SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Prezesi TVP i Polskiego Radia wezwani do KRRiT

Podczas środowego posiedzenia Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zaakceptowała plany programowo-finansowe rozgłośni regionalnych Polskiego Radia. Jak dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl, za tydzień z regulatorem w podobnej sprawie mają spotkać się prezesi Telewizji Polskiej i Polskiego Radia.

Członkowie KRRiT: prof. Tadeusz Kowalski, Agnieszka Glapiak, dr hab. Hanna Karp, Maciej Świrski i Marzena Paczuska (fot. KRRiT)Article

Posiedzenie, w którym powinni wziąć udział szef TVP Mateusz Matyszkowicz i szefowa Polskiego Radia Agnieszka Kamińska jest zaplanowane na 14 grudnia.

 - W środę zostały przyjęte plany programowo-finansowe rozgłośni regionalnych. Na następne posiedzenie zostali zaproszeni prezesi Telewizji Polskiej i Polskiego Radia. Również będą omawiane plany programowo-finansowe mediów publicznych, które muszą być zatwierdzone do 15 grudnia i sprawy koncesyjne, które czekają w kolejce - informuje Wirtualnemedia.pl członek KRRiT prof. Tadeusz Kowalski.

Niedawno rzeczniczka KRRiT Teresa Brykczyńska zapowiadała, że na jednym z najbliższych posiedzeń regulator zajmie się sprawą przedłużenia koncesji kanału HGTV, należącego do TVN Warner Bros. Discovery.  Na razie jednak to nie nastąpiło.

Jeszcze w październiku, kiedy rozpoczęła się obecna kadencja Rady, regulator zapowiadał, że posiedzenia będą odbywać się dwa razy w tygodniu, czyli w poniedziałki i środy. - Teraz posiedzenia będą odbywały się tylko raz w tygodniu, w środy. Rada uznała, że wystarczy spotykać się tylko raz w tygodniu. Uważałem trochę inaczej, ale taka decyzja zapadła - tłumaczy medioznawca z Uniwersytetu Warszawskiego.

KRRiT zainteresowana inicjatywą Radia Kielce

Głosowanie w sprawie planów programowo-finansowych rozgłośni regionalnych Polskiego Radia nie przyniosło kontrowersji. - Rozgłośnie regionalne Polskiego Radia rutynowo przedstawiają swoje plany programowe. Są one bardzo różne, bo tych stacji jest w sumie 17. Jedne trochę zwiększają udział rozrywki, inne utrzymują na obecnym poziomie. Jedne zwiększają udział publicystyki, pozostałe nie. Głosowanie przebiegło dość szybko. Plany zostały przyjęte większością głosów. Ja wstrzymywałem się, bo wydaje mi się, że należałoby się przyjrzeć każdej z rozgłośni z osobna. Można byłoby przyjąć plan i sformułować uwagi, aby zarząd mógł się do nich odnieść. Zwłaszcza mam na myśli ochronę gatunków misyjnych, jak reportaż, słuchowiska radiowe, które są specyfiką mediów publicznych i powinny być bardziej wyeksponowane - ocenia prof. Kowalski.

Rada zainteresowała się inicjatywą jednej z rozgłośni regionalnych. - Przedmiotem dyskusji było Centrum Edukacji Medialnej, które zaplanowało Radio Kielce. To ciekawa inicjatywa, bo radio zaadoptowało budynek na potrzeby edukacji medialnej. Edukacja medialna jest już elementem oczekiwań wobec mediów publicznych. To jedyna taka inicjatywa. Radio Kielce wnioskowało, żeby taką działalność prowadzić. Ma być adresowana do młodzieży. Chodzi o oswojenie ich z mediami, nauczenie ich weryfikowania informacji, walka z dezinformacją. Są tam elementy warsztatów dziennikarskich. Radio bierze na siebie obowiązek, żeby organizować takie jednodniowe pobyty w tym centrum. KRRiT wystosuje zaproszenie do dyrektor tego centrum, aby przybliżyła nam jeszcze aspekty działalności tego centrum – zdradza członek KRRiT.

Dołącz do dyskusji: Prezesi TVP i Polskiego Radia wezwani do KRRiT

17 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Kto to zrobił.
Kto podjął decyzję żeby na TV naziemnej nadawać TVP World czyli program po angielsku. Czy to jest w ogóle zgodne z ustawą czy to przymiarki do programów po ukraińsku.
odpowiedź
User
I
Mam pytanie, czy pan Matyszkowicz nadal jest na etacie w Polskim Radiu? Nadal jest wpisany na listę pracowników. To chyba nie zgodne z pp prawda? Nie da się być w dwóch miejscach na raz.
odpowiedź
User
Kamek
nie słucham nie oglądam
odpowiedź