SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

KRRiT stworzy zieloną księgę cyfryzacji radia

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji do sprawozdania ze swojej działalności w ub.r. dołączy dodatkowy dokument - zieloną księgę cyfryzacji radia nad którym właśnie kończy prace - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl. Będą w nim podsumowanie procesu cyfryzacji emisji radiowej w Polsce i rekomendacje na przyszłość.

Witold Graboś Article

- W zielonej księdze znajdzie się analiza ekonomiczna skutków finansowych konwersji cyfrowej dla nadawców i odbiorców - mówi Wirtualnemedia.pl Witold Graboś, zastępca przewodniczącego KRRIT i przewodniczący zespołu ds. cyfryzacji radia, który opracowuje księgę.

Autorzy dokumentu podejmą też próbę zarysowania zasięgów cyfrowych dla poszczególnych nadawców i określenia perspektywy czasowej przełączenia emisji analogowej polskich rozgłośni na cyfrową. W części sprawozdawczej księgi opisane zostaną też doświadczenia innych krajów z procesu przechodzenia na cyfrową emisję radia. - Myślę, że nikt, kto zajmie się procesem cyfryzacji, nie będzie mógł tego dokumentu pominąć - mówi Graboś.

Zdaniem wiceszefa KRRIT, zielona księga będzie przydatna przy formułowaniu strategii państwa w zakresie cyfryzacji radia. Jej brak wytknęła w styczniu br. Najwyższa Izba kontroli, która w ub.r. kontrolowała proces cyfryzacji emisji radiowej. Ministerstwo cyfryzacji na razie nad taką strategią nie pracuje.

Sprawozdanie KRRiT za 2015 wraz z zieloną księgą cyfryzacji radia przedstawione zostanie Sejmowi, Senatowi oraz prezydentowi do końca marca br. (zielona księga trafi też do premier Beaty Szydło) Jeżeli  obie izby dokument odrzucą i prezydent tego nie zakwestionuje, kadencje wszystkich członków Krajowej Rady w ciągu dwóch tygodni wygasną.

Multipleks radia cyfrowego ruszył w październiku 2013 roku i nadaje obecnie za pomocą 25 nadajników w największych miastach Polski. Znajdują się na nim rozgłośnie publiczne: Jedynka, Dwójka, Trójka, Czwórka, kanały tematyczne Polskiego Radia oraz stacje regionalnych spółek radia publicznego.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: KRRiT stworzy zieloną księgę cyfryzacji radia

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Janusz I
Krajowa Rada niech raczej zajmie się pakowaniem manatek.
15 14
odpowiedź
User
Polones Coupe
Cyfryzacja radia jest potrzebna, ponieważ jest to konkretna kasa do przewałkowania.
14 11
odpowiedź
User
lolik
To co wyprawiają kanały w DVB-T to jest dopiero porażka. Nadawcy wygrywają konkursy a po 2 latach albo wcześniej zmieniają warunki koncesyjne/lub i przejmują je dominujący nadawcy w Polsce - to za aprobatą KRRiT.
10 8
odpowiedź
User
Kropek
Co się dzieje z Polskim Radiem Białystok - nie ma do tej pory w multipleksie blisko rok od uruchomienia w Białymstoku DAB+na 5B
8 8
odpowiedź