SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Spółka badawcza British American Tobacco pracuje nad szczepionką na koronawirusa opartą na tytoniu

Amerykańska firma biotechnologiczna Kentucky BioProcessing (KBP) należąca do British American Tobacco pracuje nad szczepionką przeciw COVID-19. Szczepionka, oparta na szybkorosnących roślinach tytoniu, przechodzi obecnie testy przedkliniczne.

Article

Przygotowywana przez Kentucky BioProcessing szczepionka na COVID-19 bazuje na należącej do British American Tobacco technologii wykorzystywania szybkorosnących roślin tytoniu. Firma podkreśla, że taka technologia jest potencjalnie bezpieczniejsza, ponieważ rośliny tytoniu nie wytwarzają patogenów, które wywołują choroby u ludzi. Pozwala też na szybsze wytworzenie szczepionki, ponieważ składniki szczepionki odkładają się szybciej na roślinach tytoniu – w ciągu zaledwie 6 tygodni w porównaniu z kilkoma miesiącami przy użyciu konwencjonalnych metod.

Kentucky BioProcessing zakłada, że szczepionka ta pozwoli uzyskać efektywną odpowiedź immunologiczną już po podaniu jednej dawki.

Firma sklonowała ostatnio fragment sekwencji genetycznej COVID-19, co pozwoliło na wytworzenie potencjalnego antygenu - substancji, która wywołuje odpowiedź immunologiczną organizmu, a w szczególności produkcję przeciwciał. Antygen ten został następnie wprowadzony do rośliny tytoniowej w celach reprodukcji, a potem kiedy rośliny zostały zebrane został on oczyszczony i obecnie poddany jest testom przedklinicznym

- Kentucky BioProcessing od pewnego czasu pracuje nad alternatywnymi sposobami wykorzystania możliwości technologicznych, wiedzy i badań, jakimi dysponują producenci wyrobów tytoniowych. Jednym z takich alternatywnych zastosowań jest opracowanie szczepionek roślinnych. Jesteśmy zaangażowani w globalne wysiłki na rzecz powstrzymania rozprzestrzeniania się Covid-19 przy użyciu tej technologii - podkreśla dr David O'Reilly, dyrektor badań naukowych w British American Tobacco.

- Opracowanie szczepionki to trudne i złożone zadanie, ale wierzymy, że dokonaliśmy znaczącego przełomu dzięki naszej platformie technologicznej i jesteśmy gotowi do współpracy z rządami i wszystkimi zainteresowanymi stronami, aby pomóc w wygraniu wojny z Covid-19. W pełni zgadzamy się z apelem Organizacji Narodów Zjednoczonych o zaangażowanie całego społeczeństwa w walkę z globalnymi problemami - dodaje O'Reilly.

British American Tobacco chce produkować 1-3 mln szczepionek tygodniowo

Jeśli testy przedkliniczne potwierdzą skuteczność opracowywanej szczepionki, British American Tobacco jest gotowy we współpracy z instytucjami rządowymi i innymi producentami wytwarzać od czerwca 1-3 mln sztuk szczepionek tygodniowo.

Na razie koncern szuka możliwości współpracy z agendami rządowymi, żeby jak najszybciej przeprowadzić badania kliniczne szczepionki.

- Współpracujemy z Amerykańską Agencją ds. Żywności i Leków i szukamy wskazówek co do dalszych kroków. Współpracujemy również z brytyjskim Departamentem Zdrowia i Opieki Społecznej oraz BARDA (Biomedical Advanced Research and Development) w USA, aby zaoferować nasze wsparcie i dostęp do naszych badań w celu przyspieszenia prac nad szczepionką na Covid-19 - opisuje dr David O'Reilly.

W 2014 roku Kentucky BioProcessing we współpracy z kalifornijską firmą Mapp BioPharmaceuticals oraz z Amerykańską Agencją ds. Zaawansowanych Badań i Rozwoju (BARDA) wyprodukowała preparat ZMapp stosowany w leczeniu osób zakażonych wirusem Ebola.

Ponad 40 tys. ofiar koronawirusa

Epidemia koronawirusa wybuchła w grudniu ub.r. w chińskim mieście Wuhan. W styczniu pojawiły się pierwsze przypadki zakażeń w Europie i Stanach Zjednoczonych. Obecnie najtrudniejsza sytuacja jest w USA (ok. 190 tys. wykrytych zakażonych, ponad 4 tys. zmarłych), Włoszech (106 tys. zakażonych, 12,5 tys. zmarłych) i Hiszpanii (102 tys. zakażonych, 9 tys. zmarłych).

Globalnie odnotowano dotychczas 880 tys. zakażonych osób, zmarło prawie 44 tys. (wszystkie dane z wtorku po południu).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Spółka badawcza British American Tobacco pracuje nad szczepionką na koronawirusa opartą na tytoniu

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl