SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TAI nie wróci na plac Powstańców. Dawne studio „Panoramy” zajmie TVP World

Kanał TVP Info oraz programy informacyjne TVP1 i TVP2 nie wrócą do nadawania z siedziby TAI przy placu Powstańców Warszawy. Mają nadal być nadawane z budynków przy ul. Woronicza, gdzie przewożony jest sprzęt z placu. Do centrum Warszawy ma przenieść się natomiast kanał TVP World, którego ponowny start planowany jest 26 lutego br.

fot. TVPfot. TVP

Prace nad wznowieniem emisji TVP World trwają - przy reaktywacji stacji ma pracować ponad 90 proc. pracowników i współpracowników stacji. Nowym szefem w miejsce Filipa Styczyńskiego został Jerzy Kamiński. Zespół ma zacząć tworzyć program na sucho 19 lutego br., a tydzień później kanał ma ponownie rozpocząć nadawanie. Data startu może się jednak przesunąć.

Program ma być realizowany przez trzy ekipy na zmianę: poranną, dzienną i wieczorną. Wiadomo, że będą zmiany w ramówce. Nie powróci np. magazyn „Rock Rachoń”, który prowadził Michał Rachoń - obecnie jest on dyrektorem programowym TV Republika.

Stacja będzie nadawać z placu Powstańców - portal Wirtualnemedia.pl ustalił, że zajmie tam studio wykorzystywane do 19 grudnia ub. r. przez „Panoramę”. Trwają obecnie prace nad przystosowaniem wnętrza do nadawania TVP World.

Dotychczasowe studio międzynarodowego kanału w siedzibie przy ul. Woronicza jest zajęte przez programy “19.30”,  “Panorama” i „Teleexpress”. 

Realizowane są one z głównego kompleksu TVP od czasu grudniowej zmiany władz Telewizji Polskiej. Na Woronicza powstaje też kanał TVP Info, który początkowo nadawał ze studia z greenboxem, a obecnie nadaje ze specjalnie zaaranżowanego studia na parterze budynku B.

Początkowo niemożność nadawania newsów z centrum Warszawy była efektem okupacji studiów przez byłe kierownictwo TAI oraz posłów PiS. Ta jednak skończyła się już kilka tygodni temu, zespoły TVP Info czy “Panoramy” nie wróciły na plac.

„Gazeta Wyborcza” napisała, że redakcje newsowe TVP zadomowiły się w siedzibie przy ul. Woronicza i tam już pozostaną. Docelowo tak miało być, bo wiekowy gmach w centrum stolicy nie spełnia już potrzeb jakie mają nowoczesne programy informacyjne. Już w 2012 r. ówczesny prezes Juliusz Braun zapowiadał przeprowadzkę programów informacyjnych na Woronicza. 

- Budynek przy placu nie był dostosowany do produkcji newsów – powiedział „GW” jeden z dyrektorów TAI. – Kilka pięter, ciasne korytarze. Paradoksalnie przez tę okupację decyzja o przeprowadzce stała się realna. Docelowo będzie nam na Woronicza dużo lepiej, na razie jest trudno, ale wiadomo, to okres przejściowy - dodaje. 

W kompleksie przy Woronicza miał powstać nowy budynek z newsroomem i studiami TAI. Projekt przygotowano w czasie prezesury Jacka Kurskiego. Jednak w 2022 r. inwestycję, która miała kosztować 606 mln zł, przerwał Mateusz Matyszkowicz. Zbudowano natomiast halę zdjęciową ze studiami dla różnego rodzaju programów, która zostanie wkrótce otwarta.

Czytaj także: TVP żąda od Tomasza Sakiewicza miliona złotych. Chodzi o program Michała Rachonia

W siedzibie TAI przy placu Powstańców pozostaje jednak super nowoczesne studio TVP Info zbudowane w 2018 r. Wtedy spółka zainwestowała w ten projekt 16 mln zł, z czego sprzęt kosztował 12 mln zł. Zasadniczym elementem scenografii jest 22-metrowa ściana LED o rozmiarze 18 mln pikseli, pozwalająca tworzyć różne przestrzenie scenograficzne oraz emitować obraz w rozdzielczości 4x4K. - Jest to najnowocześniejsze studio newsowe nie tylko w Polsce, ale także w całej Europie. Jesteśmy o 2-3 długości przed konkurencją - mówił w 2018 r. Jarosław Olechowski, ówczesny szef TAI.

Już wtedy zaplanowano, że nawet 80 proc. wyposażenia nowego studia będzie mogło potem trafić do innego studia przy Woronicza, o czym mówił ówczesny prezes TVP Jacek Kurski. Przewożenie sprzętu właśnie trwa.

W sieci znaleźć można wiele głosów na ten temat, że stałe opuszczenie siedziby TAI w centrum Warszawy to pierwszy krok do sprzedaży budynku. W połowie stycznia br. Piotr Zemła, szef rady nadzorczej TVP, twierdził jednak, że na razie nie ma takich planów.

Telewizja Polska nie odpowiedziała na nasze pytania dotyczące działalności TAI na Woronicza i przyszłości placu Powstańców

Kanał TVP World zaczął nadawać w listopadzie 2021 roku. W Polsce trafił do ponad 20 sieciach kablowych, m.in. w sieci UPC Polska, Orange, Chopin, Evio, Dolsat, JMDI oraz Supermedia. Kanał udostępniony został też bezpłatnie na brytyjskiej platformie telewizyjnej Freeview oraz w amerykańskim serwisie OTT Sling TV.
 

Dołącz do dyskusji: TAI nie wróci na plac Powstańców. Dawne studio „Panoramy” zajmie TVP World

39 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Paweł
Mieć takie możliwości na Placu powstańców i realizować tam emisję kanału którego prawie nikt nie ogląda słabo to wygląda tak samo jak realizacja techniczna wszystkich programów informacyjnych
odpowiedź
User
1245
Wiadomo o tym od dawna, napiszcie dlaczego tak jest... To jest (będzie) news.
odpowiedź
User
Romuś
Plac Powstańców to świetna działka,
Ciekawy który sPOnsor kampanii wyborczej sobie ją zaklepał.
odpowiedź