SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

KRRiT karze TVP za żarty kabaretu Limo z papieża

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nałożyła na Telewizję Polską 5 tys. zł kary za pokazanie w programie „Tylko dla dorosłych” w TVP2 skeczu kabaretu Limo o papieżu. Według KRRiT żarty te przekroczyły granicę swobody wypowiedzi.

KRRiT karze TVP za żarty kabaretu Limo z papieża

Występ kabaretu Limo, w czasie którego zaprezentowano m.in. żarty o papieżu i „staruszkach-terrorystkach”, został pokazany przez TVP2 na żywo w programie „Tylko dla dorosłych” w piątek 8 marca po godz. 23. Skecze natychmiast wywołały wiele krytycznych głosów, w obliczu których dyrekcja TVP2 zdecydowała się po kilku dniach przeprosić wszystkich widzów urażonych tym programem (więcej na ten temat).

Sprawą szybko zainteresowali się politycy. Posłowie PiS z Parlamentarnego Zespołu ds. Przeciwdziałania Ateizacji Polski napisali skargę do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, prosząc o ukaranie TVP2 i argumentując, że występ kabaretu Limo przekroczył granicę obrzydliwości i naruszył przekonania religijne odbiorców. Za to posłowie SLD ocenili, że od audycji satyrycznych nie należy wymagać szanowania przekonań religijnych odbiorców i postulowali wprowadzenie takiego zapisu do ustawy o radiofonii i telewizji (przeczytaj o tym więcej).

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji poinformowała, że oprócz pisma od przedstawicieli Parlamentarnego Zespołu ds. Przeciwdziałania Ateizacji Polski dostała 11 skarg od osób prywatnych na występ Kabaretu Limo w „Tylko dla dorosłych”. W skargach powtarzał się zarzut rozpowszechniania treści godzących w uczucia religijne katolików oraz sprzecznych z moralnością i dobrem społecznym.

Po analizie występu KRRiT orzekła, że faktycznie przekroczył on granicę swobody wypowiedzi. Rada przypomniała, że zgodnie z art. 18 ust. 2 ustawy o radiofonii i telewizji audycje lub inne przekazy powinny szanować przekonania religijne odbiorców, a zwłaszcza chrześcijański system wartości, natomiast według art. 18 ust. 1 audycje lub inne przekazy nie mogą propagować działań sprzecznych z prawem, z polską racją stanu oraz postaw i poglądów sprzecznych z moralnością i dobrem społecznym.

Zdaniem KRRiT niewystarczające są w tym kontekście argumenty TVP przemawiające za emisją: satyryczny charakter programu, kierowanego do widzów dorosłych, świadomych jego satyryczno-kabaretowej konwencji, oraz opatrzenie go kwalifikacją wiekową „od lat 16”. - Zgodnie zarówno z linią orzecznictwa, jak i literaturą przedmiotu satyra nie może naruszać godności ludzkiej, a satyryczna forma wypowiedzi nie zawsze jest wystarczającym usprawiedliwieniem dla takich naruszeń, niezależnie wobec kogo i o jakiej porze zostały dokonane - czytamy w komunikacie KRRiT. - Trzeba mieć to na uwadze, oceniając kwestię tak delikatną, jaką są uczucia religijne - zaznaczyła Rada.

W konsekwencji KRRiT nałożyła na TVP karę w wysokości 5 tys. zł. Ustalając jej wysokość, Rada wzięła pod uwagę zakres i stopień szkodliwości naruszenia, dotychczasową działalność nadawcy publicznego oraz to, że  kilka dni po emisji audycji oficjalnie przeprosił on urażonych widzów.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: KRRiT karze TVP za żarty kabaretu Limo z papieża

21 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
kamil
Najbardziej żenująca jest skarga od Zespołu ds.walki z ateizacją której szefem jest jeden z niszczycieli Stoczni Gdańskiej.
odpowiedź
User
sanek
... co za kraj ;), Limo to jedyny polski kabaret który naprawdę lubię. To jest kabaret!!
odpowiedź
User
mm
Demokracja, wolność słowa..., jeb, na stos!
odpowiedź