SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Przedsiębiorcy popierają zniesienie zmiany czasu z letniego na zimowy

84 proc. Europejczyków chce zniesienia zmiany czasu. Komisja Europejska już  zapowiedziała, że przedstawi propozycję zmiany dyrektywy dotyczącej tej sprawy. Zniesienie zmiany czasu z letniego na zimowy będzie korzystne dla przedsiębiorców – uważa Konfederacja Lewiatan.

fot. WMArticle

Zadaniem pracodawców zniesienie zmiany czasu letniego na zimowy w ciągu roku może przynieść korzyści w postaci obniżenia kosztów funkcjonowania przedsiębiorstw.

- Przy wprowadzaniu tej zmiany najważniejsze jest, aby utrzymać jednolitość czasu w całej Unii Europejskiej. Inaczej koszty funkcjonowania firm w różnych reżimach czasowych przewyższą korzyści wynikające z ustalenia jednolitego rocznego czasu  w ramach państwa członkowskiego – mówi dr Grzegorz Baczewski, dyrektor generalny Konfederacji Lewiatan.

Propozycja zmiany, której wdrożenie pozostawiono w kompetencji władz krajowych, powinna zostać skoordynowana na poziomie unijnym w taki sposób, aby wszystkie kraje członkowskie przyjęły taki sam czas.

84 proc. Europejczyków, którzy brali udział w konsultacjach publicznych, chce zniesienia przeprowadzanej co pół roku zmiany czasu. Według nich za takim rozwiązaniem przemawiają względy związane z negatywnym wpływem na zdrowie, wypadkami drogowymi lub brakiem oszczędności energii.

Nowa dyrektywa nad którą pracuje Komisja Europejska będzie wiążąca dla całej UE i w żaden sposób nie skomplikuje funkcjonowania np. transportu.

Komisja Europejska chce zlikwidować sezonową zmianę czasu

Komisja Europejska przedstawiła we wrześniu projekt zniesienia na obszarze unijnym zmian czasu z letniego na zimowy i odwrotnie. Według komisji stosowanie tej praktyki jest obecnie uciążliwe i nieuzasadnione. Zgodnie z planem nowe regulacje musi zaakceptować Parlament Europejski, a konkretne kraje same zdecydują którą opcję czasu wprowadzą u siebie na stałe.

Projekt nowych przepisów musi zostać przegłosowany przez Parlament Europejski, później zaś kraje członkowskie będą miały czas do kwietnia 2019 r. na deklarację, czy będą stosowały u siebie obecny czas letni, czy zimowy. Natomiast w świetle unijnych przepisów nie będzie możliwe stosowanie okresowych zmian i dwóch różnych czasów.

 

 

 

 

 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Przedsiębiorcy popierają zniesienie zmiany czasu z letniego na zimowy

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Pafcio
Z tego co wiem chodzi raczej o zmianę ze zwykłego na czas letni i odwrotnie - w Polsce z czasu CET (UTC+1) na czas CEST (UTC+2). Przy zlikwidowaniu zmiany czasu zostawałby więc wymieniony w artukule czas "zimowy", czyli normalny wynikający z podziału na strefy czasowe...
odpowiedź