SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

KRRiT zbada rodziny w serialach i filmach. Wykonawcę wybrano bez przetargu

W czerwcu Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zapytała o szacunkową wartość monitoringu modeli rodziny, które występują w wybranych serialach i filmach, emitowanych w TVP, TVN i Polsacie. Rzeczniczka regulatora Teresa Brykczyńska zdradza Wirtualnemedia.pl, że badanie dojdzie do skutku. Jego wykonawca wybrany został bez przetargu.

„Na Wspólnej”; fot. TVNArticle

Kilka miesięcy temu Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wystosowała zapytanie o szacunkową wartość monitoringu modeli rodziny. Zapytanie nie było zaproszeniem do udziału w przetargu. KRRiT chciała po prostu dowiedzieć się, ile taki monitoring kosztowałby.

Spośród produkcji Telewizji Polskiej objęte nim ma być 10 odcinków seriali „Stulecie Winnych”, „Leśniczówka” oraz „Na dobre i na złe”.

W TVN regulator oceni film „Tylko mnie kochaj” oraz po 10 odcinków seriali „Na Wspólnej” i „Skazana”. W Polsacie kontroli podlegać ma film fabularny „Miłość nie słucha” i seriale „Kowalscy kontra Kowalscy”, „Komisarz Mama” (po 10 odcinków).

„Umowa została zawarta”

KRRiT ogłosi przetarg na badanie dotyczące modelu rodziny w stacjach telewizyjnych? Z uwagi na wartość zamówienia niższą niż próg wskazany w art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1129 ze zm.), Umowa zawarta została z wyłączeniem stosowania ustawy Prawo zamówień publicznych, na podstawie oferty złożonej przez Wykonawcę - informuje Wirtualnemedia.pl Teresa Brykczyńska, rzeczniczka prasowa KRRiT. Nie zdradza jaka firma wykona monitoring. Przetargu wymagałoby zamówienie, które kosztuje 130 tys. zł lub więcej. W tym przypadku tak nie jest.

Według regulatora, raport powinien zawierać częstotliwość występowania wątków tematycznych w podziale na: pracę zawodową, wypoczynek i aktywność sportową, kultywowanie tradycji rodzinnych (np. urodziny, święta), uczestnictwo w kulturze, uczestnictwo w życiu religijnym, zajmowanie się dziećmi i domem, czas spędzony w kontakcie z technologią (telefonem lub komputerem), konflikty, działalność społeczna i zakupy.

KRRiT w wymiarze ilościowym interesują też nałogi w filmowych i serialowych rodzinach, sytuacje trudne (wypadek, choroba, rozwód) i uczucia. - Sceny bezpośrednio dotyczące kultywowania relacji uczuciowych, np. sceny zbliżeń intymnych, przytulania się, całowania, rozmów na tematy intymne - czytamy w zapytaniu. Badaniu miałaby podlegać częstotliwość występowania postaci kobiecych, męskich i dzieci oraz ekspozycja czynna i bierna tych postaci (ile proc. czasu milczą, ile proc. czasu wypowiadają się).

Regulator chce też sprawdzić jakie są rodzaje prezentowanych rodzin w poszczególnych produkcjach (pełne, niepełne, patchworkowe, bezdzietne, wielodzietne, jedno czy wielopokoleniowe). KRRiT interesuje się czy role poszczególnych płci i dzieci są pokazywane w sposób stereotypowy. Rada nadmienia, że podane kryteria mają charakter przykładowy i mogą ulec zmianie w porozumieniu ze zleceniodawcą.

Rzeczniczka KRRiT: Wyniki będą porównane z innymi krajami UE

Dlaczego regulator zdecydował się na takie badanie? -  Celem monitoringu polskich filmów i seriali jest analiza obecności różnych modeli rodziny i sposobu ich prezentacji w polskich filmach i serialach. KRRiT zakłada, że badanie wskaże różne, w tym dominujące, modele rodziny. Pozwoli również określić na ile te modele potwierdzają stereotypy dotyczące rodziny (m.in. ról społecznych kobiet, mężczyzn i dzieci w tym kontekście), a na ile ww. modele od tych stereotypowych wyobrażeń odbiegają - wyjaśniała w lipcu Brykczyńska.

Zdaniem przedstawicielki regulatora, obecne zapytanie dotyczy kontynuacji już przeprowadzonego badania. Wyniki są bowiem porównywane z innymi krajami Unii Europejskiej. - Podobna analiza na zlecenie KRRiT została przeprowadzona w 2020 r. i dotyczyła wizerunku kobiet w polskich serialach. Wówczas badanie zostało zrealizowane w związku z pracami - w ramach Europejskiej Grupy Regulatorów (ERGA) - nad wskaźnikami dla państw członkowskich UE mierzącymi obecność kobiet w różnych rodzajach audycji. Badanie obecności modeli rodziny ma być realizowane wedle tej samej metodologii. W tym aspekcie stanowi kontynuację, a zarazem poszerzenie obszaru badań o nowe konteksty i relacje - tłumaczyła Brykczyńska.

W 2021 roku na realizację wszystkich zadań Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wydała 63,1 mln zł. Ze sprawozdania działalności regulatora za ub.r. wynika też, że ponad połowę tych wydatków, bo 35,4 mln zł pochłonął projekt Telemetria Polska, którego celem jest stworzenie alternatywnego badania popularności mediów w naszym kraju.

Dołącz do dyskusji: KRRiT zbada rodziny w serialach i filmach. Wykonawcę wybrano bez przetargu

14 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Melissa
Dla polaków robaków, wyższe podatki i inflacja a dla panów z PiSu umowy bez przetargu. I tak ma byc!!
odpowiedź
User
Yerzyk
Podobnie jak z Alternatywą przekręt za 24 bańki. Tak się żyje "panom z PiS".
odpowiedź
User
rozbawiony
A jak wyjdzie że więcej to związki nieformalne, nastąpi sugerowanie wzięcia ślubów kościelnych we wszystkich serialach.
odpowiedź