SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Były właściciel UPC Polska przejął wszystkie udziały innego operatora

Koncern Liberty Global, do którego jeszcze przed rokiem należała sieć kablowa UPC Polska, przejął 100 proc. udziałów belgijskiego operatora telekomunikacyjnego Telenet. Nastąpiło to dzięki przymusowemu wykupowi akcji. 

Dekoder oferowany przez Telenet Article

Udziały Telenet zostały w piątek wycofane z obrotu na giełdzie Euronext Brussels.

- Chcę serdecznie podziękować za zaufanie wszystkim akcjonariuszom, którzy inwestowali w Telenet w ciągu ostatnich lat.  Byliśmy świadkami ciągle zmieniającej się dynamiki rynku. Nasza obecność na giełdzie była istotną częścią naszej strategii i jesteśmy dumni z tego, co osiągnęliśmy. Przejęcie Telenetu przez Liberty Global pozwoli na realizację naszej długoterminowej strategii i wizji. Będziemy w dalszym ciągu koncentrować się na naszej podstawowej działalności, zwiększać wydajność operacyjną i priorytetowo traktować zrównoważony rozwój. Wierzymy, że ta transakcja przyniesie korzyści naszym pracownikom i klientom, ponieważ rozpoczynamy kolejny etap naszej korporacyjnej podróży - stwierdził dyrektor generalny Telenet, John Porter.

Telenet, największy belgijski operator kablowy (blisko 2,4 mln klientów z telewizją lub internetem), był notowany na giełdzie od 2005 roku. Firma rozpoczęła wykup akcji w marcu. - W Telenet nadal wierzymy w ogromny potencjał technologii cyfrowych i jesteśmy zaangażowani w pomaganie ludziom i firmom, żeby były o krok do przodu w erze cyfrowej. Jesteśmy przekonani, że obecność w strukturach Liberty Global pozwoli nam dalej koncentrować się na innowacjach w belgijskim sektorze telekomunikacyjnym i rozrywkowym - stwierdził Porter.

Liberty Global sprzedał sieci kablowe w wielu krajach

Choć Liberty Global nabył wszystkie udziały belgijskiego operatora, to w ostatnich latach głównie sprzedawał biznesy w krajach europejskich. W 2017 roku firma sprzedała T-Mobile działalność w Austrii za 1,9 mld euro. Obecnie usługi są świadczone w tym kraju pod marką Magenta Telekom. W 2018 roku sprzedano z kolei Vodafone biznesy w Niemczech, na Węgrzech w Rumunii i Czechach za 19 mld euro. Usługi w tych krajach działają pod marką Vodafone. Pod koniec tego samego roku Liberty Global sprzedała platformy cyfrowe na Węgrzech i Słowacji, w Czechach, Rumunii M7 Group. W maju 2019 roku ta luksemburska spółka została sprzedana Grupie Canal+.

Liberty Global w 2000 roku przejął Polską Telewizję Kablową (PTK). W 2020 roku francuska Grupa Iliad za 9,6 mld zł kupiła sieć komórkową Play. Przed rokiem sfinalizowano z kolei przejęcie UPC Polska od Liberty Global za 7,013 mld zł. 31 sierpnia nastąpiło prawne połączenie spółek P4 (operator sieci Play) i UPC Polska. Salony sieci kablowej przemianowo na salony Play, a niektóre placówki zlikwidowano. Taki sam los spotkał stronę internetową upc.pl, która teraz przekierowuje użytkowników na play.pl. Dotychczasowym klientom UPC Polska są proponowane dekodery i routery Play. Migracja wiąże się z większą prędkością internetu i nieco wyższymi opłatami. Towarzyszy temu wizyta instalatora, która kosztuje 50 zł. Liberty Global za pośrednictwem Liberty Global Venture Holding jest nadal mniejszościowym udziałowcem Canal+ Polska. To skutek fuzji Cyfry+ z Wizją TV z 2002 roku.

W lipcu informowaliśmy, że akcjonariusze Liberty Group opowiedzieli się w głosowaniu za zmianą jurysdykcji spółki z Anglii i Walii na Bermudy. Przeprowadzka ma zostać zakończona w listopadzie. Zmiana ułatwi transakcje zwiększające wartość spółki i przyniesie oszczędności. - Cieszymy się, że akcjonariusze zdecydowanie poparli naszą propozycję zmiany jurysdykcji z Anglii i Walii na Bermudy. Zmiana jurysdykcji znacznie ułatwi planowanie i realizację transakcji korporacyjnych zwiększających wartość – w tym sprzedaży aktywów i przejęć przy jednoczesnym zmniejszeniu obciążeń administracyjnych i wydatków. Pozostajemy zaangażowani w naszą działalność w Wielkiej Brytanii i reszcie Europy dzięki naszym wiodącym na rynku usługom i produktom dla klientów, licznym pracownikom i inwestycjom w infrastrukturę krytyczną - poinformowała firma. Liberty Global pozostanie na amerykańskiej giełdzie NASDAQ i zgodnie z oczekiwaniami tamtejszych udziałowców, uniknie skomplikowanych brytyjskich przepisów korporacyjnych.

Dołącz do dyskusji: Były właściciel UPC Polska przejął wszystkie udziały innego operatora

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl