SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Szybka koncesja naziemna dla TV Republika? KRRiT nagle przyspiesza posiedzenie

Najbliższe posiedzenie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji miało się odbyć w poniedziałek 24 czerwca. Podczas debaty portalu Wirtualnemedia.pl członek KRRiT prof. Tadeusz Kowalski poinformował, że podjęto decyzję o jego przyspieszeniu. W agendzie jest konkurs dotyczący miejsc na MUX-8 naziemnej telewizji cyfrowej. 

Zdaniem prof. Kowalskiego jeszcze w tym tygodniu może zapaść decyzja o tym, które kanały trafią na ósmy multipleks naziemnej telewizji cyfrowej. Przewodniczący KRRiT Maciej Świrski chciał, aby posiedzenie odbyło się w piątek przed południem. Ostatecznie zapadła decyzja, że będzie to godzina 15, aby wszyscy członkowie regulatora mogli wziąć udział.  Rada zwykle spotyka się co dwa tygodnie. Ostatnie posiedzenie odbyło się 12 czerwca. Nie poruszano na nim kwestii ósmego multipleksu.

Z informacji Wirtualnemedia.pl wynika, że decyzja o przyspieszeniu konkursu zaskoczyła członków KRRiT. Posiedzenia są planowane z dużym wyprzedzeniem. Rozstrzygnięcie postępowania wiąże się z analizą setek stron wniosków nadawców. Regulator nie odpowiedział na nasze pytania o przyczyny nagłego zwołania posiedzenia.

Kto walczy o miejsce na MUX-8?

Do 20 maja podmioty zainteresowane emisją na ósmym multipleksie mogły złożyć wniosek koncesyjny. Poza TV Republika, która zaproponowała kanał Republika, w konkursie wystartowała związana z braćmi Karnowskimi Fratria. Wydawca tygodnika „Sieci”, portalu wPolityce.pl i nadawca telewizji wPolsce.pl, zgłosił kanał wPolsce24. Z kolei należąca do Grupy MWE Networks spółka Polskie Media P.S.A. złożyła wniosek dotyczący podobnie brzmiącego kanału Polska24, który ma walczyć z fake newsami i dezinformacją.

TV2 Média Csoport Zártkörűen Működő Részvénytársaság z siedzibą w Budapeszcie zgłosiła kanał PTV. Stacja ma mieć charakter rozrywkowo-lifestylowy i być skierowana przede wszystkim do kobiet. Mimo braku wyników konkursu KRRiT, firma rozpoczęła w Urzędzie Patentowym RP rejestrację znaku słowno-graficznego, utrzymanego w biało-czerwonych barwach. Wynajęła też agencję PR-owską MSL Group, która pracuje m.in. dla Netfliksa. Firma nie odpowiedziała na nasze pytania o możliwe zatrudnianie byłych dziennikarzy TVP.

Dwaj zwycięzcy konkursu dołączą do kanałów: Nowa TV, WP, Zoom TV, ViDoc TV, które obecnie wchodzą w skład MUX-8. Potencjalna konkurencja niepokoi TV Republika. - Musimy zrobić wszystko, aby Republika rozwijała się dalej, bo jest teraz jedynym możliwym medium, mogącym się przeciwstawić tej propagandzie. To ona powinna być głównym okrętem budowania wolności słowa w Polsce. Będzie ogromnym błędem budowanie jakiejkolwiek konkurencji dla Republiki. Będzie to oznaczało bratobójczą wojnę – mówiła podczas XIX Zjazdu Klubów „Gazety Polskiej” Katarzyna Gójska, związana z TV Republika (cytat za Niezalezna.pl).

W tle wniosek o postawienie szefa KRRiT przed TS

9 maja do parlamentu wpłynął wniosek o postawienie przewodniczącego KRRiT przed Trybunałem Stanu. Przedstawiciele obecnego obozu rządzącego zarzucają mu m.in. zablokowanie finansowania abonamentowego większości mediów publicznych, niesłuszne karanie mediów komercyjnych (TVN, Tok FM, Radio Zet) i niezrealizowanie badania oglądalności z udziałem operatorów. Świrski twierdzi, że zarzuty są bezpodstawne i stanowią zemstę polityczną.

Rządząca koalicja chce przeforsować procedurę, w wyniku której w razie postawienia przed TS Świrski zostałby zawieszony. W czerwcu planowane jest jeszcze jedno posiedzenie Sejmu, a w lipcu dwa posiedzenia. Aby zwycięzcy konkursu trafili na MUX-8 konieczne jest nie tylko przegłosowanie uchwały o koncesji, ale także jej wydanie z podpisem przewodniczącego. Zwykle następuje to dopiero miesiąc od głosowania konkursowego. Stąd może wynikać pośpiech Świrskiego. W środę poświęcono jego osobie wydanie programu „Czarno na białym” TVN24.

W ostatnich tygodniach przewodniczący KRRiT kilkukrotnie gościł w TV Republika. - Będzie to rozpatrywane przez Krajową Radę na którymś z posiedzeń. W nieodległym prawdopodobnie czasie. Nie ma co się za bardzo spieszyć. Wiemy, że są pewne braki formalne u jednego z kandydatów. Musi być wezwanie o uzupełnienie braków. W związku z tym ta procedura się wydłuża. Zobaczymy jak długo to potrwa – zapowiadał przewodniczący Świrski.

Ostrzegał przed scenariuszem, w którym zostałby postawiony przed Trybunałem Stanu. - Jeżeli byłbym postawiony przed Trybunałem Stanu, a jeszcze koncesja nie byłaby podpisana, to wtedy nie można byłoby tej koncesji podpisać. Cały proces staje. Stają zresztą wszystkie procesy administracyjne Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. To przewodniczący na polecenie KRRiT podpisuje wszystkie dokumenty koncesyjne i tak dalej. Jeśli ktoś wymyślił, że wstrzyma kwestię koncesji dla Republiki, zawieszając przewodniczącego Krajowej Rady, o czym mówił Sienkiewicz ostatnio, to zobaczymy. Ja jestem zdania, że artykuł 128 paragraf 3 Kodeksu Karnego jest obowiązujący. Wszyscy, którzy podpisywali ten wniosek w Sejmie powinni pamiętać, że kto groźbą bezkarną wymusza działanie określone na organie konstytucyjnym, podlega karze do lat 10 – mówił szef KRRiT.

Jak oglądać TV Republika?

W ostatnich miesiącach do TV Republika dołączyli m.in. Danuta Holecka, Michał Rachoń, Cezary Gmyz, Jarosław Olechowski, Adrian Borecki, Kamil Trzaska, Konrad Wąż, Daniel Machnowski, Anna Popek, Adrian Klarenbach, Miłosz Kłeczek czy Marcin Dobski. Transfery byłych dziennikarzy TVP doprowadziły do znaczącego wzrostu oglądalności stacji. Telewizja Tomasza Sakiewicza zajmuje w badaniach Nielsena drugą lokatę po TVN24 wśród kanałów informacyjnych. W ostatnim czasie rozpoczęła emisję satelitarną w jakości HD.

TV Republika jest dostępna za pośrednictwem multipleksów eksperymentalnych naziemnej telewizji cyfrowej (Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Katowice), multipleksów lokalnych (Jelenia Góra, Rybnik, Częstochowa, Tomaszów Mazowiecki, Wrocław, Świdnica, Lubin, Głogów), platform cyfrowych (Polsat Box, Canal+, Orange), a także sieci kablowych (m.in. Play/UPC Polska, Vectra). Stream TV Republika można oglądać za pośrednictwem strony internetowej tvrepublika.pl i YouTube.

Dołącz do dyskusji: Szybka koncesja naziemna dla TV Republika? KRRiT nagle przyspiesza posiedzenie

44 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Ola
Najlepiej zakodować Polsat i TV Republika.
odpowiedź
User
bagażnik
Najlepiej zakodować Polsat i TV Republika.
.... i odkodować TVN-24.
odpowiedź
User
Danielos
Ale wam ta Republika ujem w gardle stoi
odpowiedź