SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Politycy różnych opcji gośćmi we wszystkich mediach ogólnopolskich, nie tylko publicznych. Tego chce nowa KRRiT

"Wszyscy nadawcy winni zabiegać o to, by ich przekaz cechował się pluralizmem i obiektywizmem oraz w jak najszerszym stopniu uwzględniać różnorodność stanowisk wszystkich uczestników życia publicznego, w tym zwłaszcza tzw. sceny politycznej" - napisano w komunikacie po poniedziałkowym posiedzeniu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Maciej Świrski (fot. KRRiT)Maciej Świrski (fot. KRRiT)

W poniedziałek, 7 listopada po dwutygodniowej przerwie odbyło się kolejne posiedzenie powołanej miesiąc temu w nowym składzie KRRiT. Tym razem dyskutowano m.in. na temat obecności w mediach przedstawicieli różnych opcji politycznych. Z dość lakonicznego komunikatu na stronach Krajowej Rady można się jedynie dowiedzieć, że jednym z punktów porządku dziennego miało być omówienie realizacji przez Polskie Radio "obowiązku zapewnienia możliwości przedstawiania stanowisk w węzłowych sprawach publicznych partiom politycznym, związkom zawodowym i związkom pracodawców w III kwartale 2022 roku". Wniosek w tej sprawie miał złożyć jedyny opozycyjny członek tego gremium - prof. Tadeusz Kowalski.

"Członkowie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wyrazili pogląd, że wszyscy nadawcy winni zabiegać o to, by ich przekaz cechował się pluralizmem i obiektywizmem oraz w jak najszerszym stopniu uwzględniać różnorodność stanowisk wszystkich uczestników życia publicznego, w tym zwłaszcza tzw. sceny politycznej. Tylko taki przekaz w pełni urzeczywistnia prawo obywateli do rzetelnej informacji, jawności życia publicznego oraz kontroli i krytyki społecznej" - czytamy w treści komunikatu.

Dodano, że przewodniczący KRRiT Maciej Świrski zwróci się do wszystkich nadawców (nie określono, czy tylko radiowych) o zasięgu ogólnopolskim o przedstawienie danych o wynikach pomiaru czasu obecności przedstawicieli organów państwa oraz partii politycznych, które mają swoich przedstawicieli w Parlamencie RP.

Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, dyskusja dotycząca obecności przedstawicieli różnych środowisk politycznych w mediach - zgodnie ze złożonym wnioskiem - miała dotyczyć wyłącznie publicznego radia, a nie pozostałych nadawców komercyjnych.

Nowy skład KRRiT

Pierwsze posiedzenie KRRiT w nowym składzie odbyło się 10 października. Wówczas Maciej Świrski został wybrany na przewodniczącego, a Agnieszka Glapiak na wiceprzewodniczącą. Zapadła też decyzja, że członkowie Rady będą spotykać się w poniedziałki i środy.

Wcześniej posiedzenia często odbywały się jedynie w czwartki. Tak było m.in. w czasie, kiedy członkowie KRRiT uczestniczyli w konferencjach branżowych. Kiedy decyzji do podjęcia było więcej albo Rada nie mogła dojść do porozumienia, jak w przypadku przedłużenia koncesji dla TVN24 i TVN7, posiedzenia odbywały się dwa razy w tygodniu. Podczas jednego z pierwszych posiedzeń obecnej KRRiT urzędnicy wspomnieli członkom Rady o krytyce wobec regulatora w poprzedniej kadencji w związku ze zbyt długim podejmowaniem decyzji.

Świrski i Glapiak zostali wybrani do KRRiT przez Sejm głosami Prawa i Sprawiedliwości. Prezydent Andrzej Duda zdecydował, że w Radzie zasiadać będzie także była szefowa "Wiadomości" TVP1 Marzena Paczuska i dr hab. Hanna Karp, medioznawca z toruńskiej uczelni związanej z Tadeuszem Rydzykiem. Opozycyjny Senat wybrał prof. Tadeusza Kowalskiego, medioznawcę z Uniwersytetu Warszawskiego.

Maciej Świrski, szef KRRiT

Jak podała w komunikacie KRRiT "Maciej Świrski to magister historii (Uniwersytet Warszawski), tytuł MBA (zarządzanie informatyką) uzyskany w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Zarządzania im. L. Koźmińskiego w Warszawie, ukończył Polish Municipals Training Program - Wisconsin University – Milwaukee, innowator, społecznik, edukator. Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

Od 1996 roku pracował w branży nowych technologii. Pomysłodawca pierwszej w Polsce dwudziestoczterogodzinnej transmisji w Internecie na żywo koncesjonowanego ogólnopolskiego programu radiowego; w 1998 roku doprowadził do jej realizacji.

W latach 2006-2009 był członkiem zarządu Polskiej Agencji Prasowej, gdzie nadzorował piony finansowy, techniczny i internetowy.

Opracował strategię agencji, szczególnie w zakresie zastosowania nowych technologii (audio i video w strumieniu treści agencyjnych). Nadzorował wykonanie planu restrukturyzacyjnego zmieniającego technologiczne oblicze PAP SA, jak np. zbudowanie nowego systemu agencyjnego, umożliwiającego dystrybucję pakietowanych treści multimedialnych (tekst, foto, audio, video), opisanych metadanymi zgodnie ze standardem IPTC.    

W roku 2012 założył Redutę Dobrego Imienia - fundację, której statutowym celem jest obrona dobrego imienia Polski na drodze prawnej i informacyjnej. Jako pierwszy postawił publicznie kwestię związku pomiędzy wizerunkiem Polski a bezpieczeństwem narodowym. Pod jego kierunkiem powstał szereg raportów Reduty w których m.in. analizowno przemysł transmisji strumieniowej (streaming) i zmiany, które „rewolucja streamingowa” wywołuje w światowych mediach i przemyśle infotainmentu, obecność  dezinformacji w polskich i światowych mediach ze szczególnym uwzględnieniem rosyjskich „środków aktywnych” (Active Measures) niszczących wizerunek Polski.

Od kwietnia 2017 do lipca 2018 był członkiem Zarządu Polskiej Fundacji Narodowej, odpowiedzialnym za prowadzenie programu komunikacji strategicznej w USA, który miał na celu dotarcie z polskimi treściami do opiniotwórczych środowisk w Stanach Zjednoczonych.

Od 2017 roku zasiada w Radzie Nadzorczej Polskiej Agencji Prasowej, jako jej wiceprzewodniczący, a od 2021 jako przewodniczący. Rada Nadzorcza PAP pod jego kierunkiem nadzorowała plan zmian technologicznych i organizacyjnych PAP oraz likwidację „długu technologicznego”, który powstał w Agencji w latach 2010-2015, wprowadziła nowe usługi dla klientów Agencji, wdrożyła działania blokujące dezinformację (serwis Fake Hunter) i aktywizowała Polską Agencję Prasową na arenie międzynarodowej.

Szczególnie interesuje się zastosowaniem nowoczesnych form komunikowania się przez ludzi “pokolenia sieci” w kontekście współcześnie następującej zmiany technologicznej i wpływu tej zmiany na przekazywanie polskiego kodu kulturowego.

Laureat Nagrody „Strażnik Pamięci” Tygodnika DoRzeczy dla Reduty Dobrego Imienia - 2015 r.

Nagrodzony „Zwiastunem Dobrej Nowiny” przez Akcję Katolicką i Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży za produkcję filmu „Z Wilna do nieba” - 2017 r.

Otrzymał Perłę Honorową miesięcznika Polish Market dla Reduty Dobrego Imienia za krzewienie polskich wartości i tradycji - 2017 r.".

Dołącz do dyskusji: Politycy różnych opcji gośćmi we wszystkich mediach ogólnopolskich, nie tylko publicznych. Tego chce nowa KRRiT

17 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Norbert
No jacy pokrzywdzeni. Może zaczną wreszcie realizować misję publiczną i ewidentne łamanie ustawy o radiofonii i tv w TVP i Polskim Radiu. Zabiorą się za patologię dziennikarską pro PiS i serwisy informacyjne.
odpowiedź
User
Słuchacz
Najwyraźniej jest problem z realizowaniem misji publicznej w Polskim Radiu. Cytat: jednym z punktów porządku dziennego miało być omówienie realizacji przez Polskie Radio "obowiązku zapewnienia możliwości przedstawiania stanowisk w węzłowych sprawach publicznych partiom politycznym, związkom zawodowym i związkom pracodawców w III kwartale 2022 roku". To co wyrabia pożalsięboże prezeska PR nadaje się do prokuratury.
odpowiedź
User
Proponuję
No jacy pokrzywdzeni. Może zaczną wreszcie realizować misję publiczną i ewidentne łamanie ustawy o radiofonii i tv w TVP i Polskim Radiu. Zabiorą się za patologię dziennikarską pro PiS i serwisy informacyjne.

Norbert 2022

Najpierw niech się zabiorą za prostactwo i prymitywy w Trójce, na czele z kierownikiem muzycznym Trójki. Wyzywanie pracowników od dzbanów, pieśni weselne, informacje o stronach p@rno w godzinach kiedy słuchają dzieci 🙈
odpowiedź