SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

KRRiT: materiał TVN24 o teoriach zespołu Macierewicza nt. katastrofy smoleńskiej nierzetelny i stronniczy

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przedstawiła uzasadnienie swojej decyzji oceniającej, że reportaż w programie „Czarno na białym” w TVN24 na temat koncepcji zespołu Antoniego Macierewicza o katastrofie smoleńskiej naruszono zasady rzetelności dziennikarskiej. KRRiT podkreśla, że członkom zespołu nie pozwolono odpowiedzieć na krytyczne oceny ich pracy.

fot. TVN24 Article

KRRiT zajęła się reportażem Piotra Świerczka „(Nie)czyste teorie” pokazanym w „Czarno na białym” 11 października ub.r., ponieważ otrzymała skargę na ten materiał od pełnomocniczki prof. Wiesława Biniendy, jednego z eksportów zespołu ds. przyczyn katastrofy smoleńskiej powołanego w poprzedniej kadencji parlamentu przez Antoniego Macierewicza.

W reportażu pokazano animację z rekonstrukcją katastrofy smoleńskiej przygotowaną przez zespół Macierewicza. Przedstawiono też koncepcje na temat kilku przyczyn katastrofy sformułowane przez kilku członków zespołu m.in. prof. Wiesława Biniendy, Wacława Berczyńskiego i Glenna Joergensena, oraz krytycznie opinie na ten temat ekspertów m.in. byłego uczestnika konferencji smoleńskich i dziennikarza lotniczego, którzy wytykali im podstawowe błędy naukowe.

Krajowa Rada po przeanalizowaniu materiału oraz zapoznaniu się z odpowiedzią redakcji TVN24 na skargę podjęła pod koniec marca uchwałę stwierdzającą, że przy przygotowywaniu reportażu naruszono art. 12 ust. 1 Prawa prasowego mówiący, że dziennikarz ma obowiązek „zachować szczególną staranność i rzetelność przy zbieraniu i wykorzystaniu materiałów prasowych, zwłaszcza sprawdzić zgodność z prawdą uzyskanych wiadomości lub podać ich źródło”.

W poniedziałek KRRiT podała szersze uzasadnienie tej uchwały. Podkreśliła, że autorzy reportażu nie dochowali należytej rzetelności i staranności przy prezentowaniu tematu.

- Posiadając stosowną wiedzę o wszystkich ustaleniach Zespołu Parlamentarnego ds. Zbadania Przyczyn Katastrofy TU-154 M, co wynika z treści reportażu i wykorzystanych w nim krótkich fragmentów prezentacji, byli stronniczy poprzez prezentowanie jednej, wybranej interpretacji. Stosowali niewspółmierne proporcje w prezentowaniu opinii ekspertów z obydwu stron, przy czym strona krytykowana nie miała żadnej możliwości odniesienia się do tak kategorycznej i jednoznacznej oceny - oceniła KRRiT. Zaznaczyła przy tym, że nie analizowała samej materii prac zespołu Antoniego Macierewicza, tylko sposób przedstawienia jej w reportażu TVN24.

- Przeprowadzona analiza pozwala uznać, iż audycja nie została przygotowana z zachowaniem rzetelności dziennikarskiej, rozumianej zarówno jako ustawowy wymóg prawny, jak i zobowiązanie wynikające z zasad etyki zawodu dziennikarskiego. KRRiT podkreśla, że wśród obowiązków dziennikarskich jako jeden z podstawowych ustawodawca wymienił wymóg szczególnej staranności i rzetelności dziennikarskiej, co znajduje uzasadnienie nie tylko w szczytnych celach tego zawodu i jego społecznej roli, ale także w ogromnej sile oddziaływania na odbiorców, ich przekonania i opinie - czytamy w komunikacie Krajowej Rady.

Na podstawie uchwały przewodniczący KRRiT nakazał firmie TVN zaniechania działań „polegających na niedochowaniu należytej rzetelności i staranności przy zbieraniu oraz wykorzystywaniu materiałów podczas prezentowania problemów objętych tematem audycji”.

Przypomnijmy, że w lutym br. KRRiT w odpowiedzi na skargę posłanki PiS prof. Krystyny Pawłowicz oceniła, że w materiałach „Faktów” TVN z października ub.r. widać było zaangażowanie się nadawcy w spór polityczny, niereagowanie na nieprawdę i podsycanie społecznego napięcia, co może nosić znamiona propagowania mowy nienawiści. Krajowa Rada wezwała TVN do niestosowania w przyszłości takich zabiegów.

Według danych Nielsen Audience Measurement w marcu br. średnia oglądalność minutowa TVN24 wynosiła 270,2 tys. widzów, a udział stacji w rynku oglądalności - 4,09 proc.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: KRRiT: materiał TVN24 o teoriach zespołu Macierewicza nt. katastrofy smoleńskiej nierzetelny i stronniczy

25 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
puk
Kiedy kolejne odnowienie koncesji?
22 49
odpowiedź
User
NajnIleven
To ci nowość. TVN dawno powinien stracić koncesje w Polsce. To co ta stacja i wszystkie jej odnogi (głównie tvn24) sobą prezentuję, urąga inteligencji średnio rozgarniętego 10latka. I tą liberalną propagandę oglądają miliony ludzi...dramat.
38 93
odpowiedź
User
Piotr
W tym świetle to TVPiS dawno powinna stracić koncesję... przecież tam od ponad roku słowa prawdy nie powiedziano a co dopiero mówić o dochowywaniu jakiejś tam rzetelności. Liczy się tylko pisia propaganda.
A teraz jeszcze zmasowany atak na niezależne media, bo prawda może być tylko jedna. Jak w czasach słusznie minionego socjalizmu...
86 28
odpowiedź
User
mm
Trotyl, magnes, sztuczna mgła, bomba termo baryczna, rozgotowane parówki, zgniatane puszki, papierowe samolociki i brzoza. Nie jestem pewna czy wymieniłam wszystkie teorie tej jakże szanownej komisji. Więc rozumiem że TVN w sposób tendencyjny ominęła którąś z powyższych i przez to widzowie nie mogli mieć wyrobić sobie właściwego poglądu o poczytalności członków ww. komisji.
79 19
odpowiedź
User
PYTANIE
PiS i jego wyznawcy powinni zostać oskarżeni o obrazę uczuć patriotycznych - mają NARÓD za idiotów! Co na to prokuratura?
60 19
odpowiedź