SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Kraków buduje nową Nową Hutę za 2 mld złotych

Krakowską Nową Hutę czekają duże zmiany. Nowy projekt, który będzie realizowany w latach 2014-2020 ma sprawić, że Huta stanie się praktycznie nowym miastem. Na obszarze 55 tys. hektarów mają powstać m.in. parki technologiczne, nowe osiedla, a także instytucje kulturalne.

Kraków buduje nową Nową Hutę za 2 mld złotych

Realizacja projektu „Kraków-Nowa Huta przyszłości” finansowanego w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego jest zaplanowana na lata 2014-2020. Wartość tego przedsięwzięcia jest w tej chwili szacowana na 2 mld złotych, a w kosztach partycypować będą także instytucje rządowe. Pod koniec marca zostało podpisane porozumienie w tej sprawie pomiędzy marszałkiem województwa a prezydentem Krakowa. W Nowej Hucie ma powstać przede wszystkim nowoczesna infrastruktura.

 – Będą to parki technologiczne, nowe osiedla mieszkaniowe, sport, rozrywka, rekreacja, a także usługi kulturalne – mówi Tadeusz Trzmiel, zastępca prezydenta Krakowa ds. Inwestycji i Infrastruktury.

Program modernizacyjny będzie realizowany na obszarze 55 tys. hektarów.

 – Jest to teren poprzemysłowy, który chcielibyśmy zagospodarować – mówi Trzmiel. – Ma on być funkcjonalnie związany z Krakowem, ale stworzony w oparciu o nowoczesne technologie, zarówno w zakresie organizacji obszarów, zagospodarowania obszaru, jak również budowy obiektów kulturowych. Będzie taką wizytówką Krakowa, która zaktywizuje zwłaszcza starą Nową Hutę – dodaje.

Budowę Nowej Huty rozpoczęto w 1949 r. Pierwotnie miało być to odrębne miasto przemysłowe, jednak dwa lata później zostało włączone w obręb Krakowa. Na terenie historycznego obszaru Nowej Huty – zajmującego ponad 110 km kwadratowych – mieszka ok. 220 tysięcy osób. Głównym zakładem przemysłowym jest Arcelor Mittal Poland S.A. Oddział w Krakowie (dawna Huta im. Włodzimierza Lenina). Pod względem produkcji stali zakład ten jest na drugim miejscu w Polsce.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Kraków buduje nową Nową Hutę za 2 mld złotych

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
privat
Dlaczego we władzach Krakowa są tak niekompetentni?! - 55000 hektarów?! to przecież 550 km kw., 5 x więcej niż ma N. Huta i półtora razy więcej niż cały Kraków z N. Hutą! Niekompetencję widać na każdym kroku.
9 8
odpowiedź