SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

TVN Style na razie bez nowej koncesji. KRRiT zauważyła braki w ramówce

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji na razie nie podjęła decyzji o przedłużeniu koncesji TVN Style. Z informacji Wirtualnemedia.pl wynika, że monitoring stacji wykazał zbyt mały udział programów m.in. o tematyce dokumentalnej.

Obecna koncesja TVN Style wygaśnie 28 lipca 2024 roku. TVN Warner Bros. Discovery z odpowiednim wyprzedzeniem złożył wniosek o jej przedłużenie. Decyzja w tej sprawie wciąż nie zapadła. 

Zasiadający w KRRiT prof. Tadeusz Kowalski informuje Wirtualnemedia.pl, że przeprowadzono monitoringi kobiecego kanału m.in. pod względem treści, które mogą szkodzić nieletnim i kryptoreklamy. Analizy nie wykazały naruszeń.

KRRiT zauważyła braki w ramówce TVN Style

Zdaniem prof. Kowalskiego, problematyczny okazał się jednak zbyt mały udział treści m.in.  publicystycznych i dokumentalnych. Z koncesji TVN Style przyznanej w 2004 roku i przedłużonej w 2013 roku wynika, że kobiecy kanał ma mieć „charakter wyspecjalizowany ze względu na problematykę i odbiorcę, to znaczy będzie adresowany do kobiet i poświęcony takim zagadnieniom jak: uroda, moda, zdrowie, wychowanie dzieci, style życia oraz inne problemy współczesnych kobiet”.

- Wyspecjalizowany charakter programu będzie realizowany poprzez różnego rodzaju audycje (m.in. informacyjne, poradnicze, rozrywkowe, film dokumentalny); zawierał w dobowym czasie nadawania nie więcej niż 15 % audycji i innych przekazów niepochodzących od koncesjonariusza, tj. niewytworzonych przez koncesjonariusza ani na jego wyłączne zamówienie, rozpowszechnionych lub rozpowszechnianych równocześnie w programie innego nadawcy – czytamy w obowiązującej wciąż koncesji TVN Style. Nie wskazano jaki dokładnie odsetek treści mają stanowić chociażby informacje czy dokumenty.

Obecnie TVN Style pokazuje m.in. programy „Totalne remonty Szelągowskiej”, „Jestem z Polski”, „Kuchenne rewolucje”, „Ugotowani”, „Sablewskiej sposób na modę”, „Wiem, co jem, co kupuję”, „SOS – Sablewska od stylu”, „Śluby marzeń”, „Związki z modą”, „Co słychać?”, „Wiza na miłość”, „Kobieta na krańcu świata”. Według prof. Kowalskiego TVN Warner Bros. Discovery zostanie upomniany w kwestii niewystarczającej liczby dokumentów w TVN Style. Możliwy jest kolejny monitoring stacji, po którym zostanie przedłużona koncesja.

W grudniu KRRiT wstrzymała się z podjęciem decyzji o przedłużeniu koncesji dla Disco Polo Music i Polsat Cafe. Również w tych przypadkach powodem były zastrzeżenia programowe. Regulator bada m.in. czy format „Wesela z piekła rodem” może mieć negatywny wpływ na nieletnich. Paradokument opowiada o firmie prowadzącej dom weselny. Dochodzi w nim do awantur z wulgaryzmami, nadużywania alkoholu czy spożywania narkotyków.

Problemy koncesyjne TVN

TVN Warner Bros. Discovery miał  problem z przedłużeniem w Polsce koncesji TVN24 i TVN7. KRRiT zwracała uwagę, że zgodnie z ustawą o radiofonii i telewizji, może podjąć taką decyzję w przypadku stacji, których właściciel ma siedzibę w Europejskim Obszarze Gospodarczym. Zarzucano TVN, że Polish Television Holding zarejestrowano na lotnisku w Amsterdamie, a rzeczywistymi beneficjentami są Amerykanie z koncernu Discovery. KRRiT wstrzymywała się z decyzją do niemal ostatnich dni przed wygaśnięciem koncesji. Na wszelki wypadek TVN Warner Bros. Discovery pozyskał dla TVN24 i TVN7 licencje u holenderskiego regulatora. Skorzystałby z nich, gdyby nie otrzymał na czas polskich.

W zeszłym roku po kilku miesiącach analizy struktury własnościowej TVN Warner Bros. Discovery, polski regulator przedłużył koncesję HGTV. Decyzję w sprawie stacji poświęconej urządzaniu domów i ogrodów także poprzedził monitoring. Prof. Kowalski informował też, że przewodniczący Maciej Świrski wystąpił o ekspertyzę, która miała ocenić czy nie mamy do czynienia z „handlem koncesjami”. KRRiT nie poinformowała o wynikach tej analizy.

Koncesje dla kanałów TVN opatrzone są specjalną klauzulą. - Jednocześnie KRRiT w dalszym ciągu prowadzi prace w związku z analizą struktury własnościowej spółki TVN S.A., należącej do amerykańskiego koncernu Warner Bros. Discovery, powstałego w wyniku fuzji spółek WarnerMedia i Discovery Inc. - zauważył w dokumentach regulator.

Dalej pojawia się zastrzeżenie dotyczące artykułu 38 ustawy o radiofonii i telewizji, który opisuje przyczyny ewentualnego cofnięcia koncesji. To możliwe m.in. jeśli nadawca rażąco narusza warunki koncesji, prowadzi działalność sprzeczną z ustawą i nie reaguje na wezwania przewodniczącego, nie rozpoczął nadawania na czas albo trwale go zaprzestał, program powoduje zagrożenie interesów kultury narodowej, bezpieczeństwa i obronności państwa, nadużywa pozycji dominującej na rynku czy nastąpiło bezpośrednie lub pośrednie przejęcie kontroli nad działalnością nadawcy przez inną osobę.

- KRRiT w przyjętym stanowisku z dnia 26 kwietnia 2023 r. zwraca uwagę, że udzielenie koncesji na rozpowszechnianie programu radiowego lub telewizyjnego na kolejny okres, zgodnie z art. 35a ustawy o radiofonii i telewizji jest poprzedzone analizą przesłanek z art. 38 ust. 1 i 2 tej ustawy. Przedmiotem analizy KRRiT jest również ocena spełnienia wymogów z art. 35 ustawy o radiofonii i telewizji przez podmiot posiadający lub ubiegający się o udzielenie koncesji. KRRiT podkreśla w przyjętym stanowisku, iż powyższe okoliczności podlegają ocenie i badaniu także w toku wykonywania koncesji. Zatem ustalenie nowych istotnych okoliczności, mających znaczenie z punktu widzenia ww. przepisów, w toku wykonywania koncesji może skutkować podjęciem odpowiednich postępowań, zgodnie z ww. przepisami - czytamy w koncesjach podpisanych przez przewodniczącego Świrskiego.

Dołącz do dyskusji: TVN Style na razie bez nowej koncesji. KRRiT zauważyła braki w ramówce

19 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Edi
Nie ma cenzury w tym kraju? W prawie prasowym jest zapis o zakazie wpływania na pracę redaktorów naczelnych. Nie mówię już o aspekcie ekonomicznym oferty ( rentowności ) oraz tym, że koncesja kab- sat nie może być rozpatrywana w ten sam sposób co koncesje naziemne. I na koniec stacje z grupy że słoneczkiem są daleko w treściach od deklaracji koncesyjnych i nie tylko te stacje, ale tam nie ma problemów. Nie jestem fanem Tvn-u ale widać jednak złośliwe działanie urzędu czego nikomu nie życzę.
33 7
odpowiedź
User
brygel
Gdzie teraz protesty "w obronie tvn"? - Gdzie całodniowe programy jaki rząd jest zły, bo nie daje koncesji? - Nie ma? - Ojej, ciekawe dlaczego?
Władza przychylna Tusk Vision Network to się nie protestuje - Podejrzewam że nawet żadnej wzmianki nawet w stacjach nadawcy nie ma
16 40
odpowiedź
User
Bestia z Wadowic
Je8ać świra i jego nawiedzoną bandę. Koncesja z Czech i niech szanowna Rada się buja
37 13
odpowiedź