SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Duży operator kablowy do końca roku wyłączy analog w całej Polsce

Operator UPC Polska w kolejnych miastach rezygnuje z oferowania pakietów w przestarzałej technologii analogowej. Jak dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl, sieć kablowa chce, żeby do końca 2023 roku, jej wszyscy abonenci korzystali z pakietów cyfrowych.

Analogowy „szum” na ekranie telewizoraArticle

Niedawno informowaliśmy o tym, że UPC „wygasza” analog w Krakowie. Spółdzielnie mieszkaniowe współpracujące z operatorem otrzymały informację, że usługa będzie świadczona w tym mieście tylko do końca kwietnia.

- Od dnia 01.05.2023 r. wszystkie kanały telewizyjne (również te w Pakiecie Minimalnym) będą oferowane w wersji cyfrowej. Niniejsza zmiana jest naturalną konsekwencją procesu cyfryzacji i dostosowaniem do rynkowych realiów, a dodatkowo pozwoli na dalszy rozwój oferty cyfrowej. W ramach Pakietu Minimalnego dostarczanego za pośrednictwem spółdzielni, płatnego przez odbiorców w czynszu, bez zmian pozostaną 34 kanały dostępne już od kilku lat w formacie cyfrowym. (...) Nie zmieni się też wysokość opłat miesięcznych za usługę. Planujemy specjalne oferty dla klientów Pakietu Minimalnego, którzy po wyłączeniu sygnału analogowego nie będą w stanie skorzystać z sygnału cyfrowego za pomocą posiadanego sprzętu oraz wsparcie techniczne i merytoryczne do zapytań klientów - zapewniła firma, która od 2013 roku już nie sprzedaje pakietów analogowych.

Z analogu korzystają nieliczni klienci

Kiedy analog zupełnie zniknie w UPC? - W związku z rozwojem technologii cyfrowych od wielu lat technologia analogowa nie jest już rozwijana, a proces jej wyłączania w Polsce trwa. Zdecydowana większość naszych klientów od dawna korzysta już z telewizji cyfrowej, która gwarantuje znacznie większy i lepszy wybór kanałów telewizyjnych oraz najwyższą jakość dźwięku i obrazu, pozwalając także na ciągły rozwój oferty z korzyścią dla odbiorców. Nieliczni klienci, odbierający jeszcze telewizję analogowo, systematycznie przechodzą na telewizję cyfrową, a w tym roku planujemy zastąpienie sygnału analogowego cyfrowym - informuje Wirtualnemedia.pl Michał Fura, rzecznik prasowy UPC.

Dostępni w Polsce operatorzy kablowi już od dwóch dekad oferują pakiety cyfrowe. W ostatnich latach takie firmy mocno zredukowały liczbę analogowych stacji. W kolejnych miastach całkowicie rezygnują też ze świadczenia takich usług. W zeszłym roku Vectra wyłączyła analog w Trójmieście.

Sieci kablowe dostarczają swoje cyfrowe usługi za pomocą dekodera, przystawki lub modułu CI+. Odbiór analogowy był możliwy za pośrednictwem kabla podłączonego wprost do telewizora. W czasach świetności analogu operatorzy oferowali najczęściej blisko 60 kanałów, a teraz niekiedy nawet kilkaset. Mogą też świadczyć dodatkowe usługi, takie jak wideo na żądanie.

Ostatnie emisje analogowe prowadzą w Polsce już tylko sieci kablowe. Analogowa telewizja naziemna przeszła do historii przed dekadą. W zbliżonym okresie zniknęła satelitarna, choć w naszym kraju nie była popularna już od blisko 20 lat. W 2005 roku zakończono emisję analogową TVP Polonia na Hot Birdzie 13E. Pierwsze polskie satelitarne platformy cyfrowe powstały pod koniec lat 90.

Dołącz do dyskusji: Duży operator kablowy do końca roku wyłączy analog w całej Polsce

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
igoro
Szok, że jeszcze gdzieś tak nadawali.
odpowiedź
User
bart
"Ostatnie emisje analogowe prowadzą w Polsce już tylko sieci kablowe. Analogowa telewizja naziemna przeszła do historii przed dekadą." .... ale niestety wszystkie kablówki jeszcze nadaja (w części lokalizacji) TV analogową. Mimo, że TV cyfrowa pojawiła się w polskich kablowkach w 2006 r. (czyli 17 lat temu).
odpowiedź
User
Guru
Mam nadzieję, że w mojej sieci na taki pomysł nie wpadną.
Korzystam cały czas z analogu przy okazji usługi dostępu do internetu i jest to dużo tańsze od sygnału cyfrowego, którego mój TV nie odbierze. Żadnych gównianych skrzynek z dodatkowym pilotem nie chcę.
odpowiedź