SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Od marca rząd znosi większość restrykcji gospodarczych. "Tak samo robią inne kraje UE, w których przebieg pandemii był podobny"

Tak samo robią kraje Unii Europejskiej, w których przebieg pandemii był całkiem podobny, a dolegliwość i śmiertelność wyższa niż u nas, kraje Europy Środkowej chociażby - powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki pytany o znoszenie obostrzeń w momencie, kiedy ostatniej doby zmarło na COVID 360 osób.

Mateusz Morawiecki, fot. KPRMArticle

Premier oraz minister zdrowia Adam Niedzielski zostali zapytani na środowej konferencji prasowej o odchodzenie od części obostrzeń covidowych w momencie, w którym - według resortu zdrowia - ostatniej doby zmarło na COVID 360 Polaków.

"Oczywiście wszystkie te liczby mają ogromne znaczenie przy podejmowaniu decyzji. Natomiast widzimy bardzo wyraźnie, jaki jest trend. Widzimy również w zakresie zgonów znacznie mniejszą liczbę w porównaniu przede wszystkim do fali (wariantu) delta, z jaką mieliśmy do czynienia. I ten trend dotyczący liczby zgonów jest również malejący" - powiedział minister zdrowia.

Znoszenie obostrzeń

Jak mówił, "znoszenie obostrzeń to jest przede wszystkim znoszenie tych restrykcji, które dotyczyły swobody życia gospodarczego". "I pod tym względem ta transmisja (koronawirusa), która jest związana właśnie z tymi obostrzeniami, jest w naszej ocenie najmniej ryzykowna. Więc podejmujemy te decyzje, które odcinają to ryzyko w zakresach najmniej dolegliwych" - zaznaczył Niedzielski.

Premier Morawiecki zwrócił uwagę, że "tak samo robią kraje Unii Europejskiej, w których przebieg pandemii był całkiem podobny, a dolegliwość i śmiertelność wyższa niż u nas, kraje Europy Środkowej chociażby".

Po drugie - jak dodał - "takie jest zalecenie Rady Medycznej do spraw COVID". Morawiecki zaznaczył, że wariant omikron, z którym mamy do czynienia obecnie, jest nieporównywalnie mniej niebezpieczny niż wariant delta.

Premier zwrócił uwagę, że "dzisiaj głównie osoby, które umierają, to są te, które dawniej się zaraziły i umierają z powodu poprzedniej pandemii koronawirusa, która już jest wyparta". "I oczywiście dlatego robimy to (znosimy restrykcje - PAP) w sposób wyważony. Nie tak, jak niektóre kraje, które już zniosły absolutnie wszystkie możliwe ograniczenia, tylko w sposób wyważony, rozsądny, w pewnym tempie właśnie z pokorą, w szczególności dlatego, żeby mieć na uwadze kapryśną naturę wirusa" - powiedział Mateusz Morawiecki.

Z informacji przekazanych w środę rano przez wiceszefa resortu zdrowia Waldemara Kraskę wynika, że ostatniej doby zanotowano 20 tys. 456 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Wiceminister dodał, że zmarło 360 osób z COVID-19, a ok. 70 proc. z nich było niezaszczepionych. Kraska zaznaczył, że dzisiejsza liczba zakażeń "to jest prawie 30 procent mniej, niż to było tydzień wcześniej".

W ocenie wiceministra zdrowia "sytuacja epidemiczna w naszym kraju wydaje się, że jest sytuacją już w tej chwili stabilną", więc luzowanie obostrzeń jest uzasadnionym działaniem.

W środę szef rządu oświadczył na konferencji prasowej, że można już znieść znaczącą część wszystkich ograniczeń, które były do tej pory obowiązujące. "Znieść te restrykcje, które towarzyszyły nam przez wiele miesięcy pandemii - powiedział Morawiecki. Po 1 marca nadal obowiązywać ma natomiast wymóg noszenia maseczek w przestrzeni publicznej.

Dołącz do dyskusji: Od marca rząd znosi większość restrykcji gospodarczych. "Tak samo robią inne kraje UE, w których przebieg pandemii był podobny"

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl