SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

KRRiT stworzy zieloną księgę cyfryzacji radia

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji do sprawozdania ze swojej działalności w ub.r. dołączy dodatkowy dokument - zieloną księgę cyfryzacji radia nad którym właśnie kończy prace - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl. Będą w nim podsumowanie procesu cyfryzacji emisji radiowej w Polsce i rekomendacje na przyszłość.

Witold GrabośArticle

- W zielonej księdze znajdzie się analiza ekonomiczna skutków finansowych konwersji cyfrowej dla nadawców i odbiorców - mówi Wirtualnemedia.pl Witold Graboś, zastępca przewodniczącego KRRIT i przewodniczący zespołu ds. cyfryzacji radia, który opracowuje księgę.

Autorzy dokumentu podejmą też próbę zarysowania zasięgów cyfrowych dla poszczególnych nadawców i określenia perspektywy czasowej przełączenia emisji analogowej polskich rozgłośni na cyfrową. W części sprawozdawczej księgi opisane zostaną też doświadczenia innych krajów z procesu przechodzenia na cyfrową emisję radia. - Myślę, że nikt, kto zajmie się procesem cyfryzacji, nie będzie mógł tego dokumentu pominąć - mówi Graboś.

Zdaniem wiceszefa KRRIT, zielona księga będzie przydatna przy formułowaniu strategii państwa w zakresie cyfryzacji radia. Jej brak wytknęła w styczniu br. Najwyższa Izba kontroli, która w ub.r. kontrolowała proces cyfryzacji emisji radiowej. Ministerstwo cyfryzacji na razie nad taką strategią nie pracuje.

Sprawozdanie KRRiT za 2015 wraz z zieloną księgą cyfryzacji radia przedstawione zostanie Sejmowi, Senatowi oraz prezydentowi do końca marca br. (zielona księga trafi też do premier Beaty Szydło) Jeżeli  obie izby dokument odrzucą i prezydent tego nie zakwestionuje, kadencje wszystkich członków Krajowej Rady w ciągu dwóch tygodni wygasną.

Multipleks radia cyfrowego ruszył w październiku 2013 roku i nadaje obecnie za pomocą 25 nadajników w największych miastach Polski. Znajdują się na nim rozgłośnie publiczne: Jedynka, Dwójka, Trójka, Czwórka, kanały tematyczne Polskiego Radia oraz stacje regionalnych spółek radia publicznego.

-
-
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: KRRiT stworzy zieloną księgę cyfryzacji radia

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Janusz I
Krajowa Rada niech raczej zajmie się pakowaniem manatek.
odpowiedź
User
Polones Coupe
Cyfryzacja radia jest potrzebna, ponieważ jest to konkretna kasa do przewałkowania.
odpowiedź
User
lolik
To co wyprawiają kanały w DVB-T to jest dopiero porażka. Nadawcy wygrywają konkursy a po 2 latach albo wcześniej zmieniają warunki koncesyjne/lub i przejmują je dominujący nadawcy w Polsce - to za aprobatą KRRiT.
odpowiedź