SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Spada liczba płacących abonament RTV. Robi to tylko jedna czwarta zobowiązanych

Na koniec 2023 roku opłaty abonamentowe uregulowało tylko 0,7 mln zobowiązanych (26,7 proc. ) – poinformowała w sprawozdaniu z działalności za 2023 rok  Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Przed rokiem było to 828 tys. (34,7 proc.), a dwa lata temu nieco ponad 900 tys. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy liczba płacących spadła więc o blisko 128 tys. 
 

Według ewidencji Poczty Polskiej, na dzień 31 grudnia 2023 r. było zarejestrowanych  4 769 231107 abonentów, w tym 243 555 abonentów instytucjonalnych. Liczba abonentów  z zarejestrowanymi odbiornikami rtv zmniejszyła się. Nastąpił również spadek liczby abonentów zwolnionych z opłat abonamentowych. To m.in. osoby powyżej 75 roku życia, inwalidzi I grupy oraz weterani.

Na 12,5 mln gospodarstw domowych w Polsce 95 proc. posiada odbiorniki telewizyjne. Na koniec ub.r. 4,5 mln gospodarstw domowych (tj. 36 proc.) miało zarejestrowane odbiorniki rtv. Spośród zarejestrowanych gospodarstw 2,5 mln abonentów było zwolnionych  z wnoszenia opłat abonamentowych. Rok temu liczba płacących za abonament RTV spadła o 72 tys.

Ponad 101 tys. upomnień dla niepłacących abonament RTV

Centrum Obsługi Finansowej Poczty Polskiej w 2023 r. wysłało 101 606111 upomnień do abonentów zalegających z wnoszeniem opłaty abonamentowej. Zadłużenie w całości lub części uregulowało 34 382 abonentów, wpłacając kwotę 48,6 mln zł. W stosunku do pozostałych abonentów zalegających  z opłatami Poczta Polska wszczynała postępowania administracyjne i wystawiła 11 079 tytułów wykonawczych. W 2023 r. zrealizowano 30 502 tytuły na kwotę 35,3 mln zł. Po potrąceniu prowizji z tytułu ściągnięcia zaległości abonamentowych, Poczta Polska przekazała kwotę 78,9 mln zł na rachunek bankowy KRRiT w Banku Gospodarstwa Krajowego.

Poczta Polska przedłożyła do KRRiT sprawozdanie z wykonania umowy, w którym wykazała, że w 2023 r. zainkasowała łącznie wpływy abonamentowe i pozaabonamentowe w kwocie 671,4 mln zł brutto, z tego: opłaty abonamentowe to 661,9 mln zł, odsetki za zwłokę 5,9 mln zł, a kary za niezarejestrowane odbiorniki to 3,6 mln zł. Z danych przekazanych przez Pocztę Polską wynika, że na koniec grudnia 2023 r. uległy przedawnieniu zaległości abonamentowe za 2018 r. w kwocie 201,5 mln zł.

W ramach postępowań administracyjnych dotyczących umarzania i rozkładania na raty zaległości z tytułu opłat abonamentowych w 2023 r. wpłynęło 13 948 wniosków od abonentów. W KRRiT rozpatrzono 35 478 wniosków z lat 2017-2023 i wydano 29 521 decyzji oraz 5 975 postanowień i zawiadomień kończących wniosek.  W oparciu o ustawowe kryteria, KRRiT umorzyła zaległości abonamentowe na kwotę ponad 10,1 mln zł, a zadłużenia w wysokości około 3,4 mln zł zostały rozłożone na raty.  Wydano 6 067 decyzji, na podstawie których odmówiono umorzenia lub rozłożenia na raty zaległości abonamentowych na łączną kwotę ponad 12,8 mln zł.

Kontrole Poczty Polskiej

Kontrolerzy Poczty Polskiej w całym kraju sprawdzają czy mieszkańcy poszczególnych budynków i kierowcy zarejestrowali odbiorniki radiowe i telewizyjne. Obowiązkiem instytucji jest też weryfikacja czy posiadacze odbiorników uiszczają opłaty z tytułu abonamentu radiowo-telewizyjnego. Kara za brak rejestracji odbiornika i niepłacenie abonamentu RTV to 30-krotność jego miesięcznej wysokości. Przyłapana na tym osoba lub firma musi też uregulować zaległe składki.  Przeprowadzenie poprawnej kontroli nie jest łatwe. Kontrolerów na cały kraj jest tylko kilkudziesięciu. Nie trzeba ich wpuścić do domu lub mieszkania i nie grożą nam za to konsekwencje. Nie wystarczy też zdjęcie radioodbiornika w samochodzie, aby nałożyć karę. Kontrolerzy muszą bowiem wykazać, że urządzenie działa i może służyć do odbioru sygnału w dowolnym momencie. Obowiązkowi rejestracji nie podlegają więc telewizory ze Smart TV, ale bez dekodera lub anteny, a także smartfony z aplikacjami radiowymi.

Poczcie Polskiej łatwiej jest wyegzekwować opłaty od osób, które już kiedyś zarejestrowały odbiorniki. Jeśli przestają płacić, to sprawa trafia do naczelnika urzędu skarbowego, który może zabezpieczyć środki na koncie. Biuro Komunikacji i Promocji Ministerstwa Finansów informowało niedawno Wirtualnemedia.pl, że w związku z nieuiszczaniem opłat abonamentowych w I kwartale br. wszczęto postępowania egzekucyjne na podstawie 5 233 tytułów wykonawczych. Wyegzekwowano 5,951 mln zł. Dla porównania w tym samum okresie 2023 roku miały miejsce postępowania egzekucyjne na podstawie 5 126 tytułów wykonawczych. Przyniosło to 6,305 mln zł. W całym 2023 roku wszczęto postępowania egzekucyjne na podstawie 10 999 tytułów wykonawczych, co dało 22,164 mln zł.

Od kary za brak rejestracji odbiornika radiowego lub telewizyjnego można się odwołać. W rozmowie z Wirtualnemedia.pl, radcy prawni z Kancelarii Prawnej Media wyjaśniali szczegółowo procedury w tym zakresie. Jeśli odwołanie okaże się bezskuteczne, to w szczególnych sytuacjach KRRiT może umorzyć zaległości lub rozłożyć je na raty.

Opłata za sam odbiornik radiowy wynosi 8,70 zł. Jeśli posiadamy także gotowy do odbioru telewizor, trzeba płacić 27,30 zł miesięcznie. Ostatnio KRRiT zdecydowała, że w 2025 roku wysokość opłat abonamentowych nie zmieni się. Na niższe opłaty mogą liczyć osoby, które płacą „za rok z góry”. Obecnie w przypadku telewizorów to 294,90 zł przy opłacie za 12 miesięcy zamiast 327,60 zł. Jeśli ktoś używa tylko tunera radiowego, to powinien zapłacić 94 zł, a nie 104,40 zł. Na takie same zniżki będzie można liczyć w 2025 roku.

Dołącz do dyskusji: Spada liczba płacących abonament RTV. Robi to tylko jedna czwarta zobowiązanych

19 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
V
Nie mam najmniejszego nawet zamiaru płacić na kichę neo TVP.
odpowiedź
User
parząca kawę II p
Drodzy Państwo PR zostało postawione w stan likwidacji na podstawie K.s.h, a to diametralnie zmienia postać rzeczy, co do obecnych działań żołnierzy liniowych – zwanych likwidatorami. Pan Majcher może nie znać prawa, ale w radiu jest cały dział prawny, co ci ludzie robią, nabrali wody w usta i udają wodnika PR Monikę K. Swoją droga dziewczę ma talent do utrzymywania się na powierzchni mętnej wody.
Wejście spółki w stan likwidacji łączy się ze zmiana celu jej działania. Zakres działalności spółki w tym okresie jest ograniczony do czynności likwidacyjnych Dotyczą one zakończenia interesów bieżących spółki, ściągnięcia wierzytelności , wypełnienia zobowiązań i upłynnienia majątku ( art. 282 § 1 K.s.h )
Ale ciemny lud kupi wszystko. A ponad trzy miliardy to dwa razy Orlen, jest co zagospodarować.
odpowiedź
User
janek
aż jedna czwarta??
odpowiedź