SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

5G w Polsce będzie kosztować do 20 mld złotych, ale nie zwiększy przychodów operatorów

Podczas debaty na Forum Gospodarczym TIME szefowie największych polskich telekomów ocenili, że koszty uruchomieni w naszym kraju sieci 5G wyniosą od 11 do 20 mld złotych. Pierwszych wdrożeń można się spodziewać w 2020 r., wcześniej jednak konieczne jest złagodzenie norm promieniowania oraz decyzje w sprawie przydziału częstotliwości. Wprowadzenie 5G może też nie przynieść operatorom znaczących wzrostów ich przychodów.

Jean-François Fallacher Article

W trakcie debaty zorganizowanej podczas Forum Gospodarczego TIME Jean-Francois Fallacher, prezes Orange Polska zapowiedział, że koszty wprowadzenia w naszym kraju sieci 5G wyniosą od 11 do 20 mld zł. To prognozy zgodne z wcześniejszymi szacunkami ujawnionymi przez Ministerstwo Cyfryzacji.

Jean-Francois Fallacher podkreślił przy tym, że już obecnie najwięksi polscy operatorzy wydają na rozbudowę infrastruktury ok. 4 – 5 mld zł rocznie.

Według szefa Orange Polska wdrożenie rozwiązań 5G będzie wymagało pokonania wielu przeszkód. Wśród najważniejszych wymienił bardzo restrykcyjne normy emisji promieniowania elektromagnetycznego, które są u nas nawet 100-krotnie ostrzejsze niż w wielu krajach europejskich.

Z kolei Andreas Maierhofer, szef T-Mobile Polska w trakcie dyskusji podkreślił, że jedną z kluczowych kwestii jest konieczność przejrzystej polityki polskiego rządu w zakresie przyznawania częstotliwości, które zostaną wykorzystane do budowy sieci 5G.

Dopiero znając jasne zasady w tym zakresie telekomy będą mogły w racjonalny sposób planować inwestycje w budowę infrastruktury nowej generacji.

Wojciech Pytel, członek rad nadzorczych Netii i Polkomtela przewiduje, że pierwszych komercyjnych wdrożeń 5G można się w Polsce spodziewać w 2020 r., w skali kraju sieci tego rodzaju mogą zacząć efektywnie funkcjonować w latach 2024 – 2025.

Pytel jest też sceptyczny w kwestii biznesowych korzyści które mogą osiągnąć operatorzy w związku z wprowadzeniem 5G – jego zdaniem technologia ta nie zwiększy znacząco przychodów telekomów, bowiem użytkownicy nie zechcą płacić dużo więcej za możliwość korzystania z nadchodzącej technologii.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: 5G w Polsce będzie kosztować do 20 mld złotych, ale nie zwiększy przychodów operatorów

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
jakub
Tu chodzi o postęp technologiczny który pozwoli ludziom w pełni komfortowo korzystać ze swoich urządzeń.
odpowiedź
User
mtt
Inwestycja z pewnością warta swojej ceny. Unowocześnienie gospodarki zawsze się opłaca.
odpowiedź