SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Władze Krakowa rozmawiają z operatorami e-hulajnóg. W tle sprawa pojazdów porzucanych na chodnikach

Przedstawiciele Urzędu Miasta Krakowa oraz operatorzy elektrycznych hulajnóg spotkali się, aby przedyskutować obecną sytuację sektora hulajnóg w Krakowie i wspólnie wypracować nowe rozwiązania. Sprawa dotyczy między innymi porzucania przez użytkowników e-hulajnóg w przypadkowych miejscach, na co władze Krakowa zareagowały przekazywaniem pojazdów do Biura Rzeczy Znalezionych.

Article

W ubiegłym tygodniu w mediach pojawiła się informacja o tym, że władze miejskie w Krakowie rozpoczęły walkę ze zjawiskiem pozostawiania wynajmowanych elektrycznych hulajnóg w przypadkowych miejscach.

Jak wyjaśniali przedstawiciele krakowskiego ratusza część użytkowników e-hulajnóg wynajmowanych na minuty za pomocą przeznaczonych do tego aplikacji po zakończeniu korzystania z tych pojazdów pozostawia je w przypadkowych i nie nadających się do tego miejscach. Urzędnicy podawali przykłady pozostawiania hulajnóg na środku chodników, co utrudnia poruszanie się pieszym, czy też wprost na ulicy, gdzie mogły uszkodzić przejeżdżające samochody lub spowodować wypadki.

W związku z tymi zagrożeniami służby miejskie w Krakowie rozpoczęły akcję zbierania porzuconych e-hulajnóg i przekazywania ich do Biura Rzeczy Znalezionych, skąd mogą zostać odebrane przez właścicieli, czyli operatorów systemów do wynajmowania tych pojazdów. Jak podawali krakowscy urzędnicy tylko w ciągu kilku pierwszych dni do wspomnianego biura trafiło ponad 150 sztuk e-hulajnóg należących do różnych operatorów.

Parku Kulturowy bez e-hulajnóg

Teraz poinformowano, że w środę doszło do spotkania urzędników miejskich oraz firm oferujących w Krakowie dostęp do elektrycznych hulajnóg.

Dokładnych szczegółów dotyczących prowadzonych rozmów obie strony nie podają. W komunikacie firma Bird, jeden z operatorów e-hulajnóg w Krakowie i uczestnik rozmów ujawnia, że wszyscy obecni na spotkaniu jednogłośnie byli za wprowadzeniem nowego systemu operacyjnego e-hulajnóg w Krakowie.

Według zapowiedzi operatorzy zintensyfikują działania dotyczące zaparkowanych hulajnóg, aby uniknąć sytuacji, w których pojazdy blokują komuś przejście lub są przewrócone. Dodatkowo podczas okrągłego stołu zapadła decyzja, że Park Kulturowy obejmujący krakowską starówkę zostanie wyjęty z obszaru prowadzenia usług wynajmu elektrycznych hulajnóg.

 W ramach wniosków ze spotkania operatorzy i gmina apelują do mieszkańców, aby niepoprawnie ustawione pojazdy, czy też te uszkodzone zgłaszali najpierw do operatorów, a następnie do służb miejskich.

Obecnie na etapie konsultacji społecznych znajduje się projekt nowych przepisów regulujących kwestie funkcjonowania w Polsce elektrycznych hulajnóg. Przewidują one m.in. ograniczenie prędkości tych pojazdów do 25 km/h, obowiązek korzystania z kasków podczas jazdy czy możliwość używania chodnika na potrzeby e-hulajnóg tylko wówczas gdy ma on co najmniej 2 metry szerokości.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Władze Krakowa rozmawiają z operatorami e-hulajnóg. W tle sprawa pojazdów porzucanych na chodnikach

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl