SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Palikot zamyka sklepy w Warszawie. „Zmieniamy model dystrybucji”

Od przyszłego miesiąca nie będą działać stołeczne sklepy Tenczynek Świeże należące do firmy Janusza Palikota. Piwo ma być sprzedawane w sklepach „znanej sieci spożywczej”. Pracownicy narzekają jednak, że nie otrzymują pensji na czas. „Zaległości (...) mają związek z zawirowaniami rynkowymi skutkującymi koniecznością zmian w zarządzaniu płynnością Grupy Manufaktura Piwa Wódki i Wina” - informuje Tenczynek.

Janusz Palikot (screen: YouTube/Janusz Palikot) Article

1 lipca br. zamknięte zostaną wszystkie warszawskie sklepy Tenczynek Świeże – podał we wtorek serwis Dlahandlu.pl. Według jego informacji, do poniedziałku 19 czerwca pracownicy sklepów mieli nie otrzymać pensji za czerwiec. Część z nich w ramach strajku przestała przychodzić do pracy. Dlahandlu.pl ustaliło też nieoficjalnie, że pracownicy złożyli na działania pracodawcy skargę do Powiatowego Inspektoratu Pracy w Lublinie.

„@Palikot_Janusz zamyka sklepy i nie płaci pracownikom. Janusz: ludzie nie mają z czego czynszu i rachunków opłacić. Przekonujesz, że twoja firma to nie piramida finansowa a ty jesteś wielkim biznesmenem. Może zacznij od zapłaty ludziom?” - spytał na Twitterze aktywista Jan Śpiewak. Palikot niedawno pozwał go o naruszenie dóbr osobistych, Śpiewak natomiast zawiadomił prokuraturę o podejrzeniu przestępstwa nielegalnej reklamy alkoholu w internecie (poza Palikotem zarzuty dostali też Kuba Wojewódzki i Tomasz Czechowski).

O komentarz poprosiliśmy biuro prasowe Browaru Tenczynek. „Zmieniamy model dystrybucji. 25 sklepów stacjonarnych obecnej sieci »Piwo Świeże dziś z Browaru Tenczynek« zostanie zastąpione około 250 sklepami znanej sieci spożywczej. To pozwoli uzyskać lepsze wyniki ze sprzedaży i zwiększyć dostępność piw z Tenczynka dla Klientów” - przekazała serwisowi Wirtualnemedia.pl Justyna Komorek, specjalistka ds. PR i komunikacji.

Na razie firma nie zdradza, o jaką „znaną sieć spożywczą” chodzi. Więcej szczegółów przekazać ma w lipcu. Wiadomo, że na początku piwo będzie można nabyć na Śląsku i w Małopolsce. „Na początku współpraca będzie w fazie testów, a następnie po udanych testach piwo wejdzie na stałe na półki. W celu zwiększenia jego dostępności zmieniany jest model dystrybucji” - napisano w opublikowanym we wtorek komunikacie.

„Powstałe zaległości w wypłacie wynagrodzeń dla pracowników sklepów mają związek z zawirowaniami rynkowymi skutkującymi koniecznością zmian w zarządzaniu płynnością Grupy Manufaktura Piwa Wódki i Wina. Do końca tygodnia zostaną wypłacone zaliczki, do końca miesiąca całość wynagrodzeń. Każdy z pracowników otrzyma także gratyfikację należną w okresie wypowiedzenia” - podkreśliła Komorek.

„Od stycznia 2022 do chwili obecnej zwróciliśmy kapitały i odsetki w kwocie 23 mln złotych. Wpłaciliśmy ponad 60 mln z tytułu  podatków i ZUS. Zainwestowaliśmy 140 mln złotych. W magazynach znajduje się towar przygotowany do sprzedaży o wartości ok. 11 mln złotych” - dodała specjalistka ds. PR i komunikacji Browaru Tenczynek.

W przekazanej nam wiadomości nie odniesiono się do informacji o strajku części pracowników sklepów.

Oświadczenie w sprawie zamieścił na Instagramie sam Palikot. „Niektórzy pracownicy dostaną tam ofertę pracy” - zaznaczył.

Spytaliśmy Okręgowy Inspektorat Pracy w Lublinie, czy faktycznie wpłynęła do niego skarga od pracowników. „Pisemne i ustne informacje wpływające do Państwowej Inspekcji Pracy, a zawierające zgłoszenia o potencjalnych nieprawidłowościach w podmiotach podlegających kontroli Państwowej Inspekcji Pracy są objęte klauzulą informacji niejawnych” - odpowiedziała rzeczniczka prasowa Katarzyna Fałek-Kurzyna. Jak dodała, fakt wpływu oraz ich treść można ujawnić zgodnie dopiero po wydaniu przez sąd lub prokuratora postanowienia o zwolnieniu z obowiązku zachowania tajemnicy służbowej.

Tenczynek Świeże ma jeszcze sklepy w Krakowie oraz outlet w Gliwicach. Piwo można także kupić przez internet. W maju ub.r. planowano, że do końca 2023 roku sieć będzie miała 100 lokali.

Skarbiec Palikota

Niedawno bigshortbets research pisał na Twitterze, że Tenczynek nie obsłużył na czas 108 tys. zł w ramach obligacji.

Wcześniej to samo konto na Twitterze pisało o zastrzeżeniach wobec Skarbca Palikota – projektu, w ramach którego biznesmen miał pozyskiwać finansowanie dłużne.

Spółka Manufaktura Piwa Wódki i Wina powstała w 2016 roku. Jest spółką holdingową zajmującą się produkcją oraz sprzedażą wysokogatunkowych wyrobów alkoholowych i bezalkoholowych. W skład grupy kapitałowej MPWiW wchodzą bezpośrednio Tenczyńska Okovita, Tenczynek Dystrybucja, Tenczynek Świeże, Doctor Brew oraz pośrednio Tenczynek Bezalkoholowe i BUH Distillery. Jej akcjonariuszami są Palikot (główny akcjonariusz) i Wojewódzki.

W 2021 roku przychody MPWiW ze sprzedaży wzrosły do 49,7 mln zł z 6,6 mln zł rok wcześniej. Zysk netto wzrósł do 8,9 mln zł z 51 tys. zł w 2020 roku.

Dołącz do dyskusji: Palikot zamyka sklepy w Warszawie. „Zmieniamy model dystrybucji”

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
George S.
Jak to się dzieje, że ten oślizgły, szemrany "businessman" po tych wszystkich przekrętach w ostatnich latach, jeszcze nie siedzi ?
26 4
odpowiedź
User
Mick
Najbardziej zaskakujący w tym wszystkim jest fakt, że znaleźli się ludzie chętni pożyczyć pieniądze spółce Palikota z Wojewódzkim :-)
24 4
odpowiedź
User
zdziwiony
Dlaczego ten przekreciarz nie siedzi jeszcze w wiezieniu za okradanie ludzi?
23 4
odpowiedź