SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Kredyt Bank spodziewa się utrzymania wysokich rezerw kredytowych w tym roku

Kredyt Bank spodziewa się utrzymania wysokich rezerw kredytowych w tym roku w związku z niepewną sytuacją ekonomiczną. W segmencie detalicznym będą one zbliżone w kolejnych kwartałach do poziomu z I kw ,w którym wyniosły 29,4 mln zł, poinformował prezes Maciej Bardan.

Kredyt Bank spodziewa się utrzymania wysokich rezerw kredytowych w tym roku

"Ten poziom, który pokazaliśmy w I kw. w segmencie detalicznym będzie utrzymany w kolejnych kwartałach. W części detalicznej leczenie portfela consumer finance trwa i to widać w rezerwach za I kwartał. Z kolei część portfela starzeje się i trzeba zawiązywać wyższe rezerwy" - powiedział Bardan dziennikarzom.

Wartość odpisów z tytułu utraty wartości wyniosła 97,6 mln zł w I kw. wobec 184,3 mln zł rok wcześniej i w porównaniu z 373,5 mln zł w IV kw. 2009 r.

W segmencie przedsiębiorstw wyniosły one 7,2 mln z,w segmencie detalicznym 29,4 mln zł, zaś w kanale dystrybucji Żagiel sięgnęły 70,7 mln zł.

"W tym roku rezerwy nadal będą wysokie, bo istnieje duża niepewność co do rozwoju sytuacji ekonomicznej i mogą pojawić się trudne przypadki w segmencie przedsiębiorstw i korporacji. Rezerwy kredytowe są pod kontrolą, nadal jednak są stosunkowo wysokie w porównaniu z tym, co było przed kryzysem"- powiedział prezes.

Udział kredytów zagrożonych w całości portfela wyniósł 9,1% w I kw. wobec 5,3% rok wcześniej.

Wartość kredytów ogółem wyniosła 26,8 mld zł na koniec marca, co oznacza spadek o 10,2% w skali roku. Największy spadek (25,2% w skali roku) dotyczył kredytów korporacyjnych.

"Przebudowaliśmy portfel, zmieniliśmy ofertę i wyszliśmy z niektórych nierentownych relacji. Jest szansa, że portfel kredytów dla przedsiębiorstw będzie rósł w kolejnych kwartałach"- powiedział Bardan.

W I kw. bank rozpoczął kampanię promocyjną kredytów hipotecznych, ale według prezesa jej efekty będą widoczne dopiero w drugim i kolejnych kwartałach. Nowa sprzedaż w I kw. wyniosła 332 mln zł , a wartość portfela kredytów hipotecznych sięgnęła 13,5 mld zł, co oznacza spadek o 5,4% r/r.

Wartość kredytów gotówkowych wzrosła o 67% w skali roku do 1,66 mld zł na koniec marca.

Wartość depozytów wzrosła o 10,4% w skali roku do 24,5 mld zł. W samym I kw. bank zebrał 1,2 mld zł nowych depozytów od klientów detalicznych.

Wskaźnik kredyty/depozyty wzrósł do 102,5% wobec 114,5% kwartał wcześniej.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Kredyt Bank spodziewa się utrzymania wysokich rezerw kredytowych w tym roku

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl