SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

COVID-19: szczepionka Johnson & Johnson z silną aktywnością przeciw wariantowi Delta

Firma Johnson & Johnson opublikowała dane, które wykazały, że jednodawkowa szczepionka Janssen przeciw COVID-19 wygenerowała silną, trwałą aktywność przeciwko szybko rozprzestrzeniającemu się wariantowi Delta oraz innym, bardzo rozpowszechnionym wariantom wirusa SARS-CoV-2. Trwałość odpowiedzi immunologicznej wynosiła co najmniej 8 miesięcy, czyli przez czas, który do tej pory oceniano.

fot. Shutterstock.comArticle

- Ogłoszone dziś nowe badania potwierdzają skuteczność szczepionki w ochronie zdrowia ludzi na całym świecie. Wierzymy, że nasza szczepionka zapewnia trwałą ochronę przed COVID-19 i wykazuje aktywność neutralizującą wobec wariantu Delta. Informacje te uzupełniają solidny zbiór danych klinicznych potwierdzających zdolność naszej jednodawkowej szczepionki do ochrony przed wieloma wariantami wirusa - powiedział dr Paul Stoffels, M.D., wiceprzewodniczący komitetu wykonawczego i dyrektor naukowy Johnson & Johnson.

- Aktualne dane z dotychczasowych ośmiu miesięcy badań pokazują, że jednodawkowa szczepionka przeciw COVID-19 generuje silną, neutralizującą odpowiedź przeciwciał, która nie słabnie - wręcz przeciwnie - obserwujemy poprawę z upływem czasu. Ponadto, obserwujemy trwałą i szczególnie silną, komórkową odpowiedź immunologiczną. Każdy nowy zestaw danych potwierdza, że nasza jednodawkowa szczepionka przeciw COVID-19 odgrywa kluczową rolę w zakończeniu pandemii, która nadal ewoluuje i stawia nowe wyzwania dla zdrowia ludzi na całym świecie - stwierdził dr hab. Mathai Mammen, szef globalnego działu badawczo-rozwojowego Janssen.

Informacje złożone przez Johnson & Johnson w bioRxiv zawierają nową analizę próbek krwi uzyskanych od podzbioru uczestników (n=8) badania fazy 3 Ensemble. Dane te wykazały, że jednodawkowa szczepionka przeciw COVID-19 wywoływała aktywność neutralizującą przeciwciał przeciwko wariantowi Delta na jeszcze wyższym poziomie niż ten, który został ostatnio zaobserwowany dla wariantu Beta (B.1.351) w badaniu Ensemble, gdzie wykazano wysoką skuteczność w zwalczaniu ciężkiej/krytycznej choroby.

W badaniu Ensemble pojedyncza dawka szczepionki Janssen przeciw COVID-19 była w 85% skuteczna w zwalczaniu ciężkiej postaci choroby i chroniła przed hospitalizacją i zgonem. Szczepionka była konsekwentnie skuteczna we wszystkich badanych regionach na całym świecie, w tym w Afryce Południowej i Brazylii, gdzie w okresie badania często występowały szybko rozprzestrzeniające się warianty Beta i Zeta (P.2).

Dane przedstawione przez dr Dana Baroucha z Beth Israel Deaconess Medical Center w bioRxiv, pochodzące z cząstkowego badania fazy 1/2a badania nad szczepionką przeciw COVID-19 (n=20), wykazały, że humoralne i komórkowe odpowiedzi immunologiczne wygenerowane przez jednodawkową szczepionkę Janssen przeciw COVID-19 utrzymywały się przez co najmniej osiem miesięcy, co stanowi ostatni punkt czasowy zarejestrowany w dotychczasowych badaniach. Dane wykazały, że odpowiedzi komórek T - w tym limfocytów T CD8+, które wyszukują i niszczą zakażone komórki - utrzymywały się przez badany okres ośmiu miesięcy.

Pojedyncza dawka szczepionki Janssen przeciw COVID-19 wytworzyła przeciwciała neutralizujące przeciwko wielu wariantom SARS-CoV-2, których stężenie wzrastało z czasem (średnie miano neutralizujące po 8 miesiącach przewyższało średnie miano po okresie 29 dni), w tym przeciwko coraz częściej występującemu i bardziej zakaźnemu wariantowi Delta (B.1.617.2), częściowo odpornemu na neutralizację wariantowi Beta (B.1.351), wariantom Gamma (P.1) i innym, w tym wariantom Alpha (B.1.1.7), Epsilon (B.1.429), Kappa (B.1.617.1) i D614G, jak również pierwotnemu szczepowi SARS-CoV-2 (WA1/2020).

Jednodawkowa szczepionka Janssen przeciw COVID-19 jest obecnie dostępna w wielu regionach i krajach na zasadzie non-profit w okresie pandemii.

27 lutego 2021 r. szczepionka otrzymała pozwolenie na stosowanie w stanach zagrożenia (EUA) w Stanach Zjednoczonych, a 11 marca 2021 r. warunkowe pozwolenie na dopuszczenie do obrotu (CMA) przez Komisję Europejską. 12 marca 2021 r. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wydała wykaz zastosowań nadzwyczajnych, a 17 marca 2021 r. firma otrzymała tymczasową rekomendację Strategicznej Doradczej Grupy Ekspertów (SAGE) ds. szczepień ochronnych dla WHO. Wiele innych pozwoleń zostało wydanych w krajach na całym świecie, a proces składania wniosków regulacyjnych jest w toku.

Jednodawkowa szczepionka Janssen przeciw COVID-19 może być przechowywana i dystrybuowana standardowymi kanałami i dostarczana do odległych miejsc. Szacuje się, że szczepionka zachowuje stabilność przez dwa lata w temperaturze -4°F (-20°C) i maksymalnie przez 4,5 miesiąca w rutynowych temperaturach chłodniczych od 36° do 46°F (2° do 8°C). Firma będzie wysyłać szczepionkę przy użyciu tych samych technologii łańcucha chłodniczego, które wykorzystuje obecnie do transportu innych leków. Szczepionka przeciwko COVID-19 nie powinna być ponownie zamrażana, jeśli jest rozprowadzana w temperaturze od 36°F do 46°F (2°- 8°C).

Dołącz do dyskusji: COVID-19: szczepionka Johnson & Johnson z silną aktywnością przeciw wariantowi Delta

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Roma
Przypadek czy co,że wszystkie szczepionki działają na wszelakie warianty Covid.a przechorowanie niby nic nie daje.Chyba dlatego że darmowe
odpowiedź