SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Kroi się megatransakcja - rekordowa Wirtualna Polska

Jeżeli TP zapłaci za WP najwyższą cenę przewidzianą w umowie ...

Jeżeli TP zapłaci za WP najwyższą cenę przewidzianą w umowie, to kupno portalu przez telekom będzie rekordową transakcją polskiego Internetu. Dotąd najwięcej na sprzedaży spółki zarobili właściciele Onetu.

Transakcja przejęcia Wirtualnej Polski (WP) przez Telekomunikację Polską (TP) może przebić wartością rekordową jak dotąd w branży operację kupna Onetu przez medialny koncern ITI (właściciel telewizji TVN), której wartość ocenia się na blisko 600 mln zł.

Niemal wszystkie zmiany kapitałowe w branży internetowej były skomplikowane, a umowy sprzedaży często zmieniano. Sam zakup Onetu (w 2001 r.) trwał ponad rok i wiązał się z koniecznością podziału Optimusa (właściciela Onetu) na dwie odrębne spółki. Dodatkowo o pełnym rozliczeniu transakcji będziemy mogli mówić dopiero po wejściu ITI na GPW albo po wykupieniu obligacji, gdyż spółka medialna opłaciła transakcję w dużej mierze papierami dłużnymi zamiennymi na akcje.

Równie dużo kontrowersji wywołała sprzedaż Poland.com Elektrimowi. Warunki transakcji kilkakrotnie zmieniano, początkowa cena 64 mln zł została zmniejszona do 23 mln zł (Elektrim tyle pożyczył spółce, a następnie przejął ją za długi).

Inną drogę wybrała Interia, portal Comarchu i RMF FM, który początkowo szukał inwestorów finansowych (w Interię miały zainwestować fundusze zarządzane przez PZU). Ostatecznie jednak krakowska firma zdecydowała się wejść na GPW i z sukcesem zadebiutowała na giełdzie. W szczytowej formie (w lutym 2001 r.) rynek wyceniał spółkę na niemal 170 mln zł. Teraz spółka jest wyceniana na zaledwie 28 mln zł.

Portalowa kariera zupełnie nie udała się innym serwisom: Arena odniosła porażkę przy próbie giełdowego debiutu, a Hoga.pl znalazła miejsce na parkiecie, ale zmieniła działalność i zajęła się usługami informatycznymi.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Kroi się megatransakcja - rekordowa Wirtualna Polska

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl