SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

1,12 mld zł z rekompensaty publicznej trafi do TVP. Tylko 60 mln zł dla Polskiego Radia

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji w czwartek, 25 kwietnia br. podjęła uchwałę o podziale rekompensaty 1,26 mld zł dla mediów publicznych pomiędzy poszczególne podmioty. Aż 1,12 mld zł z całej sumy przypadło Telewizji Polskiej.

Prezes TVP Jacek Kurski, fot. TVPPrezes TVP Jacek Kurski, fot. TVP

KRRiT zdecydowała o sposobie podziału rekompensaty z tytułu utraconych w latach 2018-2019 wpływów z opłat abonamentowych (z tytułu zwolnienia z płacenia abonamentu wybranych grup społecznych).

Kwota w wysokości 1,26 mld złotych została podzielona pomiędzy jednostki publicznej radiofonii i telewizji. TVP otrzymała odpowiednio: 1,12 mld złotych; Polskie Radio - 60 mln zł, a ośrodki regionalne PR - w sumie 72,7 mln zł.

Uchwała wchodzi w życie z dniem jej podjęcia.

TVP od dwóch lat z finansowaniem z budżetu państwa

Na przełomie 2017 i 2018 roku w ramach nowelizacji ustawy budżetowej przyznano mediom publicznym 980 mln zł rekompensaty z tytułu nieuzyskanych wpływów z abonamentu RTV. Z tej kwoty TVP przydzielono 860 mln zł, Polskiemu Radiu - 62,2 mln zł, a działającym jako osobne spółki 17 rozgłośniom regionalnym Polskiego Radia - 57,8 mln zł. W 2017 roku. TVP otrzymała 266,5 mln zł, a w 2018 roku - 593,5 mln zł.

Ponadto telewizja publiczna w połowie 2017 uzyskała 800 mln zł pożyczki z Funduszu Reprywatyzacyjnego (wchodzącego w skład Skarbu Państwa) podzielonej na kilka części rozłożonych do połowy 2019 roku. Kapitał pożyczki ma zostać spłacany w miesięcznych ratach od 2019 do końca 2023 roku.

W marcu br. prezydent Andrzej Duda podpisał przyjętą wcześniej przez parlament nowelizację Ustawy o radiofonii i telewizji, na mocy której Telewizja Polska i Polskie Radio otrzymają 1,26 mld zł kolejnej rekompensaty abonamentowej.

Z danych GUS wynika, że 96,4 proc. gospodarstw domowych posiada odbiornik TV, ale ok. połowa polskich gospodarstw nie zarejestrowała odbiornika telewizyjnego lub radiowego, natomiast wśród tych, którzy go zarejestrowali, większość stanowią osoby zwolnione z opłaty.

Według KRRiT na koniec 2017 r. spośród 6,7 mln zarejestrowanych abonentów było 3,6 mln zwolnionych z opłat abonamentowych, na ok. 13,6 mln ogółu gospodarstw domowych w Polsce. Oznacza to, że w ramach 50 proc. gospodarstw domowych, które zarejestrowały odbiorniki – 53,7 proc. korzysta ze zwolnień.

Dołącz do dyskusji: 1,12 mld zł z rekompensaty publicznej trafi do TVP. Tylko 60 mln zł dla Polskiego Radia

24 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Antena
Z wplywow abonamentowych do rozglosni radiowych powinno wplynac 1/3, tak jest dzielona oplata abonamentowa. Zatem, ten podzial to nic innego jak przekazanie kasy Kurskiemu na jego - misyjna w stylu disco polo - TVP.
odpowiedź
User
marketer
żenująca dyskryminacja Polskiego Radia.

Liczy się tylko tania propaganda Kurskiego.
odpowiedź
User
Gosc
Bizancjum należy zlikwidować i zadbać aby już nigdy nie powstało.
odpowiedź