kilku osób z Podkarpacia oraz Warmii i Mazur pod zarzutem nielegalnej dystrybucji filmów w internecie. Policję zawiadomili o tym dystrybutorzy filmowi, którzy oszacowali swoje straty na ok. 80 mln zł. Jak poinformowała „Gazeta Olsztyńska”, śledczy w toku dochodzenia ustalili, że zatrzymane osoby w wyniku swojej działalności zgromadziły miliony zł, które potem starały się legalizować, przelewając je między kontami bankowymi w Polsce i za granicą oraz poprzez zagraniczne spółki inwestując na giełdzie. Zatrzymanym postawiono zarzuty nielegalnej dystrybucji filmów w celu osiągnięcia korzyści finansowych i prania brudnych pieniędzy, za co grozi do 10 lat więzienia.

Przypomnijmy, że na początku ub.r. został zamknięty inny piracki serwis VoD - Kinomaniak.tv, ale jednocześnie uruchomiono łudząco podobną witrynę Kinoman.tv (więcej o tym).

Jak analizowaliśmy w sierpniu ub.r., z serwisów VoD korzysta miesięcznie ok. 9 mln polskich internautów, z czego te pirackie odwiedza stosunkowo więcej użytkowników w wieku 15-24 lat i mieszkających na wsi (zobacz szczegóły).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Koniec pirackich serwisów VoD Ekino.tv, Iitv.info i Scs.pl

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl