SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Kontrole KRRiT w mniejszych rozgłośniach. Ponad połowa nie realizuje zapisów koncesyjnych

Za mało tematyki lokalnej i audycji słownych - to główne zarzuty Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji do mniejszych nadawców. Na 15 skontrolowanych rozgłośni ponad połowa naruszyła obowiązki programowe zapisane w koncesji.

Shutterstock.comArticle

Wnioski z kontroli stacji lokalnych przynosi opublikowane w środę (31 maja) sprawozdanie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji za 2022 r. W dokumencie można m.in. sprawdzić, czy nadawcy wywiązali się z obowiązków wynikających z ustawy o radiofonii i telewizji i warunków koncesyjnych. "Kontrole były przeprowadzane wszechstronnie i wielowymiarowo. Analizom poddawano treść audycji emitowanych w poszczególnych programach oraz przekazy handlowe" - informuje Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.

Regulator objął monitoringiem 15 stacji radiowych:

* sześć programów lokalnych zsieciowanych: Meloradio Mazury, Radio 88,4 FM Złote Przeboje, Radio Złote Przeboje 90,0 FM, Radio Złote Przeboje 100,1 FM, Złote Przeboje 101,3 FM, Złote Przeboje 106,2 FM;

* sześć programów lokalnych niezależnych: ARTRADIO Bogatynia, BON TON Radio, Radio Elka Zagłębia Miedziowego, Radio Gniezno, Radio HIT, Radio Q;

* jeden program społeczno-religijny: AIN KARIM Radio Skomielna Czarna;

* dwa programy akademickie: Akademickie Radio "INDEX", Studenckie Radio ŻAK Politechniki Łódzkiej.

Za mało tematyki lokalnej i słowa

Z przeprowadzonych kontroli wynika, że nadawcy aż ośmiu programów nie przestrzegali obowiązków programowych określonych w koncesjach. To ponad połowa skontrolowanych stacji. Wśród naruszeń stwierdzono:

* zbyt niski udział audycji o tematyce lokalnej w programach: ARTRADIO Bogatynia, Radio Gniezno, Radio Złote Przeboje 90,0 FM, BON TON Radio;

* za mało audycji publicystycznych o charakterze lokalnym w programie Radio Elka Zagłębia Miedziowego;

* zbyt mało audycji słownych (w tym audycji poświęconych tematyce lokalnej) w Radiu Q;

* za mało audycji realizujących wyspecjalizowany charakter programu, czyli poświęcony problemom i działalności środowiska akademickiego.w Akademickim Radiu "INDEX";

* niewypełnianie obowiązku oznaczenia programu nazwą zgodną z koncesją w programach AIN KARIM Radio Skomielna Czarna oraz Radiu Elka Zagłębia Miedziowego.

Jak tłumaczą się nadawcy?

Nadawcy w programach, w których wystąpiły naruszenia warunków koncesyjnych, zostali przez przewodniczącego KRRiT wezwani do złożenia wyjaśnień. Najczęściej wskazywali na pandemię koronawirusa jako przyczynę, dla której zmuszeni byli zmodyfikować swoje ramówki, wprowadzać zmiany w pracy redakcji i rezygnować z obecności gości w studiu. "Nadawcy zobowiązywali się do wdrożenia zmian naprawczych" - informuje w swoim sprawozdaniu za zeszły rok KRRiT.

Rada sprawdziła też, czy nadawcy radiowi wywiązują się z obowiązku grania odpowiedniej ilości polskiej muzyki na antenie (ustawowe minimum wynosi 33 proc.). W zeszłym roku przepisy naruszono jedynie w dwóch programach: w Polskim Radiu Łódź udział tych utworów wyniósł w lipcu 31 proc. (w pozostałych miesiącach nadawca realizował wymaganą kwotę) oraz w Radiu Nysa, gdzie udział utworów słowno-muzycznych wykonywanych w języku polskim był zbyt niski w lutym (30 proc.) i marcu (32 proc.). Koncesja tej drugiej stacji wygasła jednak w lipcu 2022 r.

W czterech programach odnotowano też niższy niż 60-proc. udział piosenek w języku polskim, nadawanych w porze dziennej (czyli w godz. 5-24). W styczniu odnotowano to w Radiu Nysa i Radiu Kołobrzeg (59 proc.). Ta druga stacja nieco mniej polskiej muzyki emitowała też w poprzednich dwóch latach. Akademickie Radio UWM FM w lutym i grudniu 2022 r. nadawało 59 proc. polskich utworów w porze dziennej, a Polskie Radio Gdańsk w marcu (58 proc.) i kwietniu (55 proc.).

Dołącz do dyskusji: Kontrole KRRiT w mniejszych rozgłośniach. Ponad połowa nie realizuje zapisów koncesyjnych

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Do KRRiT
Może też niech skontrolują nadawców w DVB-T. Ci też obiecywali cuda. Miał być kanał dla seniorów (Antena), dla osób z niepełnosprawnościami (SuperPolsat), społeczno-interwencyjny (TTV)… Wszystko okazało się zwykłą ściemą.
odpowiedź
User
Mr
Benbenka dziwnym trafem nie kontrolują.
odpowiedź
User
Rychu
W Radiu Hit gdzie apteka ma swoją reklamę w bloku z innymi reklamami i prowadzący nie podają kosztu za SMS premium wszystko ok?
Ta kontrola to kpina.
odpowiedź