SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Koniec żydowskiego magazynu „Midrasz”. „Czynnikiem zasadniczym pogłębiające się problemy finansowe”

Po 22 latach obecności na rynku przestaje się ukazywać magazyn „Midrasz” (Stowarzyszenie „Midrasz”) poświęcony tematyce wspólnoty żydowskiej w Polsce. Dwa najważniejsze powody zamknięcia pisma to spadek wpływów finansowych i liczby czytelników. - Nosiliśmy się z tą decyzją od jakiegoś czasu - komentuje Piotr Paziński, redaktor naczelny pisma.

Article

Decyzję o zakończeniu wydawania redakcja ogłosiła na Facebooku. -  Przyczyny, dla których „Midrasz” przestanie się ukazywać, są złożone - od lokalnych po globalne. Aby uciąć wszelkie spekulacje, zdradzimy od razu, że czynnikiem zasadniczym były pogłębiające się z roku na rok problemy finansowe. Borykaliśmy się z nimi długo i mimo stałych, hojnych dotacji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Instytutu Książki, oraz warszawskiej Gminy Żydowskiej, a także prywatnych filantropów, nie udało nam się ich rozwiązać systemowo - napisał Piotr Paziński.

Wśród innych powodów wymienił też coraz mniejszą liczbę czytelników i redaktorów. - W ciągu dwóch dekad odeszło od nas niemal całe pokolenie Czytelników, wśród nich Żydów z Polski i z emigracji, nawykłych do kupowania i prenumerowania czasopism. A także niejeden autor czy autorka „Midrasza”. Zastąpić ich czytelnikami nowymi nie bardzo nam się udało - przyznał.

 

Na rynku ukazał się już ostatni, 210. numer pisma - „Zima 2019”. Redakcja od nowego roku ma się skupić na archiwizowaniu treści poświęconym sprawom żydowskim i wydawaniu książek. Po zakończeniu archiwizacji i cyfryzacji zbiorów, mają one być dostępne w sieci.

Ostatni numer zawiera m.in. przegląd i skrót najważniejszych dyskusji z 22 lat istnienia magazynu. - Nosiliśmy się z tą decyzją (o zamknięciu pisma) od pewnego czasu, a podjąwszy ją i podzieliwszy się wieścią z niektórymi przyjaciółmi, usłyszeliśmy głosy niedowierzania oraz pytania, jak to możliwe - informuje Paziński.

„Midrasz” to czasopismo społeczno-kulturalne, skierowane do wszystkich osób zainteresowanych życiem Żydów w Polsce i na świecie. - Piszemy o żydowskiej historii, tradycji, tożsamości, o judaizmie, dialogu chrześcijańsko-żydowskim, o książce, filmie i muzyce, o polityce, Izraelu i tym wszystkim, co ważne jest dla Żydów żyjących w diasporze - przedstawiają się twórcy pisma na stronie internetowej. Pierwszy numer magazynu ukazał się w 1997 roku. Redaktorem naczelnym jest Piotr Paziński, w redakcji pracują jeszcze m.in. Bella Szwarcman-Czarnota, Małgorzata Otrębska i Anna Halbersztat.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Koniec żydowskiego magazynu „Midrasz”. „Czynnikiem zasadniczym pogłębiające się problemy finansowe”

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Zew
Ale szkoda, o oo o!
odpowiedź
User
a
Ale szkoda, o oo o!


komu szkoda temu szkoda. Kasa z budżetu zaoszczędzona tym bardziej, że była szczodra.
odpowiedź