SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Konsumenci odwracają się od nieetycznych i antyspołecznych marek

Co piąty konsument w Polsce odwrócił się od firmy lub brandu za nieetyczne lub antyspołeczne zachowanie, a jednocześnie aż 68 proc. z nas uważa, że posiada realny wpływ na działanie marek -  wynika z badania Sustainable Brands Poland oraz Ipsos.

Fot. PixabayArticle

Sustainable Brands Poland oraz Ipsos przeprowadzili badanie na reprezentatywnej grupie polskich konsumentów w wieku 16-74. Podstawowym celem była diagnoza stanu świadomości polskich konsumentów w obszarze zrównoważonego rozwoju oraz związanych z nim wartości i zachowań – ze szczególnym naciskiem na spójność między deklarowanymi intencjami a realnymi działaniami.

Z badania wynika, że jeden na pięciu konsumentów zrezygnował z marki i jej produktów za nieetyczne lub antyspołeczne działanie. Zdecydowana większość konsumentów (68 proc.) wierzy, że ma wpływ na działania marek. Ponad 3/4 deklaruje, że pozostanie lojalna wobec marek, które pozwolą im żyć w lepszy i bardziej zrównoważony sposób.

Zrównoważony rozwój oczami Polaków

Autorzy badani zapytali również Polaków o podejście do idei zrównoważonego rozwoju.

Zgodnie z wynikami ankiety, aż 97 proc. badanych zwraca uwagę na zrównoważony i odpowiedzialny rozwój – tyle z nas deklaruje, że przynajmniej od czasu do czasu stara się zachowywać w sposób, który chroni planetę, jej mieszkańców i zasoby.

Chronić środowisko może każdy z nas i tego też oczekujemy od firm i marek. Jednak blisko 1/3 z badanych uważa, że przerasta to ich możliwości, a tylko biznes, państwo i instytucje mają ich zdaniem systemową moc sprawczą, żeby wprowadzać zmiany na lepsze.

Jednym z kluczowych wniosków jest wskazanie, że w Polsce liderkami zrównoważonego rozwoju są kobiety – to one najczęściej podejmują działania związane ze zrównoważonym i odpowiedzialnym rozwojem i to one częściej deklarują, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy zamierzają takie działania podejmować i wdrażać.

Dwie największe bariery w postępowaniu w sposób zrównoważony to: „Nie wiem jak zacząć” oraz „To nie jest mój priorytet”.  Jednocześnie aż 61 proc. konsumentów deklaruje ograniczenie zużycia wody oraz marnotrawstwa żywności jako działań, które podejmą w ciągu 12 miesięcy. Połowa z nas planuje kupować więcej trwalszych produktów, kosztem tych jednorazowych oraz kupować produkty z recyklingu.

Badanie Socio-Cultural Trend Tracker 2022 autorstwa Sustainable Brands Poland oraz Ipsos zostało przeprowadzone na reprezentatywnej grupie 2 001 polskich konsumentów, w wieku 16-74.

Platforma Sustainable Brands funkcjonuje już w 20 krajach. W Polsce organizacja zaczęła swoją działalność, a pierwszym przedsięwzięciem będzie zalożycielska konferencja Shaping Behaviors for Impact ’22, na której przedstawione zostaną główne wnioski z badania Socio-Cultural Trend Tracker 2022 z Ipsos

Dołącz do dyskusji: Konsumenci odwracają się od nieetycznych i antyspołecznych marek

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Nielsen Łaudit
No tak bojkot gilette i kilku innych którzy na siłe wciskają swoją poprawność polityczną. Omijam ich produkty zgadza się.
odpowiedź
User
Media Expert
Czysty marketing. Nieetyczna firma z łatwością może mieć wizerunek etycznej i odwrotnie. Pokażcie mi kogoś, kto zrezygnował ze smartfona ze względu na niewolniczą pracę dzieci w Afryce. Jak zwykle rzewne bzdury.
odpowiedź
User
Agnieszka
Czy ktoś się odwraca od portalu Wirtualne Media ze względu na wszechobecna kryptoreklamę i propagandę niskich lotów? Usuwanie krytycznych komentarzy z pewnością jest bardzo etyczne.
odpowiedź