SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

KRRiT wzywa nadawców i operatorów do stosowania zasady must carry, must offer

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wysłała pisma do nadawców i operatorów w sprawie naruszenia zasady must carry, must offer. Działania przewodniczącego KRRiT idą w kierunku zawarcia przez powyższe podmioty odpowiednich umów - przekazała portalowi Wirtualnemedia.pl Teresa Brykczyńska, rzeczniczka KRRiT.

fot. materiały prasoweArticle

Zasada must carry, must offer zakłada, że operator rozprowadzający programy telewizyjne musi włączać do swojej oferty kanały: TVP1, TVP2, Polsat, TVN, TV4, TV Puls i regionalną antenę TVP (must carry), a nadawcy tych telewizji nie mogą odmówić zgody na udostępnienie sygnału ani uzależniać jej „od uiszczania jakiegokolwiek wynagrodzenia, w tym w szczególności z tytułu udzielenia licencji za korzystanie z nadania” (must offer).

Interpretacja tej zasady budzi na rynku telewizyjnym wiele kontrowersji, jest przedmiotem sporu między Wirtualną Polską a Telewizją Polską, WP a TVN-em, niechętny jej stosowaniu był także m.in. Cyfrowy Polsat (właściciel Ipla.TV).

Jak wynika z naszych informacji, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji w ostatnim czasie zwróciła się do nadawców i operatorów w związku z naruszeniem przez nich zasady must carry, must offer. Adresatami pisma o przestrzeganiu regulacji mają być: Telewizja Puls, TVN, Telewizja Polsat oraz Telewizja Polska. List w tej sprawie został również wysłany do operatorów: Canal+ Polska, TVN oraz Cyfrowego Polsatu.

Możliwe nałożenie kary

Krajowa Rada przestrzega, że jeśli podmioty nie dostosują się do regulacji, wyciągnie konsekwencje z ich nieprzestrzegania. Zgodnie z ustawą o radiofonii i telewizji w przypadku nadawcy przewodniczący Krajowej Rady może wydać decyzję nakładającą karę pieniężną w wysokości do 50 proc. rocznej opłaty za prawo do dysponowania częstotliwością przeznaczoną do nadawania programu (jeśli nadawca nie zapłaci za prawo do dysponowania częstotliwością, karę pieniężną w wysokości do 10 proc. przychodu nadawcy, osiągniętego w poprzednim roku podatkowym, uwzględniając zakres i stopień szkodliwości naruszenia, dotychczasową działalność nadawcy oraz jego możliwości finansowe – wskazuje tak artykuł 53 ust. 1).

Natomiast w przypadku nadawcy, jeśli nie zastosuje się do zaleceń KRRiT, przewodniczący może wydać decyzję nakładającą karę pieniężną w wysokości do 10 proc. przychodu tego operatora (osiągniętego w poprzednim roku podatkowym, uwzględniając zakres i stopień szkodliwości naruszenia, dotychczasową działalność operatora oraz jego możliwości finansowe - art. 53b ust. 1).
 
- Wszystkie sprawy dotyczą usług OTT (Over The Top - przyp.red.), są na różnym etapie postępowania. Działania przewodniczącego KRRiT idą w kierunku zawarcia przez powyższe podmioty odpowiednich umów - poinformowała portal Wirtualnemedia.pl Teresa Brykczyńska, rzeczniczka prasowa KRRiT.

Propozycja zasady "must measure"

Z naszych informacji wynikało, że w połowie października br. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zaproponowała nadawcom telewizyjnym zrzeszonym w MOC TV wprowadzenie zasady dotyczącej pozyskiwania danych analitycznych od operatorów – nazwanej roboczo „must measure”.

Ta zasada miałaby częściowo rozwiązać problem, jaki zrodził się wokół zasady must carry, must offer – główną osią konfliktu są wpływy z reklam z retransmitowanych przez platformę WP Pilot kanałów.

Dołącz do dyskusji: KRRiT wzywa nadawców i operatorów do stosowania zasady must carry, must offer

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Moje zdanie
Tvp czy tvp info to rozumiem ale żeby zmuszać do oglądania tvn?
Nigdy i raz jeszcze nigdy znam choć kilka życiorysów tamtejszych dziennikarzow.
odpowiedź
User
HA
Tvp czy tvp info to rozumiem ale żeby zmuszać do oglądania tvn?
Nigdy i raz jeszcze nigdy znam choć kilka życiorysów tamtejszych dziennikarzow.
jesteś AMEBĄ :D
odpowiedź
User
Gosc
Nikt niczego nie musi, a ponadto internet nie jest medium transmisyjnym. Tak samo komputer z internetem nie jest telewizorem. Streamowanie jakiegokoleiek programu bez zgody jego nadawcy jest nielegalne, a nadawca nie musi dawać zgody czemuś co nie ma charakteru rozsiewczego i nie jest kablówką ani platformą satelitarną.
odpowiedź