SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Konkurs #AllForJan rozstrzygnięty. Zwycięzcą rumuński dziennikarz Andrei Popoviciu

Niezależny dziennikarz z Rumunii, Andrei Popoviciu otrzymał w środę Nagrodę #AllForJan – wyróżnienie, które jest upamiętnieniem zamordowanego cztery lata temu słowackiego dziennikarza Jána Kuciaka. Nagrodę przyznano w ramach konferencji MEDIA for FREEDOM Summit - jednym z jej organizatorów był Ringier Axel Springer Polska.

Article

Nagroda imienia Jana Kuciaka jest przyznawana dziennikarzom z Europy Środkowo-Wschodniej, którzy w swojej pracy zawodowej dochowują wierności wartościom, takim jak: otwartość, odwaga i bezkompromisowość w relacjonowaniu tematów istotnych społecznie. W trzeciej edycji jury - pod przewodnictwem Petera Bárdy'ego - redaktora naczelnego słowackiego portalu Aktuality.sk, postanowiło uhonorować rumuńskiego dziennikarza Andreia Popoviciu za artykuł „Widzą nas w ciemności: migranci zmagają się z hi-tech fortecą UE”. Materiał opowiada o tym, jak technologia odczłowiecza migrantów, którzy próbują uzyskać azyl w Europie.

Popoviciu jest niezależnym rumuńskim dziennikarzem piszącym o prawach człowieka, konfliktach, migracji i sprawach zagranicznych. Jego artykuły ukazywały się m.in. w "The Guardian", "Al Jazeera English", "Libération" i "Der Spiegel". Nominowany artykuł ukazał się po raz pierwszy w "The Guardian" i jest wynikiem dziennikarskiego śledztwa, dotyczącego traktowania uchodźców i osób ubiegających się o azyl na granicach UE.

Zwycięzcę konkursu #AllForJan wybrało jury w składzie: Peter Bárdy, redaktor naczelny Aktuality.sk, przewodniczący jury, Mark Dekan, CEO Ringier Axel Springer; Valdo Lehari jr, wiceprezes ENPA; Iveta Radičová, dziekan Wydziału Mediów Pan-European University w Bratysławie i była premier Słowacji, Ewa Ewart, reżyserka filmów dokumentalnych, reporterka, polska dziennikarka TVN24 i TVN24BiS.

Gala konkursu #AllForJan towarzyszyła MEDIA for FREEDOM Summit, konferencji online, poświęconej współczesnym zagrożeniom dla wolnych i niezależnych mediów. W tym roku odbyła się ona pod hasłem „Hakowanie mediów. Nowa granica w wojnie o demokrację”. Organizatorami jej są: Europejskie Stowarzyszenie Wydawców Czasopism i Mediów (European Magazine Media Association – EMMA) oraz Europejskie Stowarzyszenie Wydawców Gazet (European Newspaper Publishers’ Association – ENPA). Partnerami wydarzenia są: Reuters Institute, POLITICO Europe, European Center for Press and Media Freedom, European Federation of Journalism, Association of German Magazine Publishers, Sektor 3.0, Digital Media Campus, Ringier Axel Springer Polska.

W lutym 2022 r. przypadła czwarta rocznica zabójstwa Jána Kuciaka i Martiny Kušnírovej. Ján Kuciak był słowackim dziennikarzem śledczym pracującym dla portalu Aktuality.sk, serwisu informacyjnego Ringier Axel Springer na Słowacji. Skupiał się głównie na śledzeniu oszustw podatkowych słowackich biznesmenów, mających powiązania ze słowackimi politykami najwyższego szczebla. Wraz z narzeczoną, Martiną Kušnírovą, został zamordowany 21 lutego 2018 roku w ich domu na Słowacji.

Dołącz do dyskusji: Konkurs #AllForJan rozstrzygnięty. Zwycięzcą rumuński dziennikarz Andrei Popoviciu

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl