SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

"Sport" nie przestanie istnieć. Jest nowy właściciel i aplikacje

Katowicki dziennik „Sport” przetrwa, ale w wersji cyfrowej. Nowym właścicielem tytułu, kupionego od Gremi Media, została firma Edicom. Dostępne są już aplikacje mobilne, promowane od poniedziałku w papierowym wydaniu.

8 listopada Gremi Media przekazała, że zdecydowała o zamknięciu katowickiego „Sportu”. Spółka poinformowała, że „decyzja ta jest wynikiem dokładnych analiz rentowności i oceny kierunku rozwoju”. „Sport” wydawany jest od 1945 roku. Jak dowiedzieliśmy się, cały zespół redakcyjny otrzymał wypowiedzenia. 

- Dostaliśmy wypowiedzenia, w moim przypadku nie jest to tragedia zawodowa, ponieważ jestem emerytem - mówił wtedy w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Andrzej Wasik, redaktor naczelny „Sportu”. 

Gdy kilka dni później rozmawialiśmy z Wasikiem przekazał nam, że pojawiła się szansa, że „Sport” przetrwa. - Trwają rozmowy potencjalnego inwestora z wydawcą. Gremi Media wyraziło wolę przekazania tytułu w inne ręce. To inwestor bardziej lokalny. Jest twórcą aplikacji do tworzenia treści. Mam obietnicę, że jeżeli tytuł zostanie przekazany to potencjalny inwestor utrzyma zespół i będzie ciągłość wydawania, ale na 99 procent w formie cyfrowej, bez papieru. Aplikację, którą stworzył, chce przystosować do codziennego wydawania „Sportu” - mówił Wasik.

Są już aplikacje od inwestora

Aplikacje na iOS i Androida pojawiły się już na stronie „Sportu” z opisem: „Sport - dziennik o tematyce sportowej ukazujący się od 1945 roku. W wydaniu papierowym ukazywał się od poniedziałku do piątku na terenie województw: śląskiego, dolnośląskiego, małopolskiego i opolskiego. Dziennikarze „Sportu” są obecni na najważniejszych światowych imprezach sportowych. Dziennik to informacja, Redakcja to doświadczenie, Sport to zdrowie.” 

Od poniedziałku 27 listopada aplikacje promowane w wydaniach papierowych „Sportu”. - Czytaj dziennik „Sport” na smartfonie! Zeskakuj kod QR aparatem w twoim telefonie - zachęca ogłoszenie znajdujące się na okładce.

30 listopada w czwartek ma się ukazać ostatni numer „Sportu” wydawany przez Gremi Media. Kolejne numery mają być publikowane w aplikacjach. Nowym właścicielem została spółka Edicom sp. z o.o.  

Czytaj także: Iwona Siejka subscription growth managerem „Rzeczpospolitej”

Oficjalny komunikat Gremi Media i nowego inwestora pojawił się w poniedziałek popołudniu. 

- Zgodnie z zapowiedzią Gremi Media SA do końca listopada br. kończy wydawanie katowickiego dziennika „Sport”. Spółka podjęła decyzję o sprzedaży tytułu, a umowa z nowym właścicielem została sfinalizowana 24 listopada br. Na bazie podpisanej umowy od 1 grudnia 2023 roku ukazujący się na południu Polski dziennik sportowy będzie wydawany przez Edicom sp. z o.o.

 - 10 dni na decyzję o zakupie i przejęcie redakcji to krótki czas. Udało się. Za co dziękuję również Spółce Gremi Media. Zachowamy ciągłość wydań – to dla nas najważniejsze. Od 1 grudnia zapraszamy do aplikacji dziennika „Sport”, która jest już dostępna w App Store i Google Play – mówi Ryszard Halemba, prezes zarządu Edicom.

Siedziba nowego inwestora znajduje się w Zabrzu, a ze strony internetowej firmy wynika, że współpracowała m.in. z polska projektantką mody Magdą Butrym i restauracją Pod Wawrzynem zlokalizowaną w Zabrzu. 

Czytaj także: Wydawca „Rzeczpospolitej” utrzymał zysk. Jedną trzecia więcej z internetu

"Sport" znalazł się w przeszłości w podobnej sytuacji co dziś, aczkolwiek nieco innej. - Gdy w 2005 roku ówczesny wydawca wręczył nam wypowiedzenia, zespół mający spółdzielnię dziennikarką był właścicielem tytułu. Mieliśmy jako spółdzielnia pewne zaplecze finansowe i mogliśmy sobie wtedy poradzić. Dziś wygląda to inaczej, jesteśmy pracownikami, a właścicielem w całości jest Gremi Media - tłumaczył Wasik. Gremi Media jest wydawcą dzienników „Rzeczpospolita” i „Parkiet”.

Gremi kupiło dziennik trzy lata temu

Dziennik „Sport” ukazywał się w Katowicach od 1945 roku. W latach 2008-2017 wydawcą był Ringier Axel Springer Polska, a do grudnia 2020 roku - firma Whizz z Grupy Murapol. Gremi Media wydawała tytuł od stycznia 2021 roku. Od stycznia br. dziennik zwiększył nadziały w województwie małopolskim, także kolporterzy zadeklarowali rozszerzenie sieci sprzedaży. Jak wynika z audytu PBC, w drugim kwartale br. średnia sprzedaż wydania „Sportu” wyniosła 3 463 egz.

Czytaj także: Serwisy Gremi Media po raz kolejny rekordowym wzrostem RU

Od sierpnia br. kontrolowany przez Grzegorza Hajdarowicza holding KCI nie jest już największym inwestorem w Gremi Media - za 33,7 mln zł sprzedał holenderskiej spółce Pluralis, należącej do koncernu George’a Sorosa, walory stanowiące 13,43 proc. kapitału i 20,38 proc. głosów na walnym zgromadzeniu wydawcy. Z kolei Pluralis niedługo potem zbył te akcje węgierskiego koncernowi Central Group, którego twórca Zoltán Varga został powołany do rady nadzorczej Gremi Media.

Dołącz do dyskusji: "Sport" nie przestanie istnieć. Jest nowy właściciel i aplikacje

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Dzięki
Nie wiedziałem nawet że istnieje takie pismo.
odpowiedź
User
Turbo
Smutna agonia, taka wydłużona o 9 miesięcy.

Ludzie, na zewnątrz też jest świat. Nie bójcie się. Mówię z doświadczenia.
odpowiedź
User
.,.
W wielu krajach prasa sportowa ma się bardzo dobrze, ale w Polsce (kraju analfabetów) jest inaczej. Tubylcy myślą tylko o tym, żeby se pożreć, pochlać i podoopcyć.
odpowiedź