SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

KRRiT wygrała z TVP w sądzie ws. blokowania wypłat abonamentu

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odrzucił skargę Telewizji Polskiej na uchwałę Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji ws. dysponowania kolejnymi transzami abonamentu radiowo-telewizyjnego. Zgodnie z uchwałą KRRiT pieniądze z abonamentu nie trafiają do publicznych nadawców, tylko na depozyt sądowy. Sąd stwierdził jednak, że TVP może w innym trybie złożyć do WSA skargę na bezczynność KRRiT. 

Maciej Świrski (fot. Radek Pietruszka/PAP) Maciej Świrski (fot. Radek Pietruszka/PAP)

W komunikacie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji opisano, że odrzucając skargę na jej uchwałę, Wojewódzki Sąd Administracyjny „potwierdził stanowisko Krajowej Rady, że sposób wypłaty środków na realizację misji publicznej za pośrednictwem depozytu sądowego to wyłącznie tzw. czynność materialno-techniczna, na którą nie można wnieść skargi do sądu administracyjnego”.

Postanowienie WSA zapadło w środę na posiedzeniu niejawnym - poinformowała PAP rzeczniczka WSA w Warszawie sędzia Małgorzata Jarecka. Skargę składała Telewizja Polska (to jedna z trzech skarg na decyzję KRRiT ws. przekazania telewizji środków z abonamentu).

Odrzucając skargę, sędzia WSA Dorota Dziedzic-Chojnacka doszła do wniosku, że KRRiT nie musi wydawać decyzji administracyjnej ws. sposobu zaliczkowego rozdzielania pieniędzy na realizację misji publicznej - TVP w likwidacji nie ma więc czego zaskarżać.

Zarazem jednak – podkreślił sąd – spółka nie jest bezbronna, bo może w innym trybie złożyć do WSA skargę na bezczynność KRRiT, która nie przekazuje środków. O tej części uzasadnienia KRRiT nie poinformowała – podając tylko, że WSA potwierdził stanowisko Rady, iż sposób wypłaty środków na realizację misji publicznej za pośrednictwem depozytu sądowego to czynność, na którą nie można wnieść skargi do sądu administracyjnego.

TVP może się odwołać

- Będziemy mogli odnieść się do sprawy bardziej szczegółowo, jak otrzymamy decyzję i jej uzasadnienie - powiedział PAP Daniel Gorgosz, likwidator Telewizji Polskiej. Jeśli istotnie odrzucono skargę, uznając, że uchwała KRRiT nie jest aktem podlegającym zaskarżeniu, to, po pierwsze, nie jest to decyzja prawomocna, po drugie i ważniejsze - nie jest to merytoryczne rozstrzygnięcie o legalności działań KRRiT – dodał.

- Przypominam, że Sąd Rejonowy dla Warszawy Mokotowa dwukrotnie wydał już postanowienie odmawiające przyjęcia do depozytu środków z abonamentu, co jest wskazaniem na całkowicie bezprawne działanie przewodniczącego KRRiT. Oczekujemy ponadto, że legalność tych działań pod kątem odpowiedzialności karnej będzie oceniała prokuratura - podkreślił Gorgosz.

Wydane w środę postanowienie WSA jest nieprawomocne. Można się od niego odwołać, składając skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Zgodnie z zaskarżoną uchwałą KRRiT kolejne transze abonamentu rtv nie są wypłacane większości publicznych nadawców, tylko trafiają na depozyt sądowy. Uchwałę w tej sprawie na początku lutego poparła czwórka członków Krajowej Rady (przewodniczący Maciej Świrski, wiceprzewodnicząca Agnieszka Glapiak, Hanna Karp, Marzena Paczuska), a przeciw zagłosował prof. Tadeusz Kowalski.

CZYTAJ TEŻ: Szef KRRiT nałożył prawie 70 kar. Grzywny m.in. dla TVP i TV Republika

- Wypłata oparta jest na prognozach, które mogą, a nie muszą się zrealizować. Wynika ona wyłącznie z praktyki i zwyczaju, a nie ma oparcia w przepisach prawa powszechnie obowiązującego. Przepisy ustawy o radiofonii i telewizji nakładają na Krajową Radę Radiofonii i Telewizji obowiązek podjęcia uchwały co do sposobu (procentowego) podziału pomiędzy jednostki publicznej radiofonii i telewizji udziału we wpływach z opłat abonamentowych, nie wskazują zaś kiedy i w jakiej wysokości ma to nastąpić. Wszelkie wystąpienia z żądaniami nie mają, w związku z powyższym, podstawy prawnej, a dodatkowo pochodzą od osób nieuprawnionych - napisało czworo członków KRRiT w uzasadnieniu uchwały.

Uzasadnili, że podjęli tę decyzję „w trosce o interes odbiorców w zakresie dostarczania im programów, tworzenia treści informacyjnych, publicystycznych, edukacyjnych, dotyczących kultury, sportu i rozrywkowych, ale też o dobro osób zatrudnianych w jednostkach publicznej radiofonii i telewizji”.

Zaznaczyli, że KRRiT zamierza do czasu prawomocnego stwierdzenia przez sąd rozwiązania lub rozpoczęcia procesu likwidacji spółek, ustalić wypłatę środków abonamentowych w proporcji odpowiadającej tej przyjętej jesienią ub.r.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Abonament tylko dla dwóch rozgłośni

Od kwietnia Krajowa Rada wypłaca kolejne transze abonamentu rtv Radiu Dla Ciebie i Radiu Poznań, ponieważ likwidatorzy obu rozgłośni zostali prawomocnie wpisani do Krajowego Rejestru Sądowego. W przypadku pozostałych 15 regionalnych rozgłośni publicznych, a także Telewizji i Polskiego Radia, wpisy do KRS z likwidatorami nie są jeszcze prawomocne.

- Będą przelewane (transze abonamentu rtv - przyp.) tam, gdzie jest pewność, że nie zostaną podjęte przez osoby nieuprawnione - podkreślił Maciej Świrski w połowie kwietnia, dodając, że tak stanowi ustawa o abonamencie rtv.

CZYTAJ TEŻ: Przegrana Maciej Świrskiego. Radio ZET nie musi płacić kary

Z kolei 17 maja referendarz sądowy dla Sądu Rejonowego Warszawa-Mokotów odrzucił wniosek Maciej Świrskiego na złożenie ponad 23 mln złotych do depozytu sądowego, a na początku maja sąd w Gdańsku odrzucił skargę na poprzednią decyzję referendarza w podobnej sprawie dotyczącej Radia Gdańsk.

Ze wstrzymywaniem wypłat abonamentu przez Krajową Radę nie zgadzają się publiczni nadawcy. Paweł Majcher, likwidator w Polskim Radiu, złożył zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez szefa KRRiT. W maju Prokuratura Rejonowa Warszawa-Mokotów podjęła postępowanie w tej sprawie.

Likwidator Telewizji Polskiej Daniel Gorgosz w wezwaniu przedsądowym zażądał od Macieja Świrskiego, przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, zapłaty około 142 mln zł zaległych wpływów z abonamentu rtv. Z kolei Polskie Radio i regionalne rozgłośnie publiczne prowadzą na swoich antenach kampanię podkreślającą, że nie dostają środków z abonamentu na realizację misji publicznej.

Dołącz do dyskusji: KRRiT wygrała z TVP w sądzie ws. blokowania wypłat abonamentu

16 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Pawel
Gratuluje wygranej KRRiT w sądzie ws.blokowania wyplat abonamentu.Wszytko jest spisywane i nic sie nie przedawni.Jak zmieni sie rzad to wszystko rozliczy.
63 30
odpowiedź
User
To już onkologia przestała być ważna
Z jakiej racji spółka POstawiona w stan likwidacji ma otrzymać publiczne pieniądze to jest taki sam absurd jak prywatna redakcja Liberte otrzymała granty z publicznych pieniędzy 3,5 miliarda można przeznaczyć na onkologię
51 28
odpowiedź
User
Tyle w temacie
skoro TVP jest publiczne to trzeba ujawnić zarobki obecnych pracowników zresztą można to zaKOdować kto będzie chciał oglądać kupi sobie deKOder
43 25
odpowiedź