SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Play i UPC Polska wyłączyły telewizję analogową

Klienci przejętej przez Play sieci kablowej UPC Polska w Katowicach nie mogą już korzystać z telewizji analogowej. - Zwolnione częstotliwości zostaną wykorzystane do dalszej poprawy jakości świadczonych przez nas usług cyfrowych - informuje Wirtualnemedia.pl biuro prasowe Play.

W ostatnich dniach zamiast kanałów analogowych można było zobaczyć plansze informujące o zaprzestaniu ich nadawania. One także zostały wyłączone. - Potwierdzamy, że sieć analogowa w Katowicach została wyłączona. Nieliczni klienci, którzy wciąż korzystali z tej usługi zostali z wyprzedzeniem powiadomieni o planowanych zmianach. Otrzymali również propozycję przejścia na nowoczesną telewizję cyfrową wraz z dekoderem na atrakcyjnych warunkach, aby wciąż mogli oglądać swoje ulubione programy w jeszcze lepszej jakości obrazu i dźwięku - wyjaśnia w rozmowie z Wirtualnemedia.pl biuro prasowe Play.

Abonenci UPC Polska z Katowic poinformowali na forum.satkurier.pl, że otrzymali od operatora SMS-y, w których informuje on o zmianach częstotliwości nadawania niektórych cyfrowych kanałów. Jest to związane ze zwolnieniem pasma przez stacje analogowe. Cyfrowe kanały zostaną przeniesione na dotychczas zajmowane przez nie częstotliwości. Biuro prasowe Play nie informuje o dacie całkowitego zakończenia emisji analogowej w Polsce.

Sieci kablowe stopniowo odchodzą od analogu

Już 20 lat temu działające w Polsce sieci kablowe zaczęły wprowadzać telewizję cyfrową. Jej odbiór odbywa się za pośrednictwem dekodera, przystawki lub modułu CI+ zamiast kabla podłączonego bezpośrednio do telewizora. Telewizja cyfrowa pozwala na emisję znacznie większej liczby kanałów i świadczenie dodatkowych usług, takich jak wideo na żądanie. W czasach świetności analogu większość operatorów oferowała ponad 60 kanałów. Obecnie pakiety analogowe zostały mocno uszczuplone, aby zachęcać klientów do przejścia na ofertę cyfrową.

UPC już od 2013 roku nie sprzedaje pakietów analogowych. Także konkurencyjna Vectra stopniowo „wygasza dostępność” analogu. W połowie zeszłego roku takie pakiety zniknęły m.in. w Trójmieście. W lutym UPC Polska poinformowała krakowskie spółdzielnie mieszkaniowe o planowanym wyłączeniu analogu. Od 1 maja 2023 roku klienci z tego miasta mogą korzystać wyłącznie z oferty cyfrowej.

- Technologia analogowa, ze względu na swoje ograniczenia, od dawna nie jest już rozwijana. Dziewięć lat temu została w Polsce oficjalnie zastąpiona przez naziemną telewizję cyfrową. Sygnał cyfrowy zapewnia widzom lepszą jakość obrazu i bogatszą ofertę programów - informował wówczas operator.

Pakiety Play zamiast UPC Polska

Rezygnacja z emisji analogowej w Katowicach nie jest jedyną zmianą w ofercie operatora. W maju pakiety telewizyjne UPC Polska zastąpiono ofertą Play. W starej ofercie było 189 stacji, a w nowej 157. Wprowadzono też możliwość wymiany punktów na dostęp do serwisów streamingowych lub poszczególnych stacji. Było to krytykowane przez część abonentów jako nieczytelne i skomplikowane rozwiązanie. Z czasem dołączono wybrane stacje, których zabrakło w ofercie Play: Eurosport 2, TVP Info, TVP Kultura, TVP Sport, TVP Nauka i Alfa TVP i TV Republika. Nadal w pakietach brakuje jednak wielu kanałów tematycznych m.in. Telewizji Polskiej. Negocjacje w tej sprawie trwają. Obecnie w skład pakietów Play wchodzi 165 kanałów.

W ostatnich tygodniach konsultanci Play dzwonią do dotychczasowych klientów UPC Polska i zachęcają ich do migracji do nowych ofert. - Od początku września wybrani klienci posiadający usługi UPC otrzymują propozycję przejścia na nowe oferty Play na warunkach promocyjnych. Nie jest to wyłącznie wymiana urządzeń na bardziej nowoczesne, czyli Play Box Net oraz Play Box TV, a propozycja zmiany usług na rozwiązania Play. Wyrażenie zgody na naszą propozycję jest całkowicie dobrowolne, klienci nadal mogą korzystać ze swoich usług na dotychczasowych niezmienionych warunkach – zapewnił Play.

Zmiana wiąże się często z większą prędkością internetu i nieznaczną podwyżką opłat abonamentowych. Towarzyszy temu wizyta instalatora, która kosztuje 50 zł. W poprzednich latach UPC za darmo instalował router na przykład po przeprowadzce. W związku z fuzją UPC Polska i Play, nie można rozwiązać umowy przed zakończeniem okresu zobowiązania. Operator wyjaśniał to w korespondencji do klientów.

Dołącz do dyskusji: Play i UPC Polska wyłączyły telewizję analogową

13 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Ja chcę UPC!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Kurcze!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Gdzie jest telewizja analogowa!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
13 6
odpowiedź
User
Emeryt
Oddajcie nam smoka analoga!
6 6
odpowiedź
User
ryży
reklamacje do rotacyjnego płaczka
4 8
odpowiedź