SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

KRRiT oddaliła skargę Kancelarii Prezydenta na brak materiału w „Wiadomościach” o planie referendum

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zakończyła postępowanie po skardze Kancelarii Prezydenta RP na to, że w dniu ogłoszenia przez Andrzeja Dudy planu referendum dotyczącego konstytucji nie poinformowano o tym w „Wiadomościach”. Regulator przyjął wyjaśnienia TVP, że materiały o referendum pojawiły się tego dnia w innych programach.

Prezydent Andrzej Duda w środowym materiale "Wiadomośći" o jego planach ws. referendum, fot. TVP Article

12 czerwca po południu Andrzej Duda razem z ministrami ze swojej kancelarii zaprezentował plan referendum na temat konstytucji. Przedstawiono m.in. listę 15 proponowanych pytań.

Tego dnia temat był komentowany, raczej w negatywnym tonie, przez wielu polityków i dziennikarzy. Materiał o planie referendum pokazano w „Teleexpressie”, natomiast nie poinformowano o tym w głównych wydaniach „Panoramy” i „Wiadomości”. - Ze zdziwieniem i zaskoczeniem przyjąłem to, że telewizja publiczna nie tak dynamicznie informowała o tym ważnym wydarzeniu. Ale rozumiem, że to się na pewno będzie przebijać - skomentował tę sytuację Paweł Mucha, zastępca dyrektora Kancelarii Prezydenta RP, w wywiadzie w radiowej Trójce.

„Wiadomości” materiał o zapowiedzi referendum wyemitowały następnego dnia. Krytycznie ten pomysł skomentowali Adrian Stankowski z „Gazety Polskiej Codziennie” i Marcin Fijołek z „Sieci”.

Szefowa Kancelarii Prezydenta poskarżyła się do KRRiT

Z powodu braku materiału w „Wiadomościach” na temat planu referendum w dniu jego ogłoszenia skargę do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji skierowała Halina Szymańskiej, szefowa Kancelarii Prezydenta RP.

Zwróciła uwagę, że 12 czerwca relacje z zapowiedzi referendum pojawiły się w „Wydarzeniach” Polsatu i „Faktach” TVN, dlatego Telewizja Polska nie może się tłumaczyć, że było za mało czasu, żeby przygotować podobne materiały.

Szymańska powołała się na zapisy ustawy o radiofonii i telewizji, zgodnie z którymi media publiczne mają obowiązek m.in. „rzetelnie ukazywać całą różnorodność wydarzeń i zjawisk w kraju i za granicą”, natomiast KRRiT ma pilnować otwartego i pluralistycznego charakteru mediów publicznych.

KRRiT przyjęła wyjaśnienia TVP

Jarosław Olechowski, szef „Wiadomości” i Telewizyjnej Agencji Informacyjnej, już w połowie czerwca wyliczył na Twitterze, że publiczny nadawca relacjonował zapowiedź prezydenckiego referendum. TVP Info na żywo transmitowało konferencję Andrzeja Dudy i jego ministrów dotyczącą pytań, a materiały o tym pokazano w „Teleexpressie” i następnego dnia w „Wiadomościach”. Olechowski nie wyjaśnił natomiast, dlaczego „Wiadomości” nie poinformowały o tym w dniu konferencji.

Podobne argumenty TVP przekazała KRRiT w odpowiedzi na skargę szefowej Kancelarii Prezydenta. Nadawca zwrócił też uwagę, że 12 czerwca główne wydanie „Wiadomości” było krótsze, bo obowiązywała już ramówka na czas piłkarskich mistrzostw świata.

Jak podał w poniedziałek portal Gazeta.pl, Krajowa Rada przychyliła się do tych wyjaśnień i zakończyła postępowanie w tej sprawie. - KRRiT dokonała szczegółowej analizy materiałów przekazanych przez TVP SA oraz przyjęła wyjaśnienia nadawcy. Obowiązek informacyjny został przez publicznego nadawcę zrealizowany w wystarczającym zakresie i w dopuszczalnym trybie - stwierdziła Teresa Brykczyńska, rzeczniczka prasowa KRRiT.

Prezydencki pomysł referendum o konstytucji został ostatecznie odrzucony pod koniec lipca przez Senat. Za głosowało 10 senatorów (9 z PiS i jeden nieszerzony), przeciw było 30, a 52 się wstrzymało. „Wiadomości” poinformowały, że o odrzuceniu referendum zdecydowali senatorowie PO, co wielu odbiorców uznało za manipulację, bo PiS ma większość w obu izbach parlamentu, więc gdyby wszyscy senatorowie tej partii poparli pomysł prezydenta, zostałby on przegłosowany.

Według badania Nielsen Audience Measurement w sierpniu br. głównie wydanie „Wiadomości” oglądało przeciętnie 1,91 mln osób: 1,51 mln w TVP1 i 398 tys. w TVP info. Natomiast TVP Info zanotowało 194 228 widzów średniej oglądalności minutowej i 3,49 proc. udziału w rynku oglądalności.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: KRRiT oddaliła skargę Kancelarii Prezydenta na brak materiału w „Wiadomościach” o planie referendum

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Klari
Gdzie odbyły się konsultacje na Nowogrodzkiej czy w Pałacu? Po co pytam i tak wszystko było ustalone. Gra pozorów była, jest i będzie. Tylko udają, że się spierają. Skargi, kłótnie wśród swoich są po prostu żałosne.
Wywodzą się z jednego pnia, mają wspólny cel i jednego politycznego sprzymierzeńca – Kościół.
20 8
odpowiedź