SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

KRRiT wciąż wypracowuje stanowisko ws. koncesji dla TVN24

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w piśmie do rzecznika praw obywatelskich zaznacza, że rada posiada „szereg pogłębionych interpretacji art. 25” oraz „dysponuje również znacznie szerszą wiedzą w zakresie struktury właścicielskiej Grupy Discovery”, co służy jej do wypracowania stanowiska. KRRiT nie podjęła decyzji w tej sprawie od 17 miesięcy.

Witold Kołodziejski, były przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji; fot: Tomasz KiełczewskiArticle

Rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek 4 sierpnia zwrócił się do przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witolda Kołodziejskiego w związku z wnioskiem Towarzystwa Dziennikarskiego dotyczącym opóźnienia w wydaniu decyzji dotyczącej przedłużenia koncesji dla TVN24. Zdaniem RPO, przewlekłość postępowania KRRiT „budzi poważne wątpliwości co do poszanowania praw wnioskodawcy oraz rzetelnego i sprawnego działania Rady jako organu konstytucyjnego”.

Kołodziejski w odpowiedzi 16 sierpnia wystosował pismo, w którym zaznacza, że „KRRiT prowadzi postępowanie koncesyjne na podstawie prawa obowiązującego w Polsce, wnikliwie analizując strukturę własnościową spółki TVN S.A. w kontekście jej zgodności z art. 35 ustawy, określającym warunki uczestnictwa podmiotów zagranicznych w spółkach mających polską koncesję”.

Sprawa wniosku TVN  „wielokrotnie była przedmiotem obrad KRRiT”

Jak dodaje, obecnie rozpatrywane są wnioski o udzielenie koncesji dla TVN24 i TVN Siedem. Kołodziejski przypomina, że w 2015 roku, kiedy amerykański Scripps Networks Interactive nabył 52,7 proc. akcji TVN SA, „KRRiT oficjalnie nie ustosunkowała się do problemu”, a jej przewodniczący (do 2016 roku był to Jan Dworak) pytany „wprost o możliwość zawarcia transakcji (…) uchylił się od odpowiedzi”. „Należy jednak podkreślić, że członkowie KRRiT zdawali sobie wówczas sprawę z zagrożeń prawnych, jakie niosła wspomniana transakcja” - pisze Kołodziejski.

Przewodniczący KRRiT dodaje, że organ posiada „szereg pogłębionych interpretacji art. 25” oraz „dysponuje również znacznie szerszą wiedzą w zakresie struktury właścicielskiej Grupy Discovery”, co służy radzie do wypracowania stanowiska.

Jak dodaje Kołodziejski, sprawa wniosku TVN „wielokrotnie była przedmiotem obrad KRRiT, w tym po raz ostatni w dniu 12 sierpnia br., kiedy to głosowanie nie przyniosło rozstrzygnięcia”.

Czytaj też: 70 proc. Polaków chce przedłużenia koncesji TVN24. Stacja ma najbardziej obiektywne serwisy informacyjne - na przeciwnym biegunie TVP

Przedłużenie koncesji dla TVN24 (bądź nie) leży w rękach pięcioosobowej Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, która nie podjęła decyzji od 17 miesięcy. Ostatnie posiedzenie także nie przyniosło oczekiwanego rozwiązania. Dla podjęcia skutecznej decyzji potrzebne są cztery jednomyślne głosy członków Rady.

Koncern Discovery poinformował polskie władze, że podejmie działania prawne w razie nieprzedłużenia koncesji satelitarnej TVN24 przez KRRiT oraz uchwalenia nowelizacji ustawy medialnej. Podstawą jest traktat o stosunkach handlowych i gospodarczych między Polską a USA z 1990 roku. 16 sierpnia zarząd stacji podał do wiadomości, że uzyskał w Holandii koncesję satelitarną dla TVN24, dzięki czemu kanał będzie mógł być dalej nadawany w Polsce, jeśli KRRiT nie przedłuży jego polskiej koncesji, która wygasa 26 września.

Grupa TVN od sześciu lat jest w amerykańskich rękach. W połowie 2015 roku nadawcę kupił holding Scripps Networks Interactive, Z kolei na początku 2018 roku został przejęty przez koncern Discovery, ale zarządza stacją za pośrednictwem spółki Polish Television Holding BV, zarejestrowanej w Holandii.

Dołącz do dyskusji: KRRiT wciąż wypracowuje stanowisko ws. koncesji dla TVN24

11 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
zxc
Ha ha tylko w Polsce takie pierniczenie się,w Holandii jakoś w miesiąc potrafili wydać koncesję.
odpowiedź
User
Gość
Chory kraj.
odpowiedź
User
rozbawiony socjalistami z piSSu
Towarzysze myślą :D
odpowiedź