SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

KRRiT chce zmian w przepisach o koncentracji w mediach. „Źle chronią pluralizm”

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji chce, by regulacje dotyczące przeciwdziałania koncentracji w polskich mediach uwzględniały też konkurencję w środowisku cyfrowym. Zamierza opracować propozycję zmian w prawie.

Jan Dworak, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, foto: PAP/Jakub Kamiński Article

- KRRiT dokonała analizy obowiązujących przepisów ustawy o radiofonii i telewizji w zakresie przeciwdziałania nadmiernej koncentracji w mediach. Wyniki pokazują, że przepisy te w niewystarczający sposób chronią pluralizm w naszym kraju - podała KRRiT w komunikacie przesłanym Wirtualnemedia.pl.
 
W aktualnie obowiązującej ustawie radiofonii i telewizji znaleźć można m.in. ogólny zapis, że koncesji radiowej lub telewizyjnej nie udziela się wnioskodawcy, jeżeli rozpowszechnianie programów przez niego mogłoby spowodować osiągnięcie przez wnioskodawcę pozycji dominującej w dziedzinie środków masowego przekazu na danym terenie.”

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podała, że prowadzi jednocześnie badania dotyczące pluralizmu źródeł informowania z punktu widzenia odbiorców i użytkowników mediów, a także prace mające na celu ocenę obecnego stanu rynku mediów w Polsce.
 
- Na podstawie tych analiz KRRiT opracuje rekomendacje w sprawie koniecznych zmian legislacyjnych w ustawie o radiofonii i telewizji tak, aby regulacje dotyczące rynku mediów w stopniu wyższym niż obecnie uwzględniały warunki konkurencji w środowisku cyfrowym - napisano w komunikacie.
 
Propozycje nowych regulacji Krajowa Rada zamierza poddać szerokim konsultacjom środowiskowym i społecznym oraz ocenie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Następnie przedstawi je ministrowi kultury.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: KRRiT chce zmian w przepisach o koncentracji w mediach. „Źle chronią pluralizm”

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
lolik
Hipokryzja przewodniczącego - a w DVB-T to co niby jest ? Pluralizm? Komu KRRiT poprzyznawała koncesję? Podmiotom widmo przejętym przez dużych nadawców + znajomym.
13 9
odpowiedź
User
misiek
Na szczęście dni pana Dworaka jak i całej przeżartej korupcją rady są policzone.
13 9
odpowiedź
User
RZE.FM
RMF pozdrawia Dworaka serdecznym być bye :D
8 8
odpowiedź
User
gosc
Z ostatnim wydaniem tego pluralizmu mieliśmy do czynienia w przypadku prywatnej kameralnej debaty Kopacz-Szydło resztę potraktowano jak śmiecie.
8 8
odpowiedź