SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

KRRiT potępia atak na Miecugowa i zachęca do tego SDP

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zdecydowanie potępiła przemoc wobec Grzegorza Miecugowa w czasie programu nadawanego z Przystanku Woodstock i zachęciła do skrytykowania incydentu organizacje dziennikarskie.

KRRiT potępia atak na Miecugowa i zachęca do tego SDP

- To czyn niedopuszczalny, nie tylko zabroniony prawem, ale naganny moralnie i godzący w istotę wolnych mediów - napisał o ataku na Miecugowa przewodniczący KRRiT Jan Dworak w stanowisku zatytułowanym „Nie można milczeć wobec przemocy”. - Agresja wobec dziennikarzy ma szczególny wymiar - to atak na swobodę wypowiedzi, która stanowi fundament demokracji i wolności każdego człowieka. Nikt nie może dzielić mediów na dobre i złe, siłą eliminować tych, które uzna za niewłaściwe, decydować, kto i jak może publicznie zabierać głos - podkreślił Dworak. - Próba relatywizacji lub usprawiedliwień zachowań agresywnych wobec dziennikarzy w istocie stanowi przyzwolenie na obecność przemocy w mediach. Oznacza to, że elementem publicznego sporu mogą być już nie tylko argumenty, ale także fizyczna przemoc wobec oponentów - zaznaczył.

>>> Miecugow będzie oskarżycielem Oskara W. „To nie były szturchnięcia, tylko ciosy”

W oświadczeniu przypomniano dwa inne akty przemocy wobec dziennikarzy, które skrytykowała KRRiT: uniemożliwienie pracy ekipie telewizji Polsat przez uczestników pielgrzymki Radia Maryja w Częstochowie latem 2011 roku (przeczytaj więcej i zobacz to) oraz ataki na dziennikarzy relacjonujących obchody Dnia Niepodległości 11 listopada 2011 roku (spalono wtedy wóz transmisyjny TVN24 (więcej na ten temat). - Przemoc fizyczna wobec prowadzącego audycję „Szkło kontaktowe” podczas tegorocznego Przystanku Woodstock redaktora Grzegorza Miecugowa jest kolejnym przykładem wymagającym jednoznacznej reakcji - podkreślił Jan Dworak. - Wszelkie akty agresji fizycznej wobec dziennikarzy wykonujących swoje obowiązki zawodowe, niezależnie od ich motywacji, muszą spotkać się z właściwą reakcją organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości, a także z potępieniem opinii publicznej - dodał.

Według KRRiT szczególnie ważna w takiej sytuacji jest jednoznaczna postawa stowarzyszeń i organizacji zawodowych dziennikarzy. Dlatego Rada zaapelowała w oświadczeniu do wszystkich takich struktur - zwłaszcza Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, Stowarzyszenia Dziennikarzy RP, Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy, Towarzystwa Dziennikarskiego - o „jednoznaczne potępienie agresji wobec dziennikarzy i obronę podstawowych zasad demokratycznego systemu opartego na wolności mediów i wolności słowa”.

>>> „Jeb…ć TVN” - „Lans motłochu” - dziennikarze oskarżają się w sprawie Miecugowa (wideo)

- Także prezentacja poglądów osób dopuszczających się agresji wobec dziennikarzy powinna być poprzedzona wnikliwą refleksją wobec niebezpieczeństwa, że nie wzbogaci ona społecznego dyskursu, a może posłużyć promocji zachowań nagannych lub stać się inspiracją dla nieodpowiedzialnych osób liczących na medialny rozgłos - dodał w imieniu KRRiT Jan Dworak. Przypomnijmy, że sprawca ataku na Miecugowa, Oskar Wądołowski, udzielił w zeszłym tygodniu obszernego wywiadu "Czasowi Białegostoku", wyjaśniając powody swojego zachowania (więcej na ten temat).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: KRRiT potępia atak na Miecugowa i zachęca do tego SDP

25 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
janusz
Mamy nowego męczennika pobitego przez faszystowskie bojówki
odpowiedź
User
SZOCHET
Zatrzymać holocaust Miecugowa !!!! Ręce precz od Grzegorza M.
odpowiedź
User
zenek
Tytuł równie dobrze może sugerować, że Krajowa Rada zachęca do ataku ;)
odpowiedź
User
irasiad
Udecki politmajsterkowicz swojego prezydenta zajmie się teraz obroną dziennikarzy. Przed swoją udecją?
odpowiedź
User
Yogidługonogi
Jest jeszcze o co robić raban? Niech ktoś sprawdzi, czy zostało jeszcze coś z Mieciugowa po holocauście. Informacje proszę zamieszczać na forum.
odpowiedź