SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

KPMG: Polscy producenci oczekują wzrostu zamówień i przychodów, chcą inwestować

Nastroje w polskim sektorze produkcyjnym stale rosną i nadal należą do najlepszych w Europie, a większość przedsiębiorstw produkcyjnych spodziewa się w ciągu najbliższego roku wzrostu liczby zamówień, przychodów oraz wykorzystania mocy produkcyjnych, wynika z najnowszej edycji badania firmy doradczej KPMG „Global Business Outlook Survey. Worldwide Manufacturing and Services".

KPMG: Polscy producenci oczekują wzrostu zamówień i przychodów, chcą inwestować

„Nastroje panujące wśród polskich firm produkcyjnych polepszyły się w stosunku do pierwszej połowy 2010 roku i są znacznie lepsze niż w innych krajach Unii Europejskiej. Aż 64,9% producentów w Polsce spodziewa się, że w ciągu najbliższego roku zwiększy skalę swojej aktywności gospodarczej, a 18,2% utrzyma ją na obecnym poziomie. Spadku aktywności gospodarczej spodziewa się zaledwie 11,7% firm" - czytamy w badaniu.

KPMG zauważa, że wskaźnik optymizmu gospodarczego wynosi +53,2 i jest wyższy niż w czerwcu i lutym 2010, kiedy wynosił odpowiednio +46,5 oraz +42,1. Dla porównania, w krajach UE wskaźnik ten jest znacznie niższy i wynosi obecnie +39,4.

„Tak dobrych nastrojów wśród polskich firm produkcyjnych nie notowaliśmy od lata 2007 roku. Co więcej, mają one przed sobą prawdopodobnie najlepsze perspektywy wzrostu w całej Europie. Jest to wynik znacznego ożywienia, które notujemy od końca zeszłego roku w większości sektorów przemysłu przetwórczego" – wyjaśnił szef działu Doradztwa Gospodarczego KPMG Leszek Wroński.

Jak pokazują najnowsze badania KPMG, znaczna część polskich producentów spodziewa się, że w ciągu najbliższego roku będą otrzymywać więcej nowych zamówień (wskaźnik +44,2) i w związku z tym wzrosną ich przychody (+40,3). Ogółem, wzrostu przychodów w ciągu najbliższych 12 miesięcy spodziewa się aż 57,1% polskich firm produkcyjnych, a dalsze 19,5% szacuje, że utrzyma je na obecnym poziomie. Spadku przychodów spodziewa się 16,9% producentów. W mniejszym stopniu polskie przedsiębiorstwa spodziewają się wzrostu zysków (wskaźnik +26,0), wciąż jednak prognozy te są lepsze niż w UE ogółem (+19,7).

„Polscy producenci zrewidowali swoje prognozy z czerwca 2010 odnośnie wzrostu wydatków inwestycyjnych (spadek wskaźnika z +23,9 do +11,7). Tym samym polskie firmy wypadają poniżej średniej UE (wskaźnik +12,9). Większość polskich firm produkcyjnych (50,6%) planuje utrzymać inwestycje na obecnym poziomie, a 24,7% będzie je zwiększać. Zmniejszenie nakładów inwestycyjnych w nadchodzącym roku zakłada 13% producentów. (...) W związku z wyhamowaniem inwestycji, firmy ograniczyły swoje plany odnośnie zatrudnienia – wskaźnik ten spadł z +18,3 w czerwcu 2010 roku do +11,7 i jest na zbliżonym poziomie jak w całej UE (+11,9)" - podsumowano w raporcie.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: KPMG: Polscy producenci oczekują wzrostu zamówień i przychodów, chcą inwestować

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl