SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Po 118 dniach zakończył się strajk aktorów w Hollywood

Po 118 dniach strajku gildia aktorów SAG-AFTRA i studia filmowe osiągnęły wstępne porozumienie w sprawie nowego trzyletniego kontraktu, który w ciągu kilku tygodni umożliwi ponowne funkcjonowanie całego Hollywood.

Strajk zakończył się o godzinie 12.01 czasu pacyficznego w czwartek 9 listopada, finalizując tym samym półroczne niepokoje pracownicze w Hollywood, podczas których gildia scenarzystów i SAG-AFTRA przystąpiły do wspólnych pikiet po raz pierwszy od ponad 60 lat.

W tym momencie wiadomo, że to 17-osobowy komitet negocjacyjny gildii aktorów jednomyślnie głosował za zaakceptowaniem przez zarząd SAG-AFTRA wstępnego porozumienia. Szczegóły porozumienia zostaną ujawnione w piątek, gdy umowa trafi do zarządu.

Negocjacje z szefami platform i telewizji

Porozumienie zawarte niecały miesiąc po tym, jak członkowie amerykańskiej gildii scenarzystów większością głosów ratyfikowali własny kontrakt ze Stowarzyszeniem Producentów Filmowych i Telewizyjnych, stanowi kulminację ostatniej rundy negocjacji, które rozpoczęły się 24 października. Ze względu na wagę i stawkę negocjacji, w rozmowach bezpośrednio uczestniczyli Ted Sarandos z Netfliksa, Bob Iger z Disneya, Donna Langley z NBCUniversal i David Zaslav z Warner Bros. Discovery.

Wstępne porozumienie następuje po tym, jak studia odpowiedziały w ubiegły piątek na ostatnią kompleksową ofertę gildii. Po rozmowach prowadzonych w tym tygodniu AMPTP poinformowało, że konieczne jest porozumienie, aby uratować obecny sezon telewizyjny i plany filmowe na lato 2024 roku. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, a zarząd podpisze wstępną umowę, uprawnieni członkowie 160-tysięcznej gildii aktorów wkrótce zagłosują za ratyfikacją nowej umowy.

Koszty strajków
Szacuje się, że sześciomiesięczne strajki w Hollywood kosztowały gospodarkę południowej Kalifornii ponad 6,5 miliarda dolarów i 45 000 miejsc pracy w przemyśle rozrywkowym po zatrzymaniu produkcji w związku z pikietami WGA na początku maja i SAG-AFTRA w połowie lipca. Jednocześnie, co nie umknęło studiom i wpłynęło na ich strategię, wielu członków gildii doświadczyło wyniszczających trudności finansowych, podobnie jak pracownicy niższego szczebla, którzy od miesięcy pozostają bez pracy.

Po ogłoszeniu strajku 14 lipca, gildii i studiom zajęło około 80 dni rozpoczęcie pierwszych oficjalnych rozmów w siedzibie SAG-AFTRA na Wilshire Boulevard. 21 października, po tym, jak szefowa gildii, Fran Drescher skrytykowała strategię negocjacji AMPTP, Bob Iger poprosił o rozpoczęcie nowej rundy rozmów.

Chociaż strony zgodziły się spotkać 25 października, gildia poprosiła o poświęcenie dnia na zapoznanie się z propozycją studiów dotyczącą zwiększonych premii w oparciu o sukces transmisji strumieniowej seriali i filmów oraz podwyżki stawek minimalnych. „To krok we właściwym kierunku i komitet negocjacyjny poświęca czas na dogłębną analizę” – mówił wówczas członek gildii aktorów.

Jak informują amerykańskie media, wydaje się, że katastrofa została już zażegnana i Hollywood wraca do pracy. O strajku pisaliśmy tutaj i tutaj.

Dołącz do dyskusji: Po 118 dniach zakończył się strajk aktorów w Hollywood

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl