SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

KRRiT otrzymała ponad 8 tysięcy e-maili w obronie TVN7

Od wtorkowego wieczoru TVN Grupa Discovery wzywa widzów, aby słali do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji e-maile w obronie kanału TVN7, który może niebawem zakończyć emisję naziemne. Portal Wirtualnemedia.pl dowiedział się, że do tej pory wpłynęło około 8 tys. protestów.

Podczas kolejnych głosowań KRRiT nie podjęła decyzji w sprawie przedłużenia bądź nieprzedłużenia koncesji dla TVN7. Za przedłużeniem koncesji opowiadają się: przewodniczący Witold Kołodziejski, wiceprzewodnicząca Teresa Bochwic i Elżbieta Więcławska-Sauk. Przeciwko konsekwentnie są: Andrzej Sabatowski i prof. Janusz Kawecki. Do przedłużenia koncesji potrzeba czterech głosów. Jeśli decyzja nie zapadnie przed 25 lutego, kiedy kończy się koncesja, to kanał TVN7 będzie musiał zakończyć emisję w ramach naziemnej telewizji cyfrowej. Dalsza emisja satelitarna i poprzez sieci kablowe będzie możliwa na podstawie holenderskiej licencji.

Powołani przez prezydenta członkowie KRRiT uważają, że TVN7 łamie ustawę o radiofonii i telewizji. Zabrania ona bowiem, żeby polską koncesję otrzymał podmiot spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Właścicielem TVN jest Polish Television Holding, ale ta spółka z siedzibą w Amsterdamie należy do amerykańskiego Discovery.

Widzowie TVN7 posłuchali apelu

W środę informowaliśmy, że TVN Grupa Discovery zaczęła kampanię informacyjną dotyczącą oferty TVN7 i możliwości zakończenia emisji naziemnej. W spocie apeluje do widzów, żeby wysyłali e-maile w obronie stacji do KRRiT. Firm podaje adres, który na co dzień służy do składania skarg na poszczególnych nadawców. Informacja o możliwości wysyłania protestów jest też wyświetlana w aplikacji HbbTV w naziemnej telewizji cyfrowej (mają do niej dostęp posiadacze sprzętów z dostępem do internetu) oraz na pasku, który pojawia się na antenie TVN7. Spot dotyczący TVN7 pojawia się na prawie wszystkich antenach TVN Grupy Discovery. O problemach koncesyjnych informują też na bieżąco „Fakty” TVN i TVN24.

Ile skarg do tej pory otrzymała KRRiT? Co w nich piszą widzowie?  - W chwili obecnej zarejestrowaliśmy około 8 tysięcy tak zwanych skarg. Wśród nich są wyrazy sympatii dla programu TVN7 oraz wnioski o przyznanie koncesji - informuje portal Wirtualnemedia.pl Teresa Brykczyńska, rzecznik prasowy KRRiT. 

W obronie TVN7 nie są organizowane protesty, jak to było w przypadku problemów z przedłużeniem koncesji dla TVN24 i dekadę temu z nieprzyznaniem miejsca na multipleksie dla TV Trwam. Sympatycy stacji telewizyjnej związanej z ojcem Tadeuszem Rydzykiem przez rok zebrali wówczas 2,5 mln podpisów. Choć KRRiT nie przyznała TV Trwam koncesji w pierwszym konkursie (wątpliwości budziła m.in. kondycja finansowa nadawcy), to stało się tak w drugim. Później Telewizja Polska zdecydowała się wcześniej zwolnić miejsce na multipleksie, które zajęła TV Trwam. Latem w obronie TVN zebrano także 2,5 mln podpisów, ale PiS kwestionował ich wiarygodność.

Co dalej z TVN7?

Eksperci szacują, że po ewentualnym zakończeniu emisji naziemnej TVN7 straci od jednej trzeciej do połowy widzów. Stacja ma bowiem atrakcyjną pozycję na listach kanałów platform cyfrowych i sieci kablowych. Nadaje też popularne programy typu „BrzydUla” czy „Hotel Paradise” oraz filmy fabularne.

Nie brakuje głosów, że brak decyzji koncesyjnej jest dla TVN7 gorszym scenariuszem aniżeli decyzja o nieprzedłużeniu koncesji. W pierwszym przypadku stacja musi po 25 lutego zakończyć emisję naziemną. W drugim może podjąć sądową próbę „zabezpieczenia” koncesji i nadawać dalej, jeśli przychyli się do tego wniosku sąd. Były członek KRRiT Krzysztof Luft przypomniał w rozmowie z Wirtualnemedia.pl, że PiS próbował postawić jego i innych członków KRRiT przed Trybunałem Stanu za nieprzyznanie miejsca na multipleksie TV Trwam. Wniosek wówczas przepadł. Politycy opozycji nie wykluczają, że w przyszłości przed TS stanu staną obecni członkowie KRRIT.

Rada w wypadku nieprzyznania koncesji TVN7 może rozpisać nowy konkurs na miejsce w MUX-2 naziemnej telewizji cyfrowej. Pozwala ono dotrzeć z kanałem telewizyjnym do 98,8 proc. populacji. Startu w ewentualnym konkursie nie wykluczają TV Republika i spółka MWE Networks, która przed rokiem zdobyła miejsce w MUX-1 dla kanału Antena HD, który zastąpił ATM Rozrywka.

TVN7 miał 3,60 proc. udziału w rynku telewizyjnym w 2021 roku (dane Nielsen Audience Measurement).

Dołącz do dyskusji: KRRiT otrzymała ponad 8 tysięcy e-maili w obronie TVN7

121 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Adrian
Biorąc pod uwagę, nachalność żebrania o wysyłanie tych maili, odzew jest bardzo słaby.
odpowiedź
User
widz
Za słaba ramówka, żeby płakać za tą stacją. TV Trwam ma lepszą i bardziej różnorodną ramówkę przy czym jest sprofilowana na konkretnego widza. Nie dziwię się, że tak mało osób napisało skargę. Chyba duża część to sami pracownicy TVN
odpowiedź
User
Ja
Właśnie napiszcie ilu pluje na korporacje TVN zabrać im wszystkie koncesje gonic ich
odpowiedź