SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Kraków i Wrocław honorują Olgę Tokarczuk: sadzenie lasu i darmowe przejazdy komunikacją miejską

Władze Krakowa organizują akcję nasadzenia 25 tys. drzew. Ma to być hołdem dla tegorocznej noblistki, Olgi Tokarczuk. We Wrocławiu z kolei przez kilka dni z tej samej okazji można było jeździć za darmo komunikacją miejską.

Article

W minionym tygodniu Olga Tokarczuk została ogłoszona laureatką literackiej Nagrody Nobla za 2018 rok. W uzasadnieniu napisano, że pisarka została wyróżniona za „narracyjną wyobraźnię, która z encyklopedyczną pasją przedstawia przekraczanie granic jako formę życia”.

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski ogłosił, że dla uczczenia przyznania Nagrody Nobla, 29 października na terenie Nowej Huty zorganizowana zostanie akcja sadzenia „Lasu Prawiek”. W jej ramach nasadzonych ma być 25 tysięcy drzew, termin eventu pokrywać się będzie z obchodami Festiwalu Conrada. Nazwa sadzonego lasu odnosi się do tytułu jednej z powieści noblistki – "Prawiek i inne czasy".  Organizatorami są Miasto Kraków, Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie oraz Krakowskie Biuro Festiwalowe – operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

Z kolei we Wrocławiu każda osoba, która w dniach do niedzieli, 13 października miała w ręku jakąkolwiek książkę Olgi Tokarczuk, mogła za darmo podróżować lokalną komunikacją miejską.

Tokarczuk zadebiutowała w 1979 opowiadaniem, które ukazało się w tygodniku „Na przełaj”. Jest autorką m.in. książek „Podróż ludzi Księgi”, „E.E.”, „Prawiek i inne czasy”, „Dom dzienny, dom nocny”, „Gra na wielu bębenkach”, „Ostatnie historie”, „Bieguni”, „Prowadź swój pług przez kości umarłych” i „Księgi Jakubowe”. Dwukrotnie została uhonorowana Nagrodą Nike: w 2008 roku za „Biegunów”, a w 2015 roku za „Księgi Jakubowe”.

-
-
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Kraków i Wrocław honorują Olgę Tokarczuk: sadzenie lasu i darmowe przejazdy komunikacją miejską

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Perlator
Jest mi niezmiernie przykro, że władze miast myślą o swoich mieszkańcach wyłącznie przy okazji jakiejś okazji i tylko i wyłącznie po to, by pokazać, jakimi to są dobrymi gospodarzami.

Nie są.
Właśnie dlatego, że sadzą drzewa od święta, a dzień bez samochodu, umożliwiający bezpłatne podróżowanie komunikacją miejską, jest raz w roku.
14 1
odpowiedź