SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Koronawirus negatywnie wpłynie na wyniki Agory. Firma odkłada inwestycje i planuje oszczędności

Agora poinformowała, że pandemia koronawirusa będzie miała istotny negatywny wpływ na wyniki firmy w drugim kwartale br. W tej sytuacji zdecydowała się przesunąć niekonieczne wydatki inwestycyjne oraz opracowuje warianty działań oszczędnościowych.

Siedziba Agory, fot. materiały prasoweArticle

W komunikacie giełdowym Agora szczegółowo wyliczyła, które skutki koronawirusa będą mieć negatywny wpływ na jej działalność.

- Administracyjne zamknięcie kin oraz ograniczenie działalności lokali gastronomicznych wchodzących w skład Grupy; spowolnienie wzrostu gospodarczego, które będzie miało wpływ na wstrzymanie procesów inwestycyjnych oraz aktywności reklamodawców; wstrzymanie produkcji filmowych lub przesunięcie terminów premier filmowych; zalecenia do pozostawania w domach oraz zamknięcie punktów sprzedaży książek i ewentualne trudności z dystrybucją prasy - opisano.

Do Agory należy sieć Helios obejmująca 49 kin z 277 ekranami mogących pomieścić 52,4 tys. widzów. Wszystkie kina w kraju są zamknięte od 12 marca, początkowo na dwa tygodnie, natomiast w zeszły piątek przedłużono ten zakaz bezterminowo. Prezes Heliosa Tomasz Jagiełło mówił, że zamknięcie kin na dwa tygodnie oznacza dla firmy stratę ok. 9 mln zł przychodów i 1,2-1,5 mln wyniku operacyjnego.

Większe ryzyko zatorów płatniczych, bez wpływu na sprzedaż prasy

Epidemia stworzyła też dla Agory większe ryzyko „powstania zatorów płatniczych u kontrahentów i możliwe problemy z odzyskaniem od nich należności”. - Wśród partnerów biznesowych Grupy są pomioty, które w sposób szczególny zostały dotknięte wprowadzonymi ograniczeniami w działalności gospodarczej. Negatywny wpływ na poziom kosztów Grupy Agora może też mieć osłabienie się polskiej waluty w stosunku do innych walut - zaznaczono w komunikacie firmy.

Agora zaznacza, że jednocześnie rośnie popularność jej treści, także w formie płatnej prenumeraty cyfrowej. Ponadto „nie dostrzega niepokojących zmian w wolumenie sprzedaży wydawnictw papierowych tytułów prasowych”.

Jak opisywaliśmy, w tygodniu od 9 do 15 marca duże wzrosty odwiedzalności osiągnęły serwisy informacyjno-publicystyczne, m.in. należące do Agory Gazeta.pl i Wyborcza.pl. Z prenumeraty cyfrowej w tym drugim portalu na koniec ub.r. korzystało 218 tys. użytkowników, o 47,5 tys. więcej niż rok wcześniej.

Wstrzymane inwestycje i plany oszczędności

W tej sytuacji Agora podjęła już działania ograniczające negatywne konsekwencje epidemii. - Przesunięciu w czasie uległy wszystkie wydatki, w tym inwestycyjne, które nie warunkują kontynuacji podstawowej działalności poszczególnych biznesów oraz opracowywane są scenariusze kolejnych działań oszczędnościowych, uzależnione od czasu trwania pandemii i jej wpływu na prowadzenie działalności gospodarczej, a także rozwiązań legislacyjnych i administracyjnych służących ograniczeniu tych konsekwencji - wyliczyła.

Przy czym firma uważa, że mimo tych działań konsekwencje koronawirusa będą miały „istotny negatywny wpływ na wyniki finansowe Grupy co najmniej w drugim kwartale 2020 r.”

- Jednak, w zależności od czasu dalszego trwania zagrożenia epidemicznego, skali wszystkich ograniczeń z tym związanych, a także ich skutków gospodarczych, również po ustaniu zagrożenia epidemicznego, negatywny wpływ na wyniki finansowe Grupy może utrzymać się również w kolejnych kwartałach 2020 r. - dodała.

Agora zwróciła uwagę, jak wiele niewiadomych jest w obecnej sytuacji. - Biorąc pod uwagę czynniki dużej niepewności, w tym niedające się przewidzieć, czas dalszego trwania zagrożenia epidemicznego i skalę wszystkich ograniczeń z tym związanych, a także ich skutki gospodarcze, również po ustaniu zagrożenia epidemicznego, na moment publikacji niniejszego raportu nie sposób oszacować pełnego wpływu skutków pandemii na obecne i przyszłe wyniki finansowe jej grupy kapitałowej - zaznaczyła firma.

- Powyższa ocena została sporządzona zgodnie z faktycznym stanem prawnym oraz najlepszą wiedzą spółki na dzień sporządzenia niniejszego raportu bieżącego, przy czym rozmiar wpływu jest nieznany i niemożliwy do oszacowania oraz uzależniony jest od czynników, które pozostają poza wpływem lub kontrolą spółki - podkreślono w komunikacie Agory.

Odwołano walne zgromadzenie akcjonariuszy

W niedzielę zarząd Agory zdecydował się odwołać zaplanowane na najbliższy piątek walne zgromadzenie akcjonariuszy firmy.

- Zarząd spółki z powagą podchodzi do zaleceń związanych z unikaniem zgromadzeń i nie chce narażać żadnego z akcjonariuszy, jego pełnomocników ani pracowników spółki na niepotrzebne ryzyko, a obecne zapisy statutu Agory nie zapewniają jej formalnej możliwości przeprowadzenia zgromadzenia w wersji zdalnej - uzasadniono.

W ub.r. grupa kapitałowa Agora osiągnęła wzrost przychodów o 9,5 proc. do 1,25 mld zł, zysku EBITDA o 93,3 proc. do 190,2 mln zł oraz spadek zysku netto z 9,4 do 6 mln zł (bez uwzględnienia zmiany standardu rachunkowości zysk netto wzrósł z 9,4 do 9,6 mln zł). Mocno zwiększyły się wpływy Heliosa, Next Film, ze sprzedaży „Gazety Wyborczej”, AMS i pionu internetowego, a zmalały w segmencie radiowym.

Agora chce przejąć resztę udziałów Eurozetu

W lutym ub.r. Agora za 130,7 mln zł kupiła 40 proc. udziałów Eurozetu (nadawcy m.in. Radia ZET), w ramach umowy zyskała też możliwość przejęcia do 2022 roku pozostałych 60 proc. jego udziałów od czeskiej spółki SFS Ventures.

O skorzystaniu z tej opcji Agora poinformowała we wrześniu, a miesiąc później skierowała stosowny wniosek do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Regulator decyzję w tej sprawie ma ogłosić w drugiej połowie 2020 roku, po przeprowadzeniu analizy rynku.

Ponadto jesienią 2018 r. i w czerwcu ub.r. Agora wzięła udział w dwóch rundach finansowania czeskiej spółki ROI Hunter zajmującej się marketingiem internetowym. W efekcie przejęła 24 proc. jej udziałów za ok. 4,4 mln euro. Natomiast w połowie lipca ub.r. należąca do Agory spółka AMS przejęła 60 proc. udziałów spółki Piano Group, operatora sieci MoveTV obejmującej ponad 900 ekranów w 191 klubach fitness w całej Polsce. Zapłaciła na razie 6,5 mln zł zaliczki.

W połowie marca ub.r. Agora razem ze swoimi spółkami zależnymi AMS i Helios zaczęła negocjacje z konsorcjum banków dotyczące kredytu o wartości do 500 mln zł.

W poniedziałek kurs akcji Agory na GPW wyniósł 8 zł, po spadku o 5,88 proc.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Koronawirus negatywnie wpłynie na wyniki Agory. Firma odkłada inwestycje i planuje oszczędności

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Oglądam tvp
Brawo korona
odpowiedź
User
aldo
Najważniejsze, że zarząd dostanie premie :-D
odpowiedź
User
Freelancer
Niech ci na śmieciówkach zaczną dopłacać do swoich tekstów. Choć w sumie tak już robią. Jak taki "śmieciarz" zachoruje, a nie ma ubezpieczenia zdrowotnego, bo niby z czego by je miał opłacać, jak nie wiadomo kiedy łaskawie tekst będzie opublikowany i dostanie zapłatę, więc szybko umrze i honorarium nie będzie trzeba wypłacać, tylko trafi do firmowych zysków.
odpowiedź