SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Krajowy Instytut Mediów przed wyborami ruszy z politycznymi badaniami?

Proces restrukturyzacji w Krajowym Instytucie Mediów dobiega końca - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl. Przewodniczący KRRiT, Maciej Świrski, w rozmowie z nami zaznacza: na razie nie ma żadnych zmian w funkcjonowaniu Instytutu. I zaprzecza informacjom, jakie pojawiły się w przestrzeni publicznej: - KIM nie będzie wykonywał badań politycznych - podkreśla.

Maciej Świrski. fot. Jacek Kowalski Article

Krajowy Instytut Mediów w marcu ub. roku trafił pod lupę Najwyższej Izby Kontroli, a w grudniu kontrola się skończyła. Od połowy grudnia do początków lutego br. trwało opracowywanie wyników i przygotowywanie wystąpienia pokontrolnego, w którym wytknięto szereg nieprawidłowości w funkcjonowaniu Instytutu. Sprawa oparła się o prokuraturę, zaś KIM odwołał się od wyników kontroli. Nadzorująca prace Instytutu Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wszczęła wczesną wiosną proces naprawczy.

Proces ten to tak naprawdę głęboka restrukturyzacja Instytutu, bo tylko taka ingerencja miała sens. Na jakim etapie jest obecnie ten proces? - Restrukturyzacja powoli dobiega końca - informuje portal Wirtualnemedia.pl Maciej Świrski, przewodniczący KRRiT, dodając: - Na obecnym etapie nie wprowadzono w Instytucie żadnych istotnych zmian personalnych.  

Badania polityczne na wybory?

W przestrzeni medialnej pojawiła się informacja, że - powołany do kompleksowego badania konsumpcji telewizji, radia i internetu w Polsce KIM - miałby jeszcze przed jesiennymi wyborami zmienić profil i włączyć do puli także badania polityczne. Taka wolta miałaby być efektem przeprowadzanej właśnie restrukturyzacji i zostać zapisana w nowym statucie Instytutu. Zapytany o to Maciej Świrski jednoznacznie zaprzecza: - To nieprawda. Krajowy Instytut Mediów bada i będzie badał tylko to, do czego został powołany – informuje.

W maju br. Świrski, podczas debaty w trakcie konferencji Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej w Sopocie mówił o tym, że mimo restrukturyzacji - nie przerwano realizacji żadnych zadań prowadzonych przez KIM. - Niedawno ogłosiliśmy nowe badanie założycielskie. To przełomowe badanie, nie ma porównywalnego, obejmuje ono 40 tys. osób. Żaden instytut badawczy komercyjny nie jest w stanie przeprowadzić takiego badania, tylko państwo jest to w stanie zrobić. Państwo rozumie ten problem – podkreślił przewodniczący KRRiT.

Krajowy Instytut Mediów został powołany w grudniu 2020 roku przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji. Formalnie zaczął działać w marcu ub.r. Poza obecnie realizowanymi badaniami przez ponad rok monitorował poziom gotowości Polaków na nowy standard nadawania naziemnej telewizji cyfrowej. W lipcu br. Firma ASM - Centrum Badań i Analiz Rynku, zwycięzca przetargu na realizację badania założycielskiego, przystąpiła do wywiadów w tym zakresie. Badanie ma realizować do 20 grudnia br.

Dołącz do dyskusji: Krajowy Instytut Mediów przed wyborami ruszy z politycznymi badaniami?

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Lucy
To skompromitowana, sprzedajna, kolaborująca z Nowogrodzką instytucja.
odpowiedź
User
Jurek
Badania szopy naszych podatków ustawka PiS ten pa...jac
odpowiedź
User
miś społeczny
Nie za dużo w polandii instytucji zajmujących się mediami? KRRiT, Rada Mediów Narodowych, teraz jeszcze ten instytut - to jest chore. To tylko kolejne misie na skalę naszych możliwości, z intratnymi synekurami dla działaczy partii tej czy owej.
odpowiedź